Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Okna a dveře
Archiv článků od 31.8.2011 do 11.11.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.11.2011
SLAVONA s.r.o., Ing. Jakub Hrdlička

Slunce je pro naši planetu obrovským zdrojem energie. Za topnou sezónu dopadne v ČR na 1 m2 zhruba 1200 MJ. Jakým způsobem ovlivňuje potřebu tepla na vytápění objektu? Hlavní veličiny charakterizující zasklení, které mají vliv na potřebu tepla, jsou součinitel prostupu tepla Ug a propustnost slunečního záření g (solární faktor). Čím vyšší propustnost, tím větší jsou solární zisky.

7.11.2011

Integrované meziskelní žaluzie přestavují optimální řešení pro odcházející slunné dny i nadcházející zimní období. Kromě světla totiž dokáží odstínit a regulovat i teplo. Vhodným použitím nahrazují i klimatizaci. Na rozdíl od venkovních žaluzií fungují i v silném větru, nevyžadují žádnou údržbu a nelze je ani poškodit. Zároveň vylepšují tepelné vlastnosti skel.

31.10.2011
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

Příspěvek se zabývá změnami v právě revidované technické normě pro stavební tepelnou techniku z pohledu větrání a šíření vzduchu v budově. Připomíná se rozlišení hodnocení podle způsobu využití místnosti. Příspěvek popisuje formulaci požadavků, kdy se současně má řešit zajištění potřebné kvality vnitřního prostředí, tak minimalizace energetické náročnosti spojené větráním. Pozornost je též věnována šíření vzduchu netěsnostmi obálky budovy.

26.10.2011
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Z policejních statistik vyplývá, že 37 % veškerých vloupání je uskutečněno okny. Pokud se zaměříme na mechanické zábranné systémy, jedním z možných řešení je bezpečnostní sklo. Nejběžněji používanými bezpečnostními skly pro zajištění ochrany osob a majetku jsou vrstvená bezpečnostní skla STRATOBEL a STRATOPHONE od AGC Glass Europe.

17.10.2011
Ing. Vladimír Zmrhal, Ph.D., Ing. Jiří Petlach

Při vysokých nárocích na neprůvzdušnost výplní stavebních otvorů, které jsou předpokladem pro splnění kritérií na energetickou náročnost budov, nelze větrání spárami oken použít. Řešením je nucené podtlakové větrání, nucené rovnotlaké větrání nebo hybridní větrání.

6.10.2011
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., doc. Dr. Ing. Zbyněk Svoboda, Ing. Kateřina Sojková

V těchto dnech vychází delší dobu očekávaná česká technická norma ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov. Část 2: Požadavky. Zpracovatelem je Centrum technické normalizace na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Nové znění přináší některé změny v hodnocení stavebních konstrukcí, celkové zaměření se ale pochopitelně nemění.

5.10.2011

Infračervené termografické kamery se ve stavebnictví používají především pro studium teplotních změn na povrchu stavební konstrukce, z nichž lze usuzovat na závady staveb, souvisejících s poškozením vlhkostí a vodou, závady v tepelné izolaci a vzduchotěsnosti a na místa s vysokou pravděpodobností tvorby plísní.

4.10.2011
SLAVONA s.r.o.

Dřevo je vynikající izolant a proto mají dřevěná okna velmi dobré tepelně izolační vlastnosti. Pokud chceme dosáhnout ještě lepších výsledků, musíme vložit do okenního profilu materiál s nižší tepelnou vodivostí. Proto ve Slavoně vyvíjíme nové profily oken s vloženým izolačním materiálem.

28.9.2011
René Růžička Stavokonzult

René Růžička STAVOKONZULT pořádá již 6. ročník celostátního odborného semináře Otvorové výplně stavebních konstrukcí pořádaný tradičně v Hradci Králové v Kongresovém centru Aldis. Akce se koná ve dnech 25.- 26. října 2011.

27.9.2011
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Řešení areálu je založené na otevřenosti vůči svému okolí. Navržené architektonické řešení fasády zohledňuje vliv tepelných zisků ze slunečního záření celé budovy. Na bočních stranách se poměr zasklených a pevných částí plynule mění, čímž se vnáší do celkové kompozice objektu prvek dynamičnosti, který se dále rozvíjí v dílčích architektonických celcích.

20.9.2011
VELUX Česká republika, s.r.o.

Společnost VELUX představuje výrobky, které aktivně přispívají k úsporám energie a zvyšují kvalitu života v obytném podkroví. Zbytečným únikům tepla zabrání inovovaná lemování. Větší komfort přináší nová speciální vrstva snižující hluk zvenčí či úprava proti rosení venkovního skla. Energii účinně uspoří i nové solárně ovládané střešní okno VELUX GGL/GGU SOLAR. Novinky budou k vidění na mezinárodním veletrhu FOR ARCH v Praze, a to od 21. do 25. září 2011.

12.9.2011
Internorm-okno, s.r.o.

Vedle svých jedinečných kompetencí v oboru plastových oken je firma Internorm se svými produkty z dřevohliníku i evropskou značkou oken č. 1 pro oblast nízkoenergetických a pasivních domů. Již více než deset let vyvíjí a vyrábí firma Internorm vysoce kvalitní dřevohliníková okna a dveře, které jsou měřítkem a standardem pro celou Evropu a mají certifikaci Institutu pro pasivní domy v Darmstadtu.

9.9.2011
REHAU, s.r.o., Ing. Libor Kvasnica

Investoři obvykle kladou důraz na počet komor rámu okna, případně stavební hloubku profilových systémů a spoléhají na to, že pomocí těchto dvou kritérií vyberou tu nejlepší alternativu. Požadavků na plastové okno je přitom celá řada a optimální řešení je vždy jejich společným kompromisem.

5.9.2011
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

Energeticky nulové domy jsou v souvislosti s novou evropskou směrnicí vnímány částí odborníků jako šance a jinými odborníky jako hrozba a nemravnost. Ne všichni ovšem vědí, co si pod takovým označením představit. Příspěvek komentuje odraz nové směrnice v návrhu revize základní tepelně technické normy.

2.9.2011

Následující přehled zajímavostí vybírá z nabídky veletržních stánků letošního veletrhu FOR ARCH Praha. Může směřovat jak kroky návštěvníků, tak může být alespoň stručnou informací o novinkách pro ty, kteří se na veletrh nedostanou.

31.8.2011
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Okna jsou v současnosti z hlediska tepelných izolací i z hlediska konstrukčního řešení jedním z nejvíce problematických míst v obydlí, ať již se jedná o novostavby nebo starší zástavby. Řada z nás sleduje u výběru správného zasklení pouze součinitel prostupu tepla zasklením Ug, ale na celkovou spotřebu energie v domě má vliv součinnost více parametrů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama