Informace a dostupnost technických norem hraje velmi důležitou roli při uvádění stavebních výrobků na trh EU. Za tím účelem může být velmi efektivní používat internetové stránky Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.
Výměna nových oken se dříve či později týká v podstatě každého z nás – ať už jste se rozhodli rekonstruovat starý byt či dům nebo jen Vás netěsnost starých oken donutila je vyměnit. V článku se zaměříme na konkrétní kroky a opatření co ohlídat, aby vlastní výměna oken proběhla jak má a my jsme byli s nově namontovanými okny i provedenými pracemi maximálně spokojeni.
Systém s ochranou utěsnění proti vodě je řešen v oblasti zatěsnění stavebních otvorů, zejména pak pro vrata i dveře. Rozhodujícím aspektem by však vždy měla být výška vodního sloupce, která může na zábranu působit a další požadavky na funkci zábrany uzavíraného otvoru v době, kdy není třeba těsnění.
Každý, kdo měl možnost se zúčastnit lednového stavebního veletrhu BAU, jistě potvrdí, že novinek prezentovaných na stáncích vystavovatelů bylo opět nepřeberně. Jednou z oblastí, které se řada firem věnovala s důrazem, bylo automatizované řízení budov, potažmo inteligentní opláštění objektů. Tomuto tématu vyčlenila prostor i firma Schüco International KG, která automatizaci budov řadí mezi klíčové, neustále se vyvíjející oblasti globálního trhu.
V článku „Stavím dům z pórobetonu (ytongu, hebelu) – jaká okna vybrat ...?“, uveřejněném 21. 1. 2013 na tzb-info.cz se říká, že stěna z pórobetonu zateplená polystyrenem se chová jako vlhkostní perpetuum mobile: v zimě nasákne z interiéru vlhkost, která, i když v létě vysychá do interiéru, většinou stejně všechna vyschnout nestihne. Tento příspěvek ukazuje, že zateplený dům z pórobetonu v zimě vlhkost nenasakuje, nebo jen bezvýznamně. A že jej lze osadit jakýmikoliv kvalitními okny.
V České republice nejsou v současnosti žádným předpisem stanoveny požadavky podle třídy odolnosti vůči zatékání, které musí otvorové výplně splnit. Do doby vydání příslušné ČSN, která tyto požadavky bude závazně specifikovat, se doporučuje řídit se doporučenými hodnotami třídy vodotěsnosti podle ČSN EN 14351-1+A1:2011, které jsou obsaženy v informativní Národní příloze.
Filtry používáme např. v pračce, myčce, klimatizaci, v autě. Všude, kde je potřeba slovy klasika oddělit „zrno od plev“. A tak není překvapením, že se používají i v rekuperačním systému větrání.
Jedním z argumentů proč rekuperaci do domu neinstalovat je, že větrání přes „filtry“ není zdravé. Jak je to doopravdy?
Přední pozici společnosti OKENTĚS na trhu v oblasti těsnících prvků, tmelů, PUR pěn a kování dokladuje každoročně vydávaný Katalog (256 stran). Z pozice hlavního dodavatele silikonového těsnění Sillen a předního distributora 14 zahraničních partnerů / výrobců zajišťujeme cenové a technické informace pro naše klienty z oblasti výroby, montáže a obchodu.
Návrh programu Nová zelená úsporám je stále v meziresortním připomínkovém řízení. Naposledy byl aktuální stav Nové Zelené úsporám představen na veletrhu For Pasiv. V návrhu dotačního titulu se nově objevila samostatná podpora instalace ekologických zdrojů vytápění. Výzva pro bytové domy bude nejdříve v roce 2015.
Chystáte se začít nebo jste už konečně začali stavět a Vaše rozhodnutí padlo na dřevostavbu? Výhody dřevostavby jsou na první pohled zřejmé – rozumná pořizovací cena a hlavně nepřekonatelná rychlost výstavby. Dřevostavba však má samozřejmě též svoje specifika. Rozeberme si, na co je třeba dát u dřevostavby pozor při výběru Vašich nových oken.
U laické ale i odborné veřejnosti panuje mylná představa, že CE značka je zárukou vyšší kvality výrobku. Není tomu tak. CE značka vypovídá pouze o tom, že určené vlastnosti výrobku byly vyzkoušeny podle určeného předpisu, v případě oken, že byla provedena zkouška typu na 1 ks výrobku. Dodržení stejných kvalitativních parametrů, tj. stejných hodnot průvzdušnosti, vodotěsnosti apod. u celé výrobní produkce je na pouhé odpovědnosti výrobce.