Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Izolace, střechy a fasády
Archiv článků od 7.6.2010 do 5.7.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.7.2010
doc. Ing. Jan Kaňka, Ph.D., Stavební fakulta ČVUT Praha

Útlumu zvuku ohybem vlnění se využívá při návrhu protihlukových stěn, clon, bariér a valů podél komunikací s intenzivní pozemní dopravou (silniční, tramvajovou i železniční). Do míst za překážkou v cestě šíření zvuku se zvukové vlny šíří ohybem. Při ohybu dochází ke snížení intenzity zvuku oproti stavu, kdy by v cestě šíření překážka nebyla.

2.7.2010
Ing. Petra Pochmanová, Vlastimil Růžička, redakce

V rámci exkurze pořádané Centrem pasivního domu jsme měli možnost navštívit tři stavby v sousedním Sasku. Jedná se o dvě sanace bytových domů a o jednu novostavbu mateřské školy. Provázeli nás vždy architekt a investor. Ke každému navštívenému místu nabízíme popis stavebních úprav a technických zařízení včetně vybraných parametrů budov. S laskavým svolením vydavatelů přinášíme také další informace převzaté z německých zdrojů (www.saena.de a www.reiter-rentzsch.de).

2.7.2010
Markéta Pražanová, tisková mluvčí České komory architektů

Česká komora architektů (ČKA) uspořádala ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí (SFŽP) 14. června 2010 v Národní technické knihovně (NTK) v Praze-Dejvicích konferenci Architekti a Zelená úsporám. Název akce koresponduje s názvem publikace, kterou se obě instituce chystají pro projektanty i klienty programu vydat v říjnu letošního roku.

1.7.2010
FATRA, a.s.

Bez odpovědné kontroly a řádného odzkoušení fóliových izolací včetně jednoznačného písemného výstupu nelze nikdy s jistotou tvrdit, že je dílo provedeno řádným a zcela spolehlivým způsobem, a že není nikde z jakéhokoli důvodu poškozeno.

30.6.2010
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips

Výstavba nízkoenergetických a pasivních domů vyžaduje stále vyšší nároky na řešení tepelných izolací. Požadavky na kvalitní zateplení se netýkají jen stěn a střech, ale také podlah.

27.6.2010
Ing. Jan Katauer, předseda BD v Orlové

Jaké jsou reálné hodnoty úspor a návratností při ohřevu vody solárními panely? Jaké jsou praktické zkušenosti bytového družstva se solárními panely na plochých střechách bytových domů? Dejme slovo Ing. Janu Katauerovi, předsedovi bytového družstva v Orlové.

25.6.2010
Ing. Alena Šimková, Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, Praha

Nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se stanoví harmonizované podmínky pro uvádění stavebních výroků na trh, přinese řadu změn i pro Českou republiku. Tomuto tématu věnujeme zvýšenou pozornost a v dalším textu na toto téma nabízíme aktuální informace formou otázek a odpovědí přímo z Bruselu. Autorka je z Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví v Praze.

20.6.2010
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc., ČVUT Praha, Stavební fakulta

Při záplavách jsou stavební konstrukce vystaveny podmínkám, které nemohou při běžném provozu nastat. Zaplavené podzemní a částečně i nadzemní prostory způsobují plné nasycení vodou obklopujících stavebních konstrukcí, v jejímž důsledku zůstává i po opadnutí vody v konstrukcích rovnoměrně rozložená vysoká vlhkost.

17.6.2010

V Domě pro život je kladen důraz na vytvoření zdravého vnitřního klima, na komfort, maximální využití potenciálu denního světla, výhledu a přirozeného větrání. V rámci testování provozu tohoto aktivního domu se do něj nastěhovala běžná rodina - dva dospělí a tři děti.

16.6.2010
Mgr. Lukáš Viktora, RNDr. Petra Schnitzerová, Ph.D.

Článek seznamuje s problematikou ochrany rorýsů a netopýrů při stavebních úpravách budov, včetně aktuální právní úpravy, vhodných postupů a příkladů konkrétních technických opatření. V prvních dílech budou shrnuty základní informace týkající se bytových a zejména panelových domů.

14.6.2010
Ing. arch. Miloš Solař, Národní památkový ústav

Projdeme-li si výčet opatření podporovaných programem Zelená úsporám, dojdeme k tomu, že velká část z nich požadavkům péče o zachování architektonického dědictví nevyhoví. U chráněných staveb je velmi důležité, aby si vlastník či projektant přijatelnost záměru hned na začátku ověřil u příslušného regionálního pracoviště NPÚ.

11.6.2010

Zajímavě řešená úprava lodžií a vkusné barevné pojetí dodávají panelovému domu v České Třebové noblesní novou dimenzi a přinesly Zvláštní ocenění odborné poroty v prestižní soutěži Fasáda roku 2009.

11.6.2010
VELUX Česká republika, s.r.o.

Projekt VELUX Model Home 2020 - Aktivní dům zahrnuje výstavbu a následné zkoumání 6 experimentálních aktivních domů v různých částech Evropy. Cílem je energetická úspornost a vytváření kvalitního a zdravého vnitřního prostředí budov. Projekt VELUX Model Home 2020 patří mezi hlavní výzvy současného stavebnictví.

10.6.2010
ing. Jitka Víchová, Česká společnost pro stavební právo

Směrnice Rady 89/106/EHS ze dne 21. prosince 1988 o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se stavebních výrobků je průřezovým evropským právním dokumentem pro oblast výstavby. Z iniciativy Evropské komise k problematice revize směrnice proběhly v letech 2005 až 2008 veřejné konzultace a analýzy, ze kterých vyplynula potřeba nahradit CPD novým předpisem.

9.6.2010
Knauf Praha s.r.o.

Neustále rostoucí náklady na energii představují velké zatížení rozpočtu. Proto se výrobci stavebních materiálů snaží přicházet se stále novými inovačními produkty, které vedou ke snižování nákladů, ale současně ke zlepšování komfortu bydlení. Společnost Knauf přichází s nejnovějšími izolačními kompozitní systémy, tzv. ETICS.

7.6.2010
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., Stavební fakulta VŠB TU Ostrava

Příspěvek pojednává o problematice nežádoucí kondenzace vodní páry na vnitřním povrchu stavebních konstrukcí. V příspěvku jsou analyzovány stavebně fyzikální příčiny povrchové kondenzace vodní páry. Dále je zde pojednáno o možnostech technických opatření vedoucích k eliminaci uvedeného negativního jevu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama