Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Izolace, střechy a fasády
Archiv článků od 22.4.2009 do 24.8.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

24.8.2009
Ing. Ivo Petrášek

K letitým rébusům ve stavebnictví patřilo jednoduché a účinné zateplení soklu. Přestože existovalo několik možností, jako jediná optimální se až dosud jevila kombinace cihel o tloušťce 365 a 440 milimetrů. Zcela nové řešení, které již bylo doloženo praktickými laboratorními zkouškami, umožňuje minimalizovat excentricitu vykonzolovaného zdiva při současném zjednodušení tras pro rozvody sítí.

13.8.2009
Českomoravský beton, a.s.

Poriment® je moderní lehký silikátový materiál vzniklý zatvrdnutím cementové pěny, dovážený na stavbu v tekutém stavu autodomíchávačem. Do některých typů je přidáván drcený polystyren za účelem lepších tepelněizolačních vlastností a snížení objemové hmotnosti. Lité pěny Poriment® představují alternativu pro stavební materiály typu pěnobeton, polystyrenbeton, polystyren (deskový), atd.

12.8.2009
ENROLL CZ spol. s r.o., Aleš Svoboda

Většina studií a rozborů stavebních materiálů, v našem případě tepelných izolací, zkoumá a porovnává tyto materiály výhradně z technického hlediska. Osobně jsem přesvědčen, že v souvislosti s dnešní ekonomickou, ale především dlouhotrvající energetickou krizí je pouhé porovnávání technických parametrů tepelných izolací nesprávné - nedostatečné. Nehledě na fakt, že metodiky měření technických vlastností tepelných izolací jsou zastaralé a nejsou schopné postihnout materiálově rozdílné složení jednotlivých typů tepelných izolací.

20.7.2009
Ing. Karel Chaloupka, doc. Ing. Zbyněk Svoboda

Třetí díl seriálu statí o plochých střechách se zabývá rekonstrukcí sřešního pláště s doteplením a tepelně technickým posouzením PLUS střechy.

13.7.2009
Martin Jindrák, Atrea s.r.o.

S názvem energeticky pasivní dům (EPD) se dnes setkáváme na každém kroku. Kdo o tomto tématu nepíše, EPD neprojektuje nebo nestaví, není "IN". V praxi se však zoufalý majitel ptá, proč má v jarním období přehřátý objekt a nemůže si otevřít okno. Nefunguje mu ani přetlakové chlazení ve spojení s přímým zemním výměníkem. Někde se asi stala chyba...

1.7.2009
, Ing. Josef Volek

Štěpkocementové materiály se používají nejen jako klasický stavební materiál, ale jsou také vhodné pro výstavbu různých protihlukových opatření. Výrobcem je společnost VELOX-WERK s. r. o. Štěpkocementové materiály VELOX obsahují částice - dřevěné štěpky nepravidelného tvaru, díky nimž mají vysokou otevřenou pórovitost a aktivní povrch. Tyto vlastnosti je předurčují k použití v boji proti hluku.

17.6.2009

Pro kvalitní dům bez tepelných mostů, s nízkými náklady a jednoduchostí montáže je potřeba dořešit vše do detailů. VELOX-WERK s.r.o., výrobce stavebních systémů VELOX pro nízkoenergetické a pasivní domy, nově přichází s řešením detailů hrubých staveb z klasických materiálů, jako je bednění věnců, sloupů, překladů a průvlaků, překlady pro roletové schránky a kompletní řešení stropních konstrukcí ze ztraceného bednění VELOX.

1.6.2009
Ing. Jiří Nováček, Ph.D., Stavební fakulta, ČVUT v Praze

V článku jsou prezentovány různé metodiky pro výpočet laboratorní neprůzvučnosti jednoduchých stavebních konstrukcí i pro výpočet stavební neprůzvučnosti v budovách. Hlavní pozornost je věnována porovnání výsledků výpočtů se změřenými hodnotami, na jehož základě je stanovena přesnost jednotlivých výpočtových postupů.

27.5.2009
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER, Ing. Karel Sedláček

Ceny energií neustále rostou, což jistě neuniklo nikomu z nás, ale jak to tedy zařídit, abychom za energii neplatili stále více? Stačí maličkost, snížit ztráty, kterých jsme si dříve nevšímali. V bytové výstavbě to znamená snížit tepelné ztráty budovy, čili snížit náklady za vytápění.

25.5.2009
Ing. Karel Chaloupka, doc. Ing. Zbyněk Svoboda

Druhý díl seriálu o plochých střechách, tentokrát o přeměně jednoplášťové střechy na větranou dvouplášťovou a zejména o tepelnětechnickém posuzování dvouplášťových střech.

18.5.2009
Doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Ze stávajících průzkumů i z praktických zkušeností vyplývá, že podíl na poruchách a vadách pochůzných střech mají chybná projektová dokumentace, nevhodná volba materiálu, nedodržování správné technologie při realizaci, nedůsledná kontrola, nedostatečná údržba atd. Pokusme se analyzovat jednotlivé příčiny poruch.

7.5.2009
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Ministerstvo životního prostředí České republiky spustilo 22. dubna 2009 program na podporu výstavby nízkoenergetického bydlení v ČR – Dotační program Zelená úsporám.

4.5.2009
Ing. Karel Chaloupka, doc. Ing. Zbyněk Svoboda

První díl seriálu statí o plochých střechách nabízí detailní popis dvouplášťových střech, včetně oprav či rekonstrukcí, doplněný informacemi z oblasti stavební tepelné techniky.

3.5.2009
Central Park Praha Club

Nejen individuální výstavba akcentuje v současné době ekologické hledisko. I architekti nových rezidenčních projektů stále častěji pracují s ekologickými prvky. Central Park Praha například osazuje střechy svých viladomů zelenými koberci. Prostor o rozloze téměř 3 400 m2 je jednou z největších osazených šikmých ploch v Evropě.

28.4.2009
Baumit, spol. s r.o.

To nejlepší z původně samostatných inovací v oblasti vnějších tepelně izolačních systémů Baumit je nyní shrnuto do certifikované systémové skladby nazvané Baumit Premium fasáda.

24.4.2009
Prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

V článku nazvaném Když dům září, je tam zima předvedla MF Dnes (11.4.2009) v souvislosti s prezentací infračerveného snímkování budov velmi bulvární přístup. Pro korektní měření a vyhodnocení by měla být splněna celá řada podmínek...


zpět na aktuální články
 
 
Reklama