Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Izolace, střechy a fasády
Archiv článků od 19.9.2011 do 10.10.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.10.2011
Ing. Petr Tůma, Betonconsult s.r.o., doc. Ing. Jiří Dohnálek, CSc.

Společnost Betonconsult pořádala v měsíci září již šestý ročník konference Podlahy, doplněné o problematiku povrchových úprav. Konference je každoročně zdrojem unikátních informací o osvědčených řešeních i nejnovějších inovacích v oboru. V letošním roce se nejvíce hovořilo o pracovní verzi změn v normě ČSN 74 4505. V příspěvku je uveden text normy s vyznačenými návrhy změn. I vy se můžete připojit k připomínkování. Přeškrtnutý text je navržen k vypuštění, podtržený k doplnění.

8.10.2011

Liapor byl vybrán jako vhodný materiál vzhledem k jeho nízké objemové hmotnosti proto, že plocha určená k ozelenění ležela přímo nad podzemní garáží. Dalším důvodem byla nasákavost tohoto materiálu - proto je Liapor ideální pro vytvoření drenážní vrstvy střešní zeleně.

7.10.2011
Střechy Praha s.r.o.

Tradiční 14. odborný veletrh Střechy Praha a 8. specializovaná výstava Solar Praha mění termín i místo svého konání. Poprvé jsou návštěvníci obou akcí zváni do pražského veletržního areálu Letňany, jehož brány se jim otevřou v termínu 8. - 11. 2. 2012.

6.10.2011
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc., doc. Dr. Ing. Zbyněk Svoboda, Ing. Kateřina Sojková

V těchto dnech vychází delší dobu očekávaná česká technická norma ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov. Část 2: Požadavky. Zpracovatelem je Centrum technické normalizace na Fakultě stavební ČVUT v Praze. Nové znění přináší některé změny v hodnocení stavebních konstrukcí, celkové zaměření se ale pochopitelně nemění.

5.10.2011

Infračervené termografické kamery se ve stavebnictví používají především pro studium teplotních změn na povrchu stavební konstrukce, z nichž lze usuzovat na závady staveb, souvisejících s poškozením vlhkostí a vodou, závady v tepelné izolaci a vzduchotěsnosti a na místa s vysokou pravděpodobností tvorby plísní.

3.10.2011
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Příčiny poruch a chyb při zakládání se hůře odhalují než příčiny při výstavbě nadzemní části objektu. Pro nedostatečný, někdy i nemožný přístup k základové spáře a základové konstrukci, je i způsob sanace obtížnější. Vlhkost pak patří mezi nejobávanější příčiny poruch. Kromě vnějších konstrukcí nad terénem (zejména stěn a střech), způsobuje podstatné škody i v podzemí, kde však jsou poruchy ve srovnání s nadzemní částí mnohem hůře opravitelné. Proto je třeba se příčinami poruch v podzemní části staveb zabývat (v první části textu), analyzovat je a hledat optimální způsob jejich oprav (2. část textu).

30.9.2011
IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o.

Je úplně jedno, jestli máte rodinný dům nebo bydlíte v bytovce. Ušetřit za topení přece chce každý. A když šetřit, tedy pořádně! Zateplete ještě letos svůj dům. Zvolte nejefektivnější a nejlevnější způsob. Zateplete podlahu půdy foukanou izolací MAGMARELAX®ECO a ušetříte již tuto zimu 30 % nákladů za energie.

29.9.2011
Lindab střešní krytiny

První rodinný dům "Lindab Home System" s obytnou plochou 140 m2 představuje kompletní bezúdržbový systém odvodnění Rainline a falcovanou střechu se stojatou drážkou z krytiny Lindab Seamline. Vzduchotechnika byla sestavena z komponentů systému Lindab Safe, který byl vytvořen a vyprojektován pomocí firemního programu CADvent.

29.9.2011
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Podle průzkumu při zateplování svépomocí vede cesta zákazníka nejdříve na internet, kde sbírá potřebné informace a odtud do hobbymarketu, kde se snaží zorientovat v nepřehledné nabídce. Pak usedne znovu k počítači, kde si informace ověřuje. Knauf Insulation s konceptem EASY vychází zákazníkům maximálně vstříc; šetří čas i energii.

27.9.2011
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Řešení areálu je založené na otevřenosti vůči svému okolí. Navržené architektonické řešení fasády zohledňuje vliv tepelných zisků ze slunečního záření celé budovy. Na bočních stranách se poměr zasklených a pevných částí plynule mění, čímž se vnáší do celkové kompozice objektu prvek dynamičnosti, který se dále rozvíjí v dílčích architektonických celcích.

26.9.2011
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Příčiny poruch a chyb při zakládání se hůře odhalují než příčiny při výstavbě nadzemní části objektu. Pro nedostatečný, někdy i nemožný přístup k základové spáře a základové konstrukci, je i způsob sanace obtížnější. Vlhkost pak patří mezi nejobávanější příčiny poruch. Kromě vnějších konstrukcí nad terénem (zejména stěn a střech), způsobuje podstatné škody i v podzemí, kde však jsou poruchy ve srovnání s nadzemní částí mnohem hůře opravitelné. Proto je třeba se příčinami poruch v podzemní části staveb zabývat (1.část textu), analyzovat je a hledat optimální způsob jejich oprav (2. část textu).

25.9.2011
Ing. Petr Bohuslávek, Vlastimil Růžička, redakce

V neděli 25. září se zavřou brány veletrhů For Arch a For Therm 2011. Pět dní jsme Vám nepřetržitě připravovali aktuality z veletrhu. Dnes přinášíme zejména videa zachycující zajímavé praktické ukázky a oceněné výrobky. Vedle toho se konala druhá část semináře o pasivních domech. Vše včetně fotogalerie naleznete v našem článku.

24.9.2011
Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., Ing. Jan Blažíček, Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Třetí den veletrhu For Arch patřil seminářům Solární teplo pro bytové domy, Energeticky úsporné domy a nově zaváděná směrnice EPBD a konferenci Inteligentní digitální domácnost 2011. Ocenění výrobci se také na svých stáncích pochlubili diplomy a plaketami soutěže Grand Prix 2011 za nejlepší novinkové exponáty.

23.9.2011
Ing. Petr Bohuslávek, Vlastimil Růžička, Ing. Jan Blažíček, Ing. Bronislav Bechník, Ph.D., redakce

Přinášíme zajímavosti z doprovodného programu druhého dne veletrhu For Arch 2011. Nabízíme např. informace o tom, jak nová ČSN 73 0540-2 definuje nulové domy. Navštívili jsme také konferenci Dřevěné stavění, seminář Obnovitelné zdroje energie a workshop Bezbariérové užívání staveb. Naše postřehy a nejdůležitější prezentace ke stažení jsou k dispozici v následujícím článku.

21.9.2011
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Aplikace foukané izolace je jednoduchá, rychlá a hodí se hlavně pro zateplení starších staveb a konstrukcí. Minerální izolace Knauf Insulation nabízí ideální řešení pro zateplení nedostupných míst, jako jsou dutinové konstrukce, trámové stropy, půdy bez záklopu, půdy se záklopem, trámové podlahy a dutiny dvouplášťových plochých střech.

20.9.2011
VELUX Česká republika, s.r.o.

Společnost VELUX představuje výrobky, které aktivně přispívají k úsporám energie a zvyšují kvalitu života v obytném podkroví. Zbytečným únikům tepla zabrání inovovaná lemování. Větší komfort přináší nová speciální vrstva snižující hluk zvenčí či úprava proti rosení venkovního skla. Energii účinně uspoří i nové solárně ovládané střešní okno VELUX GGL/GGU SOLAR. Novinky budou k vidění na mezinárodním veletrhu FOR ARCH v Praze, a to od 21. do 25. září 2011.

19.9.2011
doc. Dr. Ing. Zbyněk Svoboda

Keramické tvarovky s vertikální orientovanými dutinami patří k velmi často používaným stavebním materiálům. Výrobci pro ně standardně uvádějí pouze ekvivalentní tepelné vodivosti ve vodorovném směru kolmo na povrch stěny, což ve většině běžných případů postačuje, protože tepelný tok přes zdivo je obvykle orientován právě takto.

19.9.2011
CETRIS - CIDEM Hranice, a.s., Ing. Miroslav Vacula, Radek Černý

Zavěšené odvětrané fasády nejsou určeny pouze pro novostavby či haly, ale zvlášť v dnešní době se stále častěji využívají při rekonstrukcích panelových domů. V těchto případech, kdy nestačí pouze provést novou povrchovou úpravu, je nutno komplexně vyřešit i tepelnětechnické parametry celé obvodové stěny, difuzní a vlhkostní poměry.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama