Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Izolace proti vodě a radonu
Archiv článků od 16.7.2011 do 30.11.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

30.11.2012

Také v příštím roce se můžete těšit na Konferenci IZOLACE, kterou pořádá společnost AWAL. Proběhne dne 6. února v areálu PVA EXPO Praha v Letňanech. Pro 14. ročník - IZOLACE 2013 je připraveno jedno ucelené téma, kterým tentokrát budou Poruchy plochých střech.

23.7.2012
Doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D.,, VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební

Šikmé a strmé střechy jsou na budovách prováděny po několik staletí. Ještě do nedávné doby měly tyto střechy pouze jediný účel – chránit budovu před srážkovou vodou, sněhem či dalšími klimatickými vlivy. Podívejme se podrobněji na současnou problematiku nadměrné vlhkosti u střešních plášťů šikmých a strmých střech a ukažme si i pomocí obrázků některé konkrétní příklady.

4.6.2012
RNDr. Jana Krejsová, radní Jihočeského kraje

Současné i budoucí využívání dešťové vody v městských i vesnických sídlech s hustou sítí obytných i provozních budov včetně zpevněných ploch lze proměnit od standardních ekologicky i ekonomicky neprosperujících svodů do kanalizací nebo vodotečí na zachycení tohoto zdroje vody pomocí vsaků do půdního profilu dané hydrogeologické lokality.

materiály DuPont na Národním stadionu ve Varšavě
10.5.2012
tisková zpráva DuPont

Před nepříznivým počasím chrání areál Národního stadionu ve Varšavě, kde bude mistrovství Evropy ve fotbale 2012, tři stavební materiály vyvinuté společností DuPont. Prodyšná membrána DuPont™ Tyvek®, vzduchotěsná parozábranná fólie DuPont™ AirGuard® a geotextilie DuPont™ Plantex® Geoproma®.

7.5.2012
Ing. Aleš Oškera, Inženýrská a expertní kancelář Zlín

Přesto, že od okamžiku zrušení „starých“ technických norem pro stanovení zatížení a dimenzování stavebních prvků a konstrukcí uplynuly již takřka dva roky, stále nejsou určité části naší odborné veřejnosti zřejmé všechny dopady plného zavedení systému Eurokódů do oblasti mechanicky kotvených pružných hydroizolačních povlaků střech. Stále poučenější stavební dozory a v neposlední řadě i pojišťovny odmítají převzít popř. pojistit mechanicky kotvené střešní pláště, které nejsou řádně provedeny – tedy i kvalifikovaně a prokazatelně správně kotveny.

plechová krytina
24.4.2012
Lindab střešní krytiny, Štěpán Lášek, produktový manažer Lindab Seamline, Protect, Safety, Click

Stavební materiály dnes procházejí revolucí v oblasti kvality, montáže i dostupnosti. Stále žádanější jsou jednoduché, ale funkční výrobky, které se vyznačují kromě moderního vzhledu především snadnou instalací. A přesně takovým výrobkem je střešní krytina Lindab Click, která byla v loňském roce uvedena na trh. Svým vzhledem připomíná klasickou krytinu se stojatou drážkou.

izolace balkonů
2.4.2012
Detalon, s.r.o.

Balkony a terasy jsou velmi oblíbené u všech, kdo chtějí mít ve své domácnosti soukromý přístup mimo jeho obytnou část a této oblibě vycházejí vstříc i investoři při výstavbě. Terasy a balkony jsou však vystavovány povětrnostním podmínkám v průběhu celého roku a jako nekryté části stavby jim musí odolávat.

plechová střešní krytina
25.3.2012
Lindab střešní krytiny

Časově omezená akce „Střecha v barvě čokolády“ se vztahuje na krytiny se speciální bezúdržbovou povrchovou úpravou „Polyester“. Základem je tenký, žárově pozinkovaný (275g/m2) ocelový plech o síle 0,5 mm, tloušťka nanášeného polyesterového povrchu je 25µm. Povrch je vhodný pro použití i do míst v náročných klimatických podmínkách.

podstřešní fólie pojistná hydroizolace
22.3.2012

JUTA a.s. představuje nové výrobky s názvem JUTADACH THERMOISOL. Jsou vyrobeny na bázi nosné polyesterové netkané textilie, vynikající vysokou pevností, a polyuretanové vrstvy, která zajišťuje vodotěsnost a vzduchotěsnost. Vzhledem k použitým surovinám mají membrány vyšší životnost a užitné vlastnosti.

23.2.2012
Vlastimil Růžička, redakce

Již tradiční každoroční konference s názvem Izolace se tentokrát uskutečnila v prostorách letňanského výstaviště v rámci veletrhů Střechy Praha a Solar Praha 2012 (v zahajovací den 8. února). Podle slov organizátorů vytváří nový prostor nové výzvy – hlavní téma Střešní pláště popisuje od základů až ke žhavým novinkám současné moderní architektury.

12.12.2011
Ing. Michael Balík, CSc

Mezi nejstarší sanační opatření patří izolace pomocí vzduchových dutin. Nejúčinnějším řešením je vytvoření celoplošných dutin pod podlahami konstruovaných tak, aby byl zajištěn pohyb vzduchu. Tím dochází k difuzi vodní páry z konstrukcí a tím ke snižování vlhkosti. Tato opatření nemohou být prováděna samostatně, jsou vždy součástí kombinace sanačních zásahů. Příklad takového řešení je uveden na komplikovaném historickém objektu uprostřed Prahy – v paláci, který je situován v prudkém terénním zářezu pod Pražským hradem.

3.10.2011
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Příčiny poruch a chyb při zakládání se hůře odhalují než příčiny při výstavbě nadzemní části objektu. Pro nedostatečný, někdy i nemožný přístup k základové spáře a základové konstrukci, je i způsob sanace obtížnější. Vlhkost pak patří mezi nejobávanější příčiny poruch. Kromě vnějších konstrukcí nad terénem (zejména stěn a střech), způsobuje podstatné škody i v podzemí, kde však jsou poruchy ve srovnání s nadzemní částí mnohem hůře opravitelné. Proto je třeba se příčinami poruch v podzemní části staveb zabývat (v první části textu), analyzovat je a hledat optimální způsob jejich oprav (2. část textu).

26.9.2011
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Příčiny poruch a chyb při zakládání se hůře odhalují než příčiny při výstavbě nadzemní části objektu. Pro nedostatečný, někdy i nemožný přístup k základové spáře a základové konstrukci, je i způsob sanace obtížnější. Vlhkost pak patří mezi nejobávanější příčiny poruch. Kromě vnějších konstrukcí nad terénem (zejména stěn a střech), způsobuje podstatné škody i v podzemí, kde však jsou poruchy ve srovnání s nadzemní částí mnohem hůře opravitelné. Proto je třeba se příčinami poruch v podzemní části staveb zabývat (1.část textu), analyzovat je a hledat optimální způsob jejich oprav (2. část textu).

19.9.2011
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební

Nadměrná vlhkost může u objektů dřevěných lidových staveb negativně působit na veškeré dřevěné konstrukce, kterými jsou tyto objekty tvořeny. To proto, že pokud některý z dřevěných prvků vykazuje nadměrnou vlhkost, hrozí u něj riziko napadení biologickými dřevokaznými škůdci (dřevokazné houby, dřevokazný hmyz, hniloba a plísně).

5.9.2011
Ing. Petra Bednářová, Ph.D., VŠTE v Českých Budějovicích

Šikmé střechy plní v dnešní době nejen funkci ochrany před deštěm. Využití podkrovních prostor k obytným účelům z nich udělalo obvodové pláště, které musí odolávat vlhkostním vlivům, jak z exteriéru, tak z interiéru. Často diskutovaným problémem je skladba konstrukce a použité materiály. Tyto dva faktory výrazně ovlivňují tepelně vlhkostní režim v konstrukci a tím i kvalitu vnitřního mikroklimatu.

22.8.2011
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Rodinné domy patří mezi jednoduché stavby, které jsou obvykle prováděny klasickým zděným způsobem s malorozponovými stropy. Ačkoliv jejich technologie výstavby není náročná, je možno při hrubém zanedbání základních technologických postupů a ochrany stavby v průběhu jejího budování způsobit takové škody, které lze jen obtížně odstranit, a to ještě za zvýšených finančních nákladů. Dokladem toho je ukázka jednoho rodinného domku ze zástavby individuálních domků v okolí Prahy na základě znaleckého posudku.

25.7.2011
Ing. Ivan Misar, Ph.D.,

Příspěvek se zaměřuje na stavebně-technické průzkumy šikmých i plochých střešních plášťů postižených vlhkostními vadami a poruchami. Popisuje dostupné měřicí či diagnostické metody používané ke kontrole vodotěsnosti a k lokalizaci poruch v ploše, resp. defektoskopii plochy.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama