Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Dřevostavby
Archiv článků od 9.6.2012 do 13.8.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

13.8.2012
doc. Ing. Bohumil Straka, CSc., Ing. Milan Šmak, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav kovových a dřevěných konstrukcí

Z množství realizovaných dřevostaveb a pozitivních zkušeností s jejich užíváním je zřejmé, že dřevo a materiály na bázi dřeva patří k efektivním konstrukčním materiálům pro střešní konstrukce, stropní i stěnové konstrukce domů. V příspěvku jsou shrnuty poznatky a závěry z teoretického řešení, navrhování a realizace nosných dřevěných konstrukcí domů řešených na Ústavu kovových a dřevěných konstrukcí Fakulty stavební VUT v Brně.

6.8.2012
Mgr. Radomír Dohnal

Ratingové hodnocení LEED dosud jednoznačně zvýhodňovalo certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) nad ostatními, řekněme konkurenčními typy, národních a mezinárodních ceritifikací dřevní hmoty. Kritici FSC poukazují například na to, že v zásadě neexistuje jasně identifikovaný důvod pro vznik nějakého hodnotícího standardu.

30.7.2012
Ing. Eva Dvořáková, Ing. Anna Kuklíková, Ph.D., Katedra ocelových a dřevěných konstrukcí, Stavební fakulta ČVUT v Praze

Předmětem této práce je numerická analýza chování dřevobetonové kompozitní stropní konstrukce, tvořené betonovou deskou a dřevěnými nosníky z lepeného lamelového dřeva. Hlavním cílem je posoudit možnost využití betonové desky, která spolupůsobí s dřevěnými trámy a pomocí modelů v programu ANSYS vyšetřit její chování v zatížené stropní konstrukci. Přesnost numerické analýzy dřevobetonových konstrukcí plně závisí na použitých materiálových modelech, proto budou provedené materiálové modely později ověřeny na základě experimentálních výsledků.

30.7.2012
Ing. Roman Zoufal, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., prof. Ing. František Wald, CSc., Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Při řešení požární bezpečnosti staveb je třeba znát hodnoty požární odolnosti stavebních výrobků a konstrukcí a navrhovat konstrukce, které požadované hodnoty požární odolnosti splní. Při realizaci staveb lze rozlišit dvě kategorie prvků: stavební výrobky a stavební konstrukce.

23.7.2012
Ing. Kamila Horová, prof. Ing. František Wald, CSc., ČVUT Praha, fakulta stavební

Stanovení rozvoje požáru v požárním úseku s následným zjištěním teploty v jednotlivých částech konstrukce vyžaduje znalost mnoha parametrů. Nejdůležitějším krokem je stanovení návrhového požárního scénáře, který nejlépe odpovídá mimořádné požární situaci. Na základě návrhového požáru lze popsat průběh teplot v požárním úseku a určit přestup tepla do konstrukce. Podívejme se na několik modelů a na tepelná a mechanická zatížení konstrukcí.

23.7.2012
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Společnost DOMY D.N.E.S. z Třebíče realizuje v průběhu jara letošního roku na místě původního venkovského stavení zajímavou dřevostavbu, která využívá jak moderní technologie, tak i původní materiály. Cihly z původního stavení našly uplatnění v interiérech domu, v nosné konstrukci byly přitom použity špičkové materiály FERMACELL včetně desek FERMACELL greenline a FERMACELL Vapor.

22.7.2012
akad. arch. Aleš Brotánek

Dvougenerační dům stavěný za vesnicí. Forma je určena svažitostí terénu a disproporcí v požadavcích na větší objemem prostoru v přízemí a menším pro patro. Za těchto okolností pro pasivní dům se ukázala nejpraktičtější linie zvlněné ozeleněné střechy vynořující se ze svahu, na níž navazuje druhá linie hospodářského zázemí.

20.7.2012
AGROP NOVA a.s., výrobce systému NOVATOP

Článek podrobně popisuje montáž stěnových panelů NOVATOP, a to od přípravy základové desky a rozměření polohy panelů, přes osazení jednotlivých typů panelů NOVATOP až po jejich kotvení a řešení detailů z hlediska dosažení vzduchotěsnosti. Vypsáno je i potřebné nářadí a pomůcky.

9.7.2012
doc. Ing. Roman Réh, CSc., Drevárska fakulta Technickej univerzity vo Zvolene

Rozvoj stavebnictví vyžaduje vývoj zlepšených vlastností různých materiálů. Inovace vlastností materiálů přinášejí nákladové výhody oproti konvenčním řešením a mohou přinést i větší flexibilitu při realizaci výstavby. Ve stavebnictví se uplatňuje celá řada tradičních materiálů, mezi které patří i překližkové desky. Používají se jako konstrukční i jako pomocné stavební materiály. Jejich spotřeba ve stavebnictví a v jiných odvětvích neklesá, právě naopak - roste. Proto je zlepšování vlastností překližovaných desek a stabilizace vlastností v celé vyrobené sérii překližových desek v zájmu jak výrobců, tak i odběratelů.

8.7.2012
doc. Ing. Josef Chybík, CSc.

Fakulta architekltury v Brně ocenila na konferenci ve Volyni některé dřevěné stavby. Podívejme se na ně s doprovodným komentářem vedoucího katedry.

2.7.2012
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Lenka Melzerová, PhD., Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Příspěvek se zabývá optimalizací tloušťky a materiálu výztužné lamely použité u nosníků z lepeného lamelového dřeva. Nejprve bylo podrobně zmapováno dvacet nevyztužených nosníků z lepeného lamelového dřeva, kde byla velká pozornost věnována přesnému určení modulů pružnosti ve směru vláken jednotlivých segmentů lamel a jejich lokalizaci v nosníku.

27.6.2012
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Ve středu 16. května 2012 proběhla v certifikované zkušebně v Batizovcích požární zkouška, která měla názorně demonstrovat odolnost dřevostaveb před požárem. Ve zkoušeném domku byla část stěnových konstrukcí ze systémů FERMACELL a zkouška byla součástí dlouhodobého úsilí změnit normu, která je v současné době platná na Slovensku.

25.6.2012
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Aleš Tajbr, ČVUT v Praze, Stavební fakulta

Dřevěné vazníky jsou hojně navrhovány na zastřešení rodinných domů i průmyslových a prodejních objektů. Předností technologie využívající ke spojování jednotlivých dřevěných prvků styčníkovou desku s prolisovanými trny je vysoká pevnost a tuhost připojení, která dovoluje bezpečný návrh těchto subtilních konstrukcí na zajímavá rozpětí. Vazníky jsou navrhovány ve specializovaných programech jako rovinné konstrukce zatížené výhradně ve své rovině. Vodorovné zatížení, které působí kolmo na rovinu vazníků, musí být přeneseno systémem ztužidel do podpor.

20.6.2012
Vlastimil Růžička

O rychlosti stavby rodinného domu a o dalších výhodách ekologických konstrukčních systémů se mohli přesvědčit návštěvníci na červnové prezentaci konceptu Natura Space v obci Dobříň u Roudnice nad Labem. Následovalo i pozvání na konferenci Light Building (26. 6. 2012 v Liberci).

18.6.2012
Ing. Anna Kuklíková, Ph.D., Ing. Pavel Nechanický, Katedra ocelových a dřevěných konstrukcí, Stavební fakulta ČVUT v Praze

Dřevobetonové stropy se používají především při zesilování stávajících stropů s dřevěnými stropními nosníky. Velkou perspektivu však mají i v případě prefabrikovaných dřevobetonových stropů vícepodlažních dřevostaveb. Provedením betonové desky, kterou spřáhneme s dřevěnými nosníky pomocí různých spřahovacích prostředků, výrazně zvýšíme tuhost i únosnost stropní konstrukce. Dřevobetonové stropní konstrukce mají též lepší parametry kročejové a vzduchové neprůzvučnosti a požární odolnosti oproti tradičním dřevěným stropům.

12.6.2012
EUROPANEL s.r.o.

Sendvičové panely Europanel jsou součástí stejnojmenného uceleného stavebního systému pro panelové dřevostavby. Montáž domu není pro zkušeného stavebníka náročná. Zhlédněte video, ve kterém uvidíte krok za krokem, jak probíhá sestavení dvoupodlažního domu ze sendvičových panelů Europanel.

11.6.2012
Knauf Praha s.r.o.

Sádrokartonová deska TOPAS splňuje náročné požadavky na vysokou únosnost stěn pro zavěšení různých předmětů, například kuchyňských linek. Současně je tato deska schopna plnit i funkci deskové statické výztuže u rámových konstrukcí (ocelové i dřevěné skeletové konstrukce). Tyto vylepšené vlastnosti byly docíleny zvýšenou hustotou jádra desky.

10.6.2012
Ing. Karpíšek Lubomír, HPM TEC, s.r.o.

Správně zvolený typ vrutu zajistí dlouhodobou funkčnost spoje, a to i bez případnýchestetických vad. Při špatně zvoleném typu vrutu se i za velmi krátký čas můžeme dočkat nepříjemných překvapení - například začernání dřeva v okolí hlavy vrutů, bílé nebo červené koroze vrutů, dokonce i ustřižení vrutů.

9.6.2012
Ing. Nikola Smutný, SWN Moravia s.r.o.

V současné době se stále více setkáváme s vícepodlažními dřevostavbami. Pro tyto dřevostavby je téměř nutností samonosné schodiště. Ve stále větší oblibě jsou vetknuté schodiště bez nutnosti podpěr a vnitřní schodnice. Do nedávné doby bylo možno tato schodiště kotvit jen do betonové nosné stěny, což způsobovalo výrobcům dřevostaveb jisté komplikace. Systém Roomstone umožňuje díky speciální konstrukci vetknout nášlapy i bez nutnosti nosné betonové stěny.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama