Tradičně se v jihočeském městečku Volyně sešli nadšenci, aby představili nestárnoucí stavební materiál. 17. ročník dvoudenního semináře (27. až 28. 3.) Dřevostavby 2013 přinesl celou řadu zajímavých událostí a přednášek.
Nový systém Ceresit Impactum od firmy Henkel maximálně zvyšuje životnost vnějšího kompozitního tepelněizolačního systému zateplování budov (ETICS). Novinka je při zachování špičkové úrovně tepelné izolace extrémně odolná proti mechanickému poškození a proti silnému tepelnému namáhání. Ceresit Impactum navíc umožňuje použití sytějších odstínů barev na fasádách.
Také u základů se vyplatí kriticky vybírat materiály a dobře zvažovat jejich vlastnosti. Volba projektantů, stavitelů i investorů by v dnešní době měla vždy směřovat k materiálům a technologiím, které pomohou při užívání stavby zajistit co nejnižší energetické nároky. A jednou z nich je právě inovativní zakládání rodinných domů na tepelně izolačním zásypu z Liaporu (keramzitu).
Dřevo je organický materiál a je často považováno za materiál s nízkou životností. V minulosti se však příliš nerozlišovalo mezi trvanlivostí dřeva a zdiva, dokladem toho jsou konstrukce, které oba materiály kombinují. Ve skutečnosti má dřevo vysokou životnost, pokud při návrhu dřevěné konstrukce dodržíme určitá pravidla.
Příspěvek prezentuje analýzu chování dřeva při použití diagnostického přístroje pro „in-situ“ hodnocení dřeva založeného na principu měření mechanického odporu proti vnikání nástroje (trnu) do dřeva. Cílem bylo popsat míru deformace a způsob porušení při vniku trnu (prům. 2,5 mm) do dřeva v čistě radiálním směru a porovnat měření přístroje se standardním testováním na vzorcích.
Sobotní program na veletrhu Dřevostavby 2013 se nesl v duchu architektury dřevěných staveb a stavebních konstrukcí, v němž dominovaly hlavně stavby pro bydlení, především rodinné domy. Dopolední část obstaralo Centrum pasivního domu. Odpoledne proběhlo vyhlášení soutěží Dřevěná stavba roku 2012 a Domy na míru.
Hned první den veletrhu Dřevostavby 2013 měl nabitý doprovodný program. Řeč byla především o technologiích a materiálech pro dřevostavby, ale ke slovu přišli i přípraváři zajišťující inženýring, kontrola kvality staveb a nebo nové náhledy architektů na bydlení v rodinném domě. V rychlém přehledu Vám zde vybíráme komentář toho nejzajímavějšího, co v prvním dnu zaznělo.
Pod pojmem dřevostavba si většina lidí představí hlavně rodinný dům. Společnost ELK ale nabízí z tradičních sendvičových panelů i objekty z oblasti občanské výstavby. V posledních letech se jí v této kategorii kromě střední a západní Evropy mimořádně daří i na britských ostrovech. Potvrzuje to i dodávka dvou čtyřpatrových budov, do kterých se budou v průběhu roku 2013 stěhovat studenti univerzity v Oxfordu.
Budova, o které pojednává tento příspěvek, je jednou z nemnoha hrázděných konstrukcí, které se zachovaly na území města Brna. Mezi ně patří například Jurkovičova vila, která je chráněnou památkou a je jí věnována veškerá potřebná péče. Hrázděné stavby v Brně ale mnohem častěji sloužily jiným, než obytným účelům, např. jako nádražní skladiště nebo k rekreačnímu a sportovnímu využití.
Pokud jste loni zavítali na pražský veletrh Dřevostavby 2012, možná si vybavíte atypickou expozici v podobě osm metrů vysokého stromu. Třípodlažní dřevěná expozice NOVATOP inscenovala příběh stromu, který vyrostl v lese, putoval k energeticky šetrnému zpracování a nakonec do stěn obydlí, v němž se prolnul s příběhy jeho obyvatel.