Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Dřevostavby
Archiv článků od 24.6.2013 do 13.9.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

13.9.2013
AGROP NOVA a.s., výrobce systému NOVATOP

S rostoucí popularitou dřevostaveb postupně registrujeme i větší počet článků v médiích, které poukazují na jejich chyby. Většinou jde o výstupy iniciované dobrou snahou poučit čtenáře, ale někdy z textu až moc ční snaha diskreditovat obor jako celek. Ponechme stranou motivace autorů a pojďme se podívat na ty nejčastější chyby a způsoby, jak je můžeme minimalizovat, a to s pomocí masivních dřevěných panelů NOVATOP.

9.9.2013
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. arch. Bc. Anna Gregorová, Ing. Lenka Melzerová, Ph.D., ČVUT Praha

Nosné konstrukce budov na bázi dřeva se do nedávna realizovaly převážně jako roubenky a lehké či těžké skelety, na které se používaly tyčové prvky z kulatiny, deskového a hraněného řeziva, lepené lamelového a vrstveného dřeva. Poměrně novým deskovým materiálem, vhodným pro realizaci budov na bázi dřeva, je křížem vrstvené dřevo (CLT), kterému je věnován tento příspěvek. V příspěvku jsou popsány jeho mechanické vlastnosti a pokročilé metody pro navrhování konstrukcí z tohoto materiálu.

9.9.2013
doc. Ing. Ján Kanócz, CSc., Katedra architektúry, FU TU v Košiciach, Ing. Viktória Bajzecerová, PhD., Ústav inžinierskeho staviteľstva, SvF TU v Košiciach

Spriahnutie drevenej nosnej konštrukcie stropov s tenkou betónovou vrstvou sa objavuje čoraz častejšie u moderných drevostavieb. Takto vytvorená stropná konštrukcia má rad výhodných vlastností oproti bežným dreveným stropom. Spriahnutím sa zvýši predovšetkým statická odolnosť a tuhosť konštrukcie stropu a zlepšia sa jej viaceré stavebnofyzikálne a protipožiarne vlastnosti.

1.9.2013
Ing. Kateřina Mertenová, Ph.D.

O tom, že dřevostavby mají od pradávna své místo nejen v běžném stavitelství, ale také v zahradní architektuře, přesvědčila svým brilantním příspěvkem na semináři ve Volyni 2013 architektka Kateřina Mertenová. Upravenou přednášku uvádíme s laskavým svolením autorky.

29.8.2013
CIKO s.r.o.

Komín odjakživa patří k siluetě každého domu. Nabídka je velmi různorodá jak z pohledu stavebního materiálu komína, tak z pohledu kvality. I při této různorodosti nabídky je možno vysledovat jeden z trendů, který je úzce spojen s dřevostavbami a nízkoenergetickou výstavbou – a sice vzrůstající oblibu nerezových komínů.

27.8.2013
SLAVONA s.r.o.

PROGRESSION jsou moderní bezúdržbové vchodové dveře se zárubní, která je schována za fasádou. Jejich dveřní křídlo je zvenku chráněno proti povětrnostním vlivům hliníkem, zevnitř jsou to tradiční dřevěné dveře. Dveře mohou být doplněny nerezovými rámečky kolem skel, dekorativními proužky nebo vyfrézovanými drážkami.

25.8.2013
Ing. arch. Kateřina Rottová, Tým ČVUT Solar Decathlon 2013

Tým ČVUT Solar Decathlon 2013 celý AIR House sbalil do sedmi námořních kontejnerů o délce 40 stop (12,2 m) – dům, technologie, nářadí pro stavbu v USA i zařízení, kterým bude vybaven interiér na veřejnou přehlídku. AIR House se postupně svlékl ze všech svých „kůží“. Jako první šla dolů střecha. Následovalo boční stínění, fasádní a střešní tepelně izolační sendvičové panely.

24.8.2013
Ing. arch. Oldřich Rejl, redakce

Hrana architektury je studentský projekt, jenž si klade za cíl postavit dřevostavbu s minimálními náklady, za využití druhotného použití stavebních výrobků. Projekt Hrana architektury je podpořen částkou 90 000 Kč od nadace ThinkBig O2 a NROS. Studenti si sami uspořádali workshop v Záluží u Spáleného Poříčí, kde stavba o těchto prázdninách pod jejich rukama již začala růst.

22.8.2013
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Mezinárodní studentská soutěž Solar Decathlon se poprvé konala v roce 2002. 20 vybraných univerzitních týmů z celého světa má za úkol navrhnout, postavit a provozovat energeticky soběstačný solární dům. Stavby vznikají na půdě univerzit, hotové domy se představí v říjnu 2013 v Kalifornii. Tým ČVUT se letos probojoval do finále jako jeden ze dvou evropských týmů se soutěžním konceptem AIR HOUSE.

19.8.2013
Ing. Vladimír Plaček, Ph.D., Technický a zkušební ústav stavební Praha, pobočka Ostrava, Ing. Pavel Rubáš, Ph.D., Technický a zkušební ústav stavební, pobočka Teplice

Nároky na akustické vlastnosti budov se mění s vývojem lidstva a jeho technických aktivit. Jde zejména o požadavky na potlačení nežádoucích účinků zvuku a v určitých případech též naopak, o požadavky na zajištění slyšitelnosti a srozumitelnosti zvuku. Článek seznamuje s měřením neprůzvučnosti R [dB] u stěn v laboratorních podmínkách bez vedlejších cest šíření zvuku.

foto: Česká peleta, z.s.p.o.
17.8.2013
BUREAU VERITAS CZECH REPUBLIC, spol. s r.o.

Dovozci a zpracovatelé dřeva mají povinnost prokazovat původ dřeva. Tento zákon vstupuje v platnost s účinností od 1. září 2013 a je namířen proti ilegální těžbě dřeva mimo hranice Evropské unie. Právě evropská osmadvacítka byla iniciátorem tohoto zákonného opatření.

11.8.2013
ABF, a.s.

17.9. 2013 proběhne konference „Zásady a opatření na stavbách v povodňových územích“ o možnostech prevence před velkou vodou a následném minimalizování škod. Odborníci představí protipovodňové a vsakovací systémy, způsoby vysoušení, montované protipovodňové zábrany, energeticky úsporný dřevěný rodinný dům se zaplavovacím suterénem.

11.8.2013
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudni znalec

Článek představuje úvod k vlastní prezentaci o dřevěných konstrukcích velkých rozpětí. Obsahovala celkem 83 příkladů/obrázků, které byly promítány na semináři ve Volyni 2013. Uvádíme s laskavým svolením autora.

1.8.2013
LB Cemix, s.r.o.

Společnost LB Cemix získala další ocenění pro jeden ze špičkových zateplovacích systémů, zateplovací systém pro dřevostavby Cemix THERM P WOOD. Systém je určen k zateplování objektů pro bydlení, ale i pro průmyslové a administrativní objekty.

30.7.2013
ROCKWOOL, a.s., Ing. Zdeněk Kobza, soudní znalec ve stavebnictví a projektový manager ROCKWOOL

Zateplování fasád obytných domů se stalo již nedílnou součástí nové výstavby či rekonstrukcí. Za dobu realizace ETICS však došlo k posunu jak na bázi materiálové, tak technologické. V následujícím textu se budeme věnovat vývoji a novinkám v oblasti izolačních desek z kamenné vlny od firmy Rockwool.

28.7.2013
Dipl. Ing. Jaroslav Benák, Fermacell GmbH

Tento příspěvek si nestanovuje za cíl podrobně vysvětlit teorii akustiky a zahltit čtenáře množstvím rovnic a výpočtů. Pro člověka z praxe, který má na starosti vedení a úspěšné provedení stavby, jsou však jen jednou částí komplexní otázky: Jak kvalitně a přitom ekonomicky stavět? Tento příspěvek má za cíl objasnit základní akustické pojmy a má být praktickou ukázkou řešení různých situací v akustice dřevostaveb.

17.7.2013
HK-Dřestav s.r.o., Ing. Martin Bursík, Ph.D.

Na okraji Benešova postavil před třemi lety projektant Martin Bursík pro svou rodinu nízkoenergetickou dřevostavbu, která šetří rodinnou pokladnu.

13.7.2013
Schneider Electric CZ, s. r. o.

Minimalistický, ale útulný dřevěný domek s terasou, kompletně prošpikovaný moderními technologiemi, které umožní soběstačnost a minimální náklady za energie. Tak by podle studentů ČVUT měl vypadat dům budoucnosti. Jejich stavba zvaná Air House, která od tohoto týdne vzniká v pražských Dejvicích, se zúčastní jako vůbec první český zástupce mezinárodní soutěže o nejefektivnější ekologický dům Solar Decathlon.

25.6.2013
James Hardie Europe GmbH, o.s.

V roce 2012 byla v Berlíně realizována stavba dvou nových sedmipatrových bytových domů. Použití dřeva u tak vysokých bytových domů (podlaha nejvyššího patra je téměř 20 metrů nad úrovní terénu) bylo možné díky obložení sádrovláknitými deskami fermacell s účinnou požární ochranou. Tak se opět dokazuje neudržitelnost tuzemských bariér kladených výškovým dřevostavbám.

24.6.2013
Ing. Jozef Bednár, TU Zvolen, Drevárska fakulta

Príspevok prezentuje metódu laboratórneho merania určeného na meranie vzduchovej priepustnosti veľkoplošných konštrukčných prvkov. Cieľom laboratórnych meraní bolo stanoviť hodnotu vzduchovej priepustnosti pre veľkoplošné konštrukčné prvky. Výsledky merania sú spracované vo forme protokolu, ktorý uvádza hodnotu vzduchovej priepustnosti pri tlakovom rozdiele. Hodnota poskytuje obraz o vhodnosti použitia a kvalite veľkoplošného konštrukčného prvku určeného pre tvorbu vzduchotesnej roviny.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama