Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Dřevostavby
Archiv článků od 4.7.2011 do 18.9.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

18.9.2011
Oldřich Rejl, Foto: archiv Ivan Lokvenc

U přehradní nádrže Rozkoš v severovýchodních Čechách, mezi Českou Skalicí a Novým Městěm nad Metují vzniká již několik let zajímavý projekt. Jedná se o kemp, který je originální svoji vedoucí myšlenkou i způsobem provedení. Investor se rozhodl pro odvážný cíl: Vystavět ubytovací zařízení se sruby, a to svépomocí.

13.9.2011
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Systém Box House originálně (systém je chráněn mezinárodním užitným vzorem) kombinuje princip dřevostavby a modulární výstavby. Na rodinných domech realizovaných systémem Box House se široce uplatňují sádrovláknité materiály FERMACELL, které jsou použity na stropech, příčkách i v podlahách.

5.9.2011
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

Energeticky nulové domy jsou v souvislosti s novou evropskou směrnicí vnímány částí odborníků jako šance a jinými odborníky jako hrozba a nemravnost. Ne všichni ovšem vědí, co si pod takovým označením představit. Příspěvek komentuje odraz nové směrnice v návrhu revize základní tepelně technické normy.

2.9.2011

Následující přehled zajímavostí vybírá z nabídky veletržních stánků letošního veletrhu FOR ARCH Praha. Může směřovat jak kroky návštěvníků, tak může být alespoň stručnou informací o novinkách pro ty, kteří se na veletrh nedostanou.

31.8.2011
Oldřich Rejl

www.nakominuzalezi.cz je nový portál, vytvořený ve spolupráci se společností Schiedel a Společenstvem kominíků ČR. Obsahuje informace pro volbu, návrh a výstavbu komína, pro jeho provoz a údržbu.

30.8.2011
JABLOTRON ALARMS a.s.

Prázdný dům je vystaven nejen nezvaným návštěvám v podobě zlodějů či vandalů, ale také rizikům souvisejícím například s tajícím sněhem nebo bouřkou. Ochránit jej můžete i na dálku prostřednictvím moderních alarmů a bezpečnostního centra, které v případě potřeby zasáhne i ve chvíli, kdy jste od domu vzdáleni stovky kilometrů.

30.8.2011
Romotop s.r.o.

I letos potvrdil Romotop svou pozici lídra a představil řadu novinek v mnoha variantách krbových kamen a krbových vložek. U nás neobvyklými jsou krbová kamna ARONA a LUGO s akumulací. „Něco navíc“ se tentokrát skrývá ve schopnosti kamen akumulovat vyrobené teplo a rozložit jeho sálání do dlouhého časového intervalu. A že tato doba je opravdu výjimečná, zjistíte po přečtení článku.

29.8.2011
prof. Ing. Václav Rojík, CSc., Ing. Jiří Karas, CSc., Ing. Milan Peukert, Fakulta stavební ČVUT

V rámci grantového projektu Dřevěné vícepodlažní budovy byla v laboratořích Akademie věd a Tazus v Praze provedena m.j. řada zkoušek styčníků s ocelovými deskami, které potvrdily teoretické předpoklady a výpočty a prokázaly jejich spolehlivost a funkční i ekonomickou výhodnost pro využití v praxi. Zde několik výsledků z experimentálních zkoušek.

28.8.2011
redakce z tiskové zprávy ABF, a.s.

Přípravy 2. ročníku veletrhu vytápění, alternativních zdrojů energie a vzduchotechniky For Therm se rychle blíží, proběhne 21. – 25. 9. 2011 v PVA EXPO PRAHA v Letňanech souběžně s veletrhem For Arch a dalšími příbuznými veletrhy.

15.8.2011
Bc. Ivan Julínek, Tectum Novum Zemné, Ing. František Lužica, projektant, Ing. Miloš Slivanský, PhD., statik

V príspevku je predstavené experimentálne meranie odolnosti a tuhosti dvojice drevených priehradových nosníkov s oceľovými doskami s prelisovanými tŕňmi. Experimenty boli realizované priamo u výrobcu týchto nosníkov vo firme Tectum Novum v Zemnom. Spolupráca STU v Bratislave a výrobcu drevených konštrukcií sa ukázala ako obojstranne prospešná v spoločnom výskumno-realizačnom projekte.

10.8.2011
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Alena Kuklíková, Ph.D., České vysoké učení technické v Praze, fakulta stavební

Příspěvek je zaměřen na metody a technické normy, které se používaly a v současnosti používají pro navrhování dřevěných konstrukcí na území dnešní ČR. Vysvětlen je též postup zavádění evropských norem v ČR a provázanost mezi Eurokódem 5 souvisejícími normami. Podrobněji je prezentována změna části 1-2 Eurokódu 5 (ČSN EN 1995-1-2) pro navrhování dřevěných konstrukcí na účinky požáru.

4.8.2011
Vlastimil Růžička, redakce

V požární zkušebně PAVUS ve Veselí nad Lužnicí testovali specialisté konstrukční stěnu z nosné slámy bez podpůrné konstrukce, omítnuté z interiérové strany hliněnou a vně vápennou omítkou. Zkouška pod statickým zatížením byla ukončena po 139 minutách a stěna neprohořela.

1.8.2011
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Anna Kuklíková, Ph.D., ČVUT Praha, Katedra ocelových a dřevěných konstrukcí

V současnosti se stále více setkáváme s vícepodlažními dřevostavbami. Na tyto dřevostavby se donedávna používaly převážně lehké a těžké skelety. Poměrně novým materiálem, který je vhodný pro realizaci těchto staveb, je křížem vrstvené dřevo CLT, kterému je především věnován tento příspěvek. Důvodem je mimo jiné i to, že postupy pro jeho navrhování nejsou dosud uvedeny v Eurokódu 5.

27.7.2011
Schiedel, s.r.o.

Při výběru komínového systému pro dřevostavby je potřeba sledovat celou řadu specifických požadavků. Dřevo jako hlavní stavební prvek má velmi nízkou teplotu vzplanutí, a proto by nás v první řadě mělo zajímat požárně bezpečnostní řešení spalinové cesty a správné oddilatování komínové konstrukce.

25.7.2011
prof. Vladimír Simanov

Seminář Dřevostavby Volyně začal tradičně komplexním hodnocením celého lesnicko-dřeveřského komplexu.Text byl účastníky vysoce hodnocen a tak jej předkládáme také čtenářům TZB-info. Z prohlášení politiků se totiž může zdát, že krize je díky jejich moudrému vedení už za námi, nebo je alespoň její konec na dohled....

18.7.2011
doc. Ing. Vladimír Bílek, CSc., předseda Odborných společností pro dřevostavby při ČKAIT a ČSSI

Srovnávání znalostí v oboru dřevěných budov mezi ČR a zahraničím vychází zvláště z autorových mnoha zahraničních návštěv realizovaných staveb, podniků a univerzit, ze znalosti rozsahu a úrovně zvláště americké a německé odborné literatury a účasti na řadě zahraničních konferencí, včetně posledního Světového kongresu dřevěného inženýrství WCTE, konaného v červnu 2010 v Itálii.

12.7.2011
ROCKWOOL, a.s.

Jak zajistit, aby se podkroví v létě nepřehřívalo a v zimě z něj naopak neunikalo teplo? Řešení nabízí izolace z kamenné vlny ROCKWOOL. Klasickým způsobem zateplení dvoupláštové střechy je kladení izolace ve dvou vrstvách – nejprve mezi krokve a pak pod krokve, čímž výrazně omezíme vliv tepelných mostů dřevěných trámů.

4.7.2011
Ing. Magdaléna Dufková, České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební

Tento příspěvek je věnován požární odolnosti vícepodlažních budov s lehkým dřevěným skeletem. Výpočetní postupy udávané Eurokódem jsou aplikovatelné pouze zjednodušeně a na omezené množství stavebních prvků. Pro vědeckou činnost v této oblasti jsou nepostradatelné požární experimenty a jejich následné vyhodnocení pomocí numerických a analytických modelů.

4.7.2011
Ing. Milan Šmak, PhD., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav kovových a dřevěných konstrukcí

Jedním ze zásadních bodů při navrhování dřevěných konstrukcí je oblast spojů. Volba vhodného typu spojů v přípojích, stycích a podporových detailech je důležitou součástí návrhu každé konstrukce, protože podstatným způsobem ovlivňuje skladbu konstrukce i dimenze nosných prvků. Únosnost a tuhost spojů je v řadě případů rozhodující pro návrh a působení konstrukce jako celku. Vyšetřování vlivu poddajnosti spojů na celkové působení konstrukcí patří proto k důležitým bodům při navrhování nosných konstrukcí.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama