Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Stavím dům – dřevostavbu – jaká okna vybrat a na co si dát pozor

Chystáte se začít nebo jste už konečně začali stavět a Vaše rozhodnutí padlo na dřevostavbu? Výhody dřevostavby jsou na první pohled zřejmé – rozumná pořizovací cena a hlavně nepřekonatelná rychlost výstavby. Dřevostavba však má samozřejmě též svoje specifika. Rozeberme si, na co je třeba dát u dřevostavby pozor při výběru Vašich nových oken.

V první řadě je třeba si uvědomit, že veškeré dřevěné nosníky dokážou unést i hodně velké zatížení, ale vždy je třeba počítat s jejich výrazně větším přetvořením (průhybem). Proto je při plánování oken rozumné se poněkud mírnit při plánování oken větších rozměrů. Pokud se větší šířky oken nedokážeme vzdát, nezbyde než si konstrukčně vypomoci vynášecím sloupkem (nejlépe ocelovým) nebo dřevěný překlad či průvlak proti nadměrnému průhybu dodatečně vyztužit (opět nejlépe ocelovým úhelníkem nebo pásovinou).

V žádném případě není nikdy možné připustit přitížení otvorových výplní (oken a dveří) z okolních stavebních konstrukcí, například od překladu s nadměrným průhybem. Proto je při odvozování rozměrů oken od velikosti stavebních otvorů nutné vždy vzít možná přetvoření v úvahu a zohlednit je v šířce připojovací spáry. Stejně tak není přípustné využít jakékoliv části otvorové výplně (třeba i sloupku) k vynešení zatížení od ostatních stavebních konstrukcí.

Při přípravě dřevostavby je rovněž velmi rozumné si dostatečně dopředu stanovit čisté rozměry stavebních otvorů, jakož i přesné výrobní rozměry oken a dveří. Rychlý postup dřevostavby totiž výroba oken trvající několik týdnů dokáže zabrzdit, někdy dokonce zastavit. Je tedy nanejvýš vhodné, aby výroba oken i stavba nosných konstrukcí probíhaly souběžně dle dohodnutých rozměrů a okna byla do stavby namontována ihned, jakmile to postup stavby umožní.

Pokud přemýšlíte o pořízení předokenních rolet či žaluzií, je třeba na to rozhodně myslet již při zadávání projektu. Pokud se pro rolety či žaluzie rozhodneme až při stavbě jako takové, většinou už to nejde nebo za cenu těžko přijatelných konstrukčních a estetických kompromisů.

OKNA.EU plastová okna Slovaktual

Velkou pozornost je třeba u dřevostaveb věnovat zabránění zatékání a hromadění vlhkosti v místech, kde by mohla způsobit hnilobu nebo jiné poškození dřevěných nosných konstrukcí. Je proto velmi důležité, aby připojovací spára oken byla vždy zatěsněna minimálně z interiérové strany nainstalovanou parotěsnou páskou. Rozhodně lze však u dřevostaveb doporučit rovněž instalaci vnější vodotěsné paropropustné pásky do připojovací spáry, a to zejména pokud je kontaktní zateplení provedeno z minerální vaty.

Dřevostavby jsou většinou konstrukce s velmi vysokým stupněm tepelné izolace obvodového pláště, ale s minimální schopností akumulace vytvořeného tepla. Je proto velmi důležité, aby i instalovaná okna a dveře měla co nejlepší tepelnou izolaci. Do dřevostavby je tedy třeba vždy volit okna s izolačním trojsklem a teplým nekovovým meziskelním rámečkem Swisspacer-V, případně TGI. Důležitá je rovněž dostatečná stavební hloubka profilu (či počet komor) a trojitý systém středového těsnění. Taková okna a dveře nejenže nám ušetří opravdu spoustu tepla na vytápění, ale rovněž si můžeme být jisti, že se nám nebudou v chladných zimních dnech rosit, a to ani u dřevostaveb s difuzně uzavřeným systémem obvodového pláště.

CAD detail u ostění
CAD detail u ostění
OKNA.EU plastová okna Slovaktual CAD detail u parapetu
CAD detail u parapetu
CAD detail u nadpraží s předokenní žaluzií
CAD detail u nadpraží s předokenní žaluzií

Ať už Vaše volba padne na kvalitní okna plastová, dřevěná nebo hliníková, neuděláte chybu. V případě plastových oken je však rozumné se vzhledem k jejich větší teplotní roztažnosti vyhnout větším rozměrům jednotlivých prvků, a to především u plastových oken tmavších odstínů. Rozhodně je třeba se vyhnout plastovým oknům nejisté kvality nebo bez poctivého vyztužení ocelovými pozinkovanými profily. Doporučit lze rovněž plastová okna s hliníkovým opláštěním, tzv. okna plastohliníková. U dřevěných oken je třeba velkou pozornost věnovat nebezpečí vlivů zvýšené vlhkosti a každému nebude zřejmě vyhovovat ani nezbytnost „dublování“ rámů při spojovaní otevíravých a neotevíravých oken. Stále více stavebníků volí do dřevostaveb okna hliníková, která téměř nemaji rozměrová omezení a díky minimální délkové roztažnosti umožňují konstruovat prosklené plochy i opravdu velkých rozměrů.

Pokud zvolíte pro vaši dřevostavbu plastová, plastohliníková, dřevěná, dřevohliníková či hliníková okna od společnosti OKNA.EU s.r.o., v každém případě dostanete poctivé a kvalitní výrobky, s nejlepšími tepelně izolačními vlastnostmi na trhu, velmi vysokou životností a spolehlivostí. Odbornost a zkušenost týmu společnosti OKNA.EU s.r.o. je pak zárukou pečlivého a odpovědného návrhu konstrukčního řešení a kvalitní a bezproblémové realizace Vašeho projektu.

OKNA.EU plastová okna SlovaktualOKNA.EU plastová okna Slovaktual
OKNA.EU
logo OKNA.EU

OKNA.EU, to je: profesionální NABÍDKA zdarma do 24 hodin, ZAMĚŘENÍ zdarma a ve Vámi stanoveném čase, VÝROBA u našich dodavatelů na nejmodernějších výrobních linkách, MONTÁŽ jen certifikovanými montážníky.