Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavba
Archiv článků od 17.2.2004 do 6.8.2004

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

6.8.2004
Ing. Renata Straková, TZB-info

Od 1.8.2004 platí novela prováděcí vyhlášky č. 213/2001 Sb. podrobnosti náležitostí energetického auditu předpisem 425/2004 Sb. Tato vyhláška v sobě zahrnuje upřesnění a doplnění metodiky zpracování energetických auditů. Stručný výtah s upozorněním na zásadní změny prováděcí novelizované vyhlášky 213/2001 Sb. zákona 406/2000 Sb. o hospodaření s energií je určen jak pro odbornou veřejnost, tak pro vlastníky a provozovatele budov, které pod povinnost energetických auditů spadají.

29.6.2004
REHAU, s.r.o., Ing. Ivan Chichmanov

Využití tepla získaného ze země je technika dnes již běžně využívaná u tepelných čerpadel. V systémech řízeného větrání je ale možné využít jak zemního tepla k vytápění budovy v zimním období, tak i zemního chladu k ochlazování budovy v období stále častějších letních veder.

22.6.2004
Ing. Stanislav Toman, Projektová kancelář ÚT+VZT

Autor v článku upozorňuje na nepříliš řešenou problematiku požárních prostupů potrubních rozvodů v projekční praxi. Zároveň poukazuje na důsledky, které se projeví při dokončování staveb. Hlavní zodpovědnost za správně provedené požární průchodky nesou dodavatelé příslušných technologických souborů, ve výhodnějším smluvním vztahu pak dodavatel stavební části. Optimálním řešením je zajistit pro tyto práce specializovanou firmu, která převezme plné garance.

15.6.2004
Ing. Dagmar Kopačková, TZB-info

Zásobování požární vodou se musí v objektu řešit vždy, existuje-li v požárních úsecích stavebních objektů požární riziko. Rozvodná potrubí k dodávce vody do hadicových systémů mohou být provedena i z hořlavých hmot a pokud jsou trvale zavodněna, mohou volně (bez další ochrany) procházet také prostory s požárním rizikem.

20.5.2004
Ing. Miloslav Truksa

Motto: "Není tak důležité, z jakého materiálu stavíte, ale s jakou koncepcí stavíte."

14.5.2004
Ing. Vladimír Jirka, CSc., Ing. Jozef Korečko, ENKI, o.p.s., Ing. Jiří Čáp, Ph.D., ČVUT-FSI, Praha, Ing. Bořivoj Šourek, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze

Za finanční podpory Grantové agentury České republiky probíhal v posledních třech letech další vývoj lineárních optických rastrů pro stavebnictví a architekturu, který byl započat na počátku 80. let vývojem a výrobou lineární Fresnelovy čočky ze skla. Optickým rastrem je pro naše účely míněn lineární opakující se geometrický vzor, nanesený za tepla na skleněnou tabuli metodou kontinuálního lití.

13.5.2004
Ing. Naďa Langová, PhD., doc. Ing. Jozef Víglaský, CSc.

Približne 40 % ročnej spotreby energie na Zemi je využívané na vykurovanie objektov v komunálnej sfére. V tejto hodnote je ukrytá veľká rezerva umožňujúca šetrenie energie, ktoré môže byť dosiahnuté aj progresívnou architektúrou. Túto označujeme ako "slnečnú" (solárnu) architektúru.

7.5.2004
Ing. arch. Josef Smola

Publikované řešení je pilotním projektem rodinného domu s nízkou energetickou náročností pro prvního konkrétního klienta. Navazuje na koncept rodinných domů určených v různých modifikacích pro opakovanou výstavbu, který náš ateliér zpracovával na objednávku Sdružení výrobců zpěňovatelného polystyrénu, Sdružení EPS ČR, v roce 2003.

9.4.2004
Ing. Jiří Šála, CSc.

Program 11. mezinárodní konference je zaměřen na novinky v hodnocení energetické náročnosti budov u nás i v rámci CEN, energetické audity a energetické certifikáty budov podle evropské směrnice o energetické náročnosti budov 2002/91/EC, na nové tepelně technické požadavky, výpočtové metody a hodnoty v ČSN 73 0540. Zabývá se prosazováním úspor energie v budovách a přeměnou existujících budov na budovy s nízkou energetickou náročností.

7.4.2004
Dr. Jaromír Horký, JHM s.r.o.

Problematice požární bezpečnosti osob a majetku je v poslední době věnována zvýšená pozornost. V oblastech, které přímo souvisejí se zvýšením této bezpečnosti, vzniká a je trvale přijímána celá řada nových předpisů, norem a vyhlášek tempem, které nemělo ještě před několika lety obdoby.

1.4.2004
Ing. Milan Novák, CSc., THERMO/SOLAR Žiar s.r.o.

Popisované riešenie využitia slnečnej energie v kombinácii s tepelným čerpadlom v rodinnom dome autora nie je celkom typické a široko využitelné. Napriek tomu je iste zaujímavé a skúsenosti získané jeho prevádzkou veľmi cenné pre ďalšie inštalácie.

26.3.2004
Bronislav Bechník

Vzájemný vztah vlhkostní a energetické bilance stavby je dosud málo popsanou problematikou, ve které se prolínají obory stavebnictví a TZB. Článek, který vychází z disertační práce autora, je originálním příspěvkem k tématu.

13.3.2004
Hedvika Švejdová

Prvkem, který představovanou dřevostavbu odlišuje od zdánlivě podobných projektů je skutečnost, že italský architekt a designér Matteo Thun vytvořil typový, na klíč stavěný dům, který se však velikostně dokáže přizpůsobit snad každému požadavku stavebníka. Heidis má několik variant - přízemní, patrový, dvojdomek, řadový dům nebo komfortní vila s obytnou plochou od 53 do 208 m2.

11.3.2004
Ing. Miroslav Hořejší

Závěrečný díl seriálu je věnován popisu skutečně realizovaného řešení TZB v energeticky úsporném domě. Článek zmiňuje především systém vytápění tepelným čerpadlem, nucené větrání s rekuperací tepla a způsob ohřevu TUV.

9.3.2004
Vyšší odborná škola Volyně

O tom, že se dřevostavby plně vyrovnají "tradičním" zděným stavbám a v řadě parametrů je i předčí, se můžete přesvědčit na zajímavém semináři ve Volyni. Pro odborníky i budoucí investory ho pořádá Vyšší odborná škola Volyně.

4.3.2004
Ing. Miroslav Hořejší

Dnešní díl seriálu je věnován především popisu provedení jednotlivých tepelných izolací. Popsány jsou všechny druhy použitých izolací a systémů. Zvláštní pozornost je věnována provedení některých detailů, které autor považuje za důležité, ale které nejsou úplně obvyklé u ostatních domů.

27.2.2004
Ing. Jiří Sedláček, CSc.

Cílem zateplování stavby je především snížení tepelných ztrát a nákladů na vytápění. Při správném návrhu zateplení lze dosáhnout i optimálního mikroklimatu v letním období, ochrany obvodových konstrukcí a tím prodloužení jejich životnosti. Vytváří se tak nové podmínky pro užívání staveb a zajištění tepelného komfortu v zimním i letním období. V neposlední řadě je také cílem zlepšení životního prostředí.

26.2.2004
Ing. Miroslav Hořejší, redakce

Druhý díl seriálu popisujícího skutečně realizovaný energeticky úsporný rodinný dům je věnován přehledu hlavních použitých materiálů a konstrukcí. Dále je uveden souhrn tepelně technických vlastností jednotlivých konstrukcí a výpočet tepelných ztrát.

19.2.2004
Ing. Miroslav Hořejší

V seriálu několika článků autor uvádí své vlastní zkušenosti se stavbou energeticky úsporného rodinného domu. Všechny články budou zaměřeny především na praktické poznatky a ukázky skutečných řešení, která lze při stavbě použít. První díl popisuje obecně koncepci domu a prostorové rozmístění vnitřních místností.

17.2.2004
Michal Kabrhel

Elektrický ohřev vody je dnes asi nejpoužívanějším způsobem ohřevu teplé užitkové vody. Je vhodný i pro použití v energeticky úsporných domech, zvláště pak samozřejmě v těch případech, kdy je použito elektrické vytápění.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama