Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavba
Archiv článků od 25.10.2000 do 24.9.2002

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

24.9.2002
Ing. Marie Tauferová

Článek radí zpracovatelům požárně bezpečnostního řešení, tj. autorizovaným technikům a inženýrům v oboru požární bezpečnosti staveb, jak postupovat při zpracování PBŘ stavby. Představuje nové legislativní požadavky v této oblasti, seznamuje, co musí být obsahem této části projektové dokumentace a odkazuje na příslušné právní předpisy a technické normy, seznamuje s novým pojetím požárně bezpečnostních zařízení.

17.9.2002
Prof. Ing. Jiří PETRÁK, CSc., Ing. Miroslav PETRÁK

Článek pojednává o výrobě elektrické energie v České republice a o vlivu této výroby na produkci látek znečišťujících ovzduší. Jsou uvedeny číselné hodnoty platné pro rok 2000, které jsou v současné době použitelné při ekologickém hodnocení úsporných opatření navržených v rámci energetického auditu.

9.9.2002
Dr. Ing. Jan Kyncl, ČVUT-FEL Praha

Když poslouchám zprávy, kde se hovoří o tom, že i některé zatopené domy, které dnes statik schválí, ale které se nepodaří do zimy vysušit, mrazy poničí tak, že spadnou a nebo se na jaře budou muset stejně zbourat... přece je nutno se pokusit o nějaké technické řešení, jak tomu zabránit.

16.8.2002
Ing. Zbyněk VIKTORIN, CSc.

Rozbor časového průběhu sušení stavebních materiálů a doporučení postupu při vysoušení staveb, který zamezí nebezpečí jejich popraskání a destrukci. Článek, jehož autor je předseda sekce sušení STP Praha, vyšel po povodních v r. 1997 v časopise VVI č. 1/1998.

19.6.2002
Jan Tywoniak, Doc. Ing. Jiří Novák CSc., ČVUT Praha

Z lokálního pohledu uživatele a tím i dodavatele domu je dnes již i u nás důležitým hodnotícím kritériem spotřeba energie na vytápění a ohřev TUV. V hospodářsky vyspělých státech se vliv budovy na životní prostředí posuzuje také z širšího pohledu udržitelného rozvoje.

28.2.2002
Eva Járová, OMNIS Olomouc a.s.

Pro většinu stavebníků začíná pravá stavební sezóna na počátku jara. Symbolickým "klíčem" k jejímu zahájení se již po třiadvacáté stane pro širokou olomouckou veřejnost stavební a technický veletrh STAVOTECH. Více než stovka vystavovatelů nabídne své výrobky a služby ve dnech 28.2.-2.3.2002 v tradičních prostorách Výstaviště Flora.

24.1.2002
Jindřich Kysela, Milan Findura, Jan Čelechovský, ORGREZ SC, a.s. Brno

V praxi se vyskytuje mnoho distribuovaných soustav (např. elektrárenských, plynárenských, apod.), ve kterých pracuje větší množství zdrojů a větší množství spotřebičů, mezi nimiž je nutné v reálném čase zajistit bilanční rovnováhu. Terminál energetického objektu je prostředkem jak uskutečnit vazbu mezi řídicím centrem a řízeným zdrojem.

18.12.2001
Ing. Roman Šubrt, Sdružení Energy Centre České Budějovice

Od 1.ledna roku 2002 začíná platit další prováděcí vyhláška Zákona o hospodaření energií - č. 291/2001 Sb. Ukládá pro vyjmenované případy povinnost zpracovat energetický průkaz budovy. Sdružení ECČB přichází s atraktivní nabídkou volně šiřitelného počítačového programu Louisa.

22.2.2001
Ing. Marie TAUFEROVÁ

Článek přináší cenné informace o požadavcích na zpracování požárně bezpečnostního řešení v projektové dokumentaci staveb a jeho projednání s dotčeným orgánem státní správy.

25.10.2000
Hubert Weier, Drážďany

Představa, že stavební firma při předávání dokončeného rodinného domu provede kontrolní měření těsnosti vnějších obvodových konstrukcí je v podmínkách ČR zatím dosti utopistická. V západoevropských zemích je ale toto měření běžnou záležitostí a jeho provádění je od roku 1997 popsáno normou DIN EN ISO 9972. Např. v Horním Rakousku je úspěšně provedené měření podmínkou pro přiznání zemské finanční dotace na výstavbu (viz článek z 22.9.). K měření se používá kontrolní zařízení "Blower door" (volně přeloženo "dveřní plnící dmychadlo"). Článek předního německého specialisty se zabývá stanovením velikosti chyby při praktickém měření.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama