Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Stavba
Archiv článků od 13.6.2005 do 23.8.2005

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

23.8.2005

Rozhoduji se o způsobu vytápění rodinného domu, jehož výstavbu v příštím roce plánujeme. Je v nabídce na českém trhu za rozumnou cenu větrací systém, který by zajišťoval komfortní větrání nového domu s rekuperací tepla a byl slučitelný s libovolnou vytápěcí soustavou?

15.8.2005
RNDr. Jan Hollan

Větrání obytných prostor se stává stále aktuálnějším problémem u nově stavěných domů s nízkou spotřebou energie na vytápění vyznačujících se vzduchotěsností obvodových konstrukcí, oken i dveří. Jednou z pověr kolem větrání je i tvrzení, že "zeď musí dýchat".

4.8.2005
Dr. Ing. Zdeňka Havířová, Ing. Pavel Kubů (Lesnická a dřevařská fakulta MZLU v Brně)

Další pokračování seriálu o dřevostavbách je zaměřeno na problematiku, která zásadním způsobem ovlivňuje životnost celé stavby. Na konkrétních schématech je ukázáno, jaké problémové detaily nejčastěji vznikají u vzájemných napojení svislých a vodorovných konstrukcí.

1.8.2005
Ing. Miroslav Hořejší

Poměrně nedávno zveřejněný nový vzhled TZB-info byl pouze počátkem pro další změny a rozšiřování celého portálu. Aktuálně je připravena zcela nová oblast, která bude věnována problematice snižování energetické náročnosti budov a to zejména s ohledem na stavební řešení objektů.

1.8.2005
Ing. Ladislav Tintěra

Recenzovaný Další článek věnovaný problematice denostupňů ukazuje využití algoritmů výpočetní pomůcky Denostupně pro stanovení základních informací o průběhu a charakteru otopného období 2004/2005 v Praze. Hlavním kladem použitého systému je velká rychlost zpracování. Vyhodnocení uplynulého otopného období je možné již 14 dnů po jeho ukončení.

1.8.2005
Ing. Juraj Diabelko

Institut pro marketing a trendové analýzy v rakouském Gutau blízko Linze není jen obyčejná kancelářská budova, ale objekt, v jehož plášti je integrováno na 200 m2 fotovoltaických panelů a je koncipován jako tzv. "energeticky nulový" dům.

26.7.2005
Ing. Miroslav Hořejší

Obrazová dokumentace je doplňkem ke čtyřdílnému seriálu, který byl na portálu TZB-info publikován počátkem roku 2004 a byl věnován popisu řešení stavby a TZB u reálného rodinného domu. Pozornost je věnována především řešení problematických detailů.

25.7.2005
Karel Mrázek, autorizovaný inženýr v oboru technika prostředí staveb, specializace technická zařízení a energetické auditorství

Směrnice 2002/91/EC (dále EPBD), která je v současné době zapracovávána do české legislativy, požaduje několik různých skupin opatření. Příspěvek je určen odborné veřejnosti v oblasti TZB a výrobcům zařízení. Přináší přehled norem v oborech TZB, aktuální stav a předpokládaný termín zpracování.

18.7.2005
Ing. Ladislav Tintěra

Recenzovaný Třetí článek věnovaný problematice výpočtu a použití denostupňů uvádí konkrétní příklad použití denostupňů stanovených z databáze průměrných denních teplot. Posuzuje přepočet spotřeby tepla pro budovu střední školy jako část úkonů spojených s provedením energetického auditu.

18.7.2005
Ing. Milan Bechyně

Pokud je přídavné jméno pasivní ve spojení s člověkem nebo zvířetem, jedná se většinou o negativní označení. Možná i proto působí termín pasivní dům na nezasvěcené méně sympaticky než třeba termín nízkoenergetický dům, který je ale z energetického hlediska jeho předstupněm. Proto je dobře, že se začíná v české odborné terminologii používat termín energeticky pasivní dům (EPD).

30.6.2005
Dr. Ing. Zdeňka Havířová (Lesnická a dřevařská fakulta MZLU v Brně), Ing. Pavel Kubů (poradenská a inženýrská činnost v oboru dřevostaveb)

V minulém příspěvku jsme konstatovali, že nerespektování vlivu vlhkosti na funkční vlastnosti a trvanlivost stavebních konstrukcí a staveb na bázi dřeva a neznalost principů konstrukční ochrany dřeva je jednou z hlavních příčin závažných přímých i následně vyvolaných vad a poruch dřevostaveb. Pokusíme se tedy v odborné zahraniční literatuře najít některé příklady správného a nevhodného řešení detailů stavebních konstrukcí ze dřeva, které se také často vyskytují i na stavbách realizovaných v České republice, a tyto zásady zobecnit.

27.6.2005
prof. Ing. Miroslav Jícha, CSc., Ing. Pavel Charvát, Ph.D., Odbor termomechaniky a techniky prostředí, FSI, VUT Brno

Projekt BRITA je zaměřen na inovační a efektivní řešení, která vedou ke zlepšení energetické účinnosti a na implementaci obnovitelných zdrojů energie jen s mírnými dodatečnými náklady a to zejména při rekonstrukcích. Cílem těchto pilotních projektů je úspěšné uvedení těchto aplikací na trh.

27.6.2005
Ing. Dagmar Kopačková

Následující text je úryvkem z knihy Projektujeme bez bariér Ing. arch. Daniely Filipiové. Publikace, která by neměla chybět na pracovním stole každého projektanta, byla v České komoře architektů rozebrána pouhé dva dny po oznámení její nabídky, ale následující článek nabízí nejen výběr z této nadmíru užitečné knihy.

20.6.2005
Progres Partners Advertising, s.r.o.

Dovolujeme si Vás pozvat k účasti na již pátém ročníku tématické sekce veletrhu AQUA-THERM Praha, která je nedílnou součástí odborného doprovodného programu TZB 2005, pořádaného pod odbornou garancí Společnosti pro techniku prostředí, zástupce České republiky v Evropské asociaci společností pro techniku prostředí REHVA a asociované společnosti ASHRAE.

20.6.2005
Jiří Vašíček, ČVUT FEL, katedra ekonomiky

Příspěvek přináší zjednodušené ekonomické postupy, které lze aplikovat pro zhodnocení energetických projektů a stanovit tak jejich ekonomický efekt. V závěru jsou uvedeny praktické příklady postupu výpočtu.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama