Následujícím výběrem novinek a tipů na stánky bychom Vás rádi pozvali na 9. ročník mezinárodního veletrhu Střechy Praha 2007, který se koná ve dnech 25. - 27. ledna 2007 na Výstavišti v Praze Holešovicích.
Následující článek slouží jako popis kombinovaného zdroje tepla - v tomto případě funkčního propojení kogenerační jednotky a tepelného čerpadla, který umožňuje v topném systému zpětné využití tepla odpadní vody. Článek je doplněním I. dílu článku Ekonomické úspory - Energie budoucnosti (I).
Tento zcela inovativní systém pro pravoúhlé vzduchotechnické potrubí představuje sloučení optimalizovaného a jednoduchého montážního postupu s minimem zásahů do samotného potrubí. Základ systému tvoří zcela nová generace unikátního protipožárního izolačního materiálu, který Rockwool vyrábí pod označením Conlit Plus.
Soutěž o nejlépe využité energetické služby je vyhlašována v návaznosti na Směrnici Evropského Parlamentu a Rady EU č. 2006/32/ES o energetické účinnosti u konečného uživatele a o energetických službách. V souvislosti s plněním uvedené Směrnice se zavázal státní sektor počínaje rokem 2008 snížit spotřebu energie každoročně o 1,5%, a to v trvání do roku 2017.
Klasicky dle sklonu lze střechy rozdělit na rovné, ploché a šikmé. Toto je však členění spíše dle vzhledu, než dle funkce. Střechy je nutné posuzovat vždy v kontextu domu a využívání prostorů pod nimi. Následující článek se věnuje výhradně obytným domům, rodinným domkům a budovám s obdobným provozem.
Workshop - kurs hliněných omítek, který pořádalo Sdružení hliněného stavitelství, firma RIGI a Hliněný dům Marka Vlčka, proběhl na podzim v Lysovicích. Článek přináší několik zajímavostí z průběhu této osvětové akce.
Každý projekt, který má být realizován, je nutné velice pečlivě připravit. Podcenění kvalitní přípravy projektu bývá často jednou z příčin krachu celého projektu. Nekvalitní příprava se může projevit v jakékoli fázi jeho realizace, např. při získávání finančních zdrojů, při jeho výstavbě nebo ve finále v samotném provozu celého projektu.
I když výstavba nízkoenergetických domů ve větších množstvích nutně směřuje k určitému opakování několika principů, nelze nalézt jediné řešení, které by bylo univerzálně možné prohlásit za nejlepší. Názory na řešení nízkoenergetických budov se v průběhu let vyvíjely a ani dnes nejsou úplně jednotné.
Tradičním materiálem pro krytí šikmých střech je pálená taška. Historie jejího používání sahá daleko do starověku, přitom v současnosti se stále jedná o jednu z nejoblíbenějších krytin. I když z hlediska hydroizolačního principu a způsobu odvodnění se tašky stále mění, vyvíjejí a zdokonalují, konečný vzhled tašek položených na střechách stále vychází z tradičních tvarů v historii.
Hned s příchodem nového roku se výrazně změní pravidla pro všechny stavebníky. Začne totiž platit nový, tolik očekávaný stavební zákon. Od jeho přijetí sice uplynulo již několik měsíců a na Stavebních veletrzích v Brně se o něm již hovořilo. Dá se však očekávat, že příští rok bude ve znamení konkrétních dopadů nové legislativní normy.
I článek v dnešní druhý sváteční den upozorňuje na iniciativu, jejímž záměrem bylo ocenit odborníky, kteří přinášejí nové myšlenky - tentokrát vytvářejí svébytnou českou architekturu a využívají moderních technologií k projektování domů, které šetří energii, jsou citlivé k životnímu prostředí a především přátelské ke svým obyvatelům.