Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavba
Archiv článků od 18.6.2012 do 24.6.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

24.6.2012

Výroční konference Evropské asociace environmentálních ekonomů a ekonomů přírodních zdrojů se již uskuteční podevatenácté. Tentokrát přední světoví environmentální ekonomové zavítají do Prahy na konci června 2012, aby diskutovali aktuální environmentální témata týkající se změny klimatu, rozvoje zelených technologií, udržitelného čerpání zdrojů a omezování znečištění.

Rekonstrukce Zámku Herálec - PRESTIŽNÍ STAVBA KRAJE VYSOČINA 2011
24.6.2012
Martin Pertl, manažer pro Kraj Vysočina Svaz podnikatelů ve stavebnictví v ČR

Záměrem soutěže STAVBA VYSOČINY je vybrat a ocenit nejlepší novostavby a rekonstrukce staveb, které byly realizovány v Kraji Vysočina. Oficiálně poděkovat a podpořit investory, architekty, projektanty, stavební firmy a řemeslníky, kteří kvalitativním způsobem změnili a mění podobu Kraje Vysočina.

23.6.2012
Mgr. Radomír Dohnal

Letní olympijské hry se budou konat v Londýně od 27. července do 12. srpna 2012. Původní projekt největší „ekologické“ sportovní budovy, stadionu ve stradfordském Lane Marshgate, který bude hostit letošní Olympijské a Paralympijské hry, doznal za poslední léta značných změn.

23.6.2012

V Jihlavě byla 14. 6. 2012 slavnostním položením základního kamene zahájena výstavba Vědeckotechnologického parku a Centra transferu technologií Vysočina. Jedná se teprve o druhé centrum tohoto druhu v kraji.

22.6.2012
Uzin s.r.o.

UZIN Turboligt-System představuje systém vzájemně sladěných materiálů, které se používají ke zhotovení rychle vyzrálých podkladů. Výhodou tohoto systému je nízká plošná hmotnost, vysoká zatížitelnost a také tepelná a zvuková izolace. Přednosti této rychlé a lehké potěrové konstrukce lze využít zejména při rekonstrukcích budov. Na systém Turbolight lze klást jakoukoliv podlahovou krytinu včetně dlažby.

Going Green logo
22.6.2012
Mgr. Jiří Zilvar

Anglickou frázi „Going Green“ bychom mohli přeložit jako „zelenání se“. Zástupci byznysu, státní správy, mezinárodních institucí, průmyslu a výzkumu představili své vize i konkrétní kroky ke snížení spotřeby a ochraně klimatu.

21.6.2012
CONDECOR Construction a.s.

Nová řada výrobků CONDECOR je uceleným řešením pro ochranu nových povrchů nebo pro ošetření a renovaci starších a poškozených ploch z betonu či zámkové dlažby. Výrobky zlepšují jak funkčnost, tak vzhled povrchů a dlouhodobě je chrání. Současně jsou šetrné k životnímu prostředí.

21.6.2012
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s., Ing. Pavel Heinrich

Materiály na bázi hlíny (malty, omítky a cihly) jsou v ČR k dostání u několika „menších“ dodavatelů. V roce 2011 se k těmto výrobcům přidala i společnost Heluz se svým produktem Heluz Nature Energy. Tyto cihly jsou určeny pro stavbu nenosných zdí a příček zejména v budovách, kde jsou kladeny požadavky na zvýšení tepelné akumulace a použití alternativních materiálů s příznivým environmentálním profilem.

20.6.2012
Knauf Praha s.r.o., Miroslav Nyč

V uplynulém roce 2011 jsme se v Knauf Praha velmi pilně věnovali rozšiřování našich požárních řešení, abychom nabídli co nejekonomičtější a pro zákazníka nejvýhodnější variantu nosných stěn a požárních předělů.

20.6.2012
Vlastimil Růžička

O rychlosti stavby rodinného domu a o dalších výhodách ekologických konstrukčních systémů se mohli přesvědčit návštěvníci na červnové prezentaci konceptu Natura Space v obci Dobříň u Roudnice nad Labem. Následovalo i pozvání na konferenci Light Building (26. 6. 2012 v Liberci).

19.6.2012
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Podle slov přednášejících na konferenci BIM Day 2012 by prosazení Builging Information Modelingu zefektivnilo celé stavebnictví a usnadnilo užívání budov. Jeho prosazení brání zaběhnutý způsob projektování a nezájem investorů. Na rozdíl od ČR bude v blízké době v některých zemích BIM povinným způsobem přípravy a realizace staveb.

BIM (Building Information Modeling)
19.6.2012
redakce s využitím inforací z konference BIMDAY 2012 a firemního časopisu Grundfos 2/2012

Problematika BIM (Building Information Modeling) je v současné době často diskutované téma. Nabízíme dva názory ze zahraničí. Joe Burns, prezident firmy Burns Mechanical ve Filadelfii, je zástupcem kritiků, Profesor Rasso Steinmann z Univerzity aplikovaných věd Mnichov zase říká: "Buďme chytří s BIM."

19.6.2012
TopolWater, s.r.o.

Nová ČOV byla vybudována v rámci akce „Němčice nad Hanou – dostavba kanalizace a ČOV“, která byla financována Ministerstvem zemědělství ČR, Olomouckým krajem a městem Němčice nad Hanou. Celková hodnota stavby byla 60,1 mil. Kč.

18.6.2012
Ing. Renata Straková, Entech-Group

Stavebnictví má velkou šanci získat podporu, daleko větší než je tomu např. u dopravy. Existují velmi úspěšné projekty PPP s participací průmyslu. Pokud se zjistí, že program má nastavené podmínky o které není zájem, přístup ke změnám je z jejich strany je velmi pružný.

GENEO certifikované pro pasivní domy
18.6.2012
REHAU, s.r.o.

Výsledkem přetlaku dodavatelských kapacit, nedostatku kvalifikovaných montážníků a spěchu budou opravy, rekonstrukce i výměny již nově namontovaných oken a dveří. Chyby jsou v projektech, při zpracování výrobních podkladů i při montáži. Kvalitní montáž vyžaduje patřičnou odbornost, zkušenost a zejména pečlivost.

18.6.2012
Ing. Jan Koloděj, Chytrý dům s.r.o., www.chytry-dum.eu

Článek se zabývá posouzením ekonomické výhodnosti pasivního domu na referenčním objektu. Vyčísluje náklady na pořízení a provoz domu, určuje energetickou náročnost a návratnost incestic v závislosti na způsobu financování. Upozorňuje také na nekalkulovatelné výhody, jakou je například stálý přísun čerstvého vzduchu.

18.6.2012
Ing. Anna Kuklíková, Ph.D., Ing. Pavel Nechanický, Katedra ocelových a dřevěných konstrukcí, Stavební fakulta ČVUT v Praze

Dřevobetonové stropy se používají především při zesilování stávajících stropů s dřevěnými stropními nosníky. Velkou perspektivu však mají i v případě prefabrikovaných dřevobetonových stropů vícepodlažních dřevostaveb. Provedením betonové desky, kterou spřáhneme s dřevěnými nosníky pomocí různých spřahovacích prostředků, výrazně zvýšíme tuhost i únosnost stropní konstrukce. Dřevobetonové stropní konstrukce mají též lepší parametry kročejové a vzduchové neprůzvučnosti a požární odolnosti oproti tradičním dřevěným stropům.

18.6.2012
Ing. Slavomír Entler

Požární inženýrství představuje možnost, jak definovat požadavky požární bezpečnosti u rizikových, složitých nebo nestandardních staveb. Spočívá ve specifickém posouzení rizikových podmínek požární bezpečnosti postupem odlišným od postupů předepsaných v ČSN na základě §99 zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně. Poznámky k normám představíme ve třech částech. Část první: Nevýrobní objekty.

18.6.2012
ROCKWOOL, a.s.

Návrh a aplikaci mechanického upevnění vnějších tepelně izolačních kompozitních systémů (ETICS) řeší norma ČSN 73 2902 s účinností od 1. 5. 2011. V souladu s normou připravil ROCKWOOL jednoduchý a efektivní kalkulační nástroj, který ocení především odborníci z řad projektantů a architektů. V konečném důsledku usnadní práci i samotným realizátorům.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama