Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavba
Archiv článků od 29.12.2014 do 13.1.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

13.1.2015
ABF, a.s.

Častým argumentem odrazujícím stavebníka od realizace pasivního domu je suché konstatování o vysoké pořizovací ceně a nenávratnosti vložených investic. Tento argument však nebývá založen na reálné zkušenosti, a pokud ano, poukazuje spíše na neochotu autora projektu řešit požadavky investora za přijatelných finančních podmínek.

12.1.2015
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., Ing. Filip Čmiel, VŠB TU Ostrava

Praktické zjištění povrchové teploty a emisivity u lesklých materiálů pomocí infračervené termografie se v současné době provádí tak, že se jejich povrch opatří materiálem se známou hodnotou emisivity. Uvedené veličiny je však možno určit bez pomoci materiálů se známou hodnotou emisivity. A to na základě infračerveného záření, které se od měřené lesklé plochy odrazí a následně je termografickým zařízením detekováno.

11.1.2015
redakce

Konference se koná 14. 1. 2015 od 9 hodin v Paláci Charitas v Praze. Pořádá ji Asociace akustiky. Obsah konference je určen zejména odborné stavební veřejnosti pro získání užitečných informací ve vztahu ke stavební akustice a klidnému bydlení.

9.1.2015
Ministerstvo životního prostředí ČR, ČTK

Poslední den roku 2014 skončil příjem žádostí o dotace na energetické úspory z programu Nová zelená úsporám. Za 9 měsíců SFŽP ČR přijal 6110 žádostí téměř za 1,4 miliardy korun. Nejvíce žádostí Fond přijal těsně před ukončením výzvy. Na Silvestra byly přijaty žádosti za 164 milionů korun.

9.1.2015
Mgr. Radomír Dohnal

Stavět ekologicky je prostě dobový trend a kladný vztah k životnímu prostředí je žádaný i u stavebních materiálů. Jenže zdaleka ne každý stavební materiál, který se honosí přízvisky „eko“ a „enviro“, na to má legitimní nárok.

7.1.2015
Deceuninck, spol. s r.o.

Když pomineme fakt, že pohled na orosená okna příliš nenadchne, nastává otázka, jestli lze kondenzaci považovat jen za „kosmetickou“ vadu, nebo závažný problém. Odpověď je nasnadě, všude tam, kde se dlouhodobě koncentruje vlhkost, hrozí riziko vzniku plísní.

7.1.2015
Bc. Jan Pitner

Při výběru vhodného izolantu do dutiny trámového stropu je třeba zohlednit fyzikální vlastnosti izolantů, technologické postupy a bezpečnostní opatření. Návrh je třeba posoudit i z hlediska prostupu vodní páry a nebezpečí kondenzace vody přímo v konstrukci trámového stropu.

6.1.2015
Lindab střešní krytiny

Oživení a mírný růst stavebního trhu v Evropě předpovídal mezinárodní koncern Lindab AB ústy svého prezidenta a ředitele Anderse Berga již na začátku roku 2014. K němu skutečně došlo, což mělo vliv i na ekonomické výsledky Lindabu za 3. čtvrtletí 2014. Na zlepšujících se finančních výsledcích se podílí i Lindab Česká republika.

6.1.2015
UPONOR, s.r.o. (CZ)

Již déle než 15 let probíhají revitalizace panelových bytových domů. Stále častěji se jedná nikoli o dílčí kroky, ale o komplexní opatření vedoucí ke skutečnému zhodnocení objektu. Na změněnou tepelnou bilanci objektu přirozeně navazuje i možnost změny otopné soustavy na nízkoteplotní s vyloučením rozvodných potrubí a často překážejících radiátorů.

5.1.2015
Ing. Miroslav Machalec

Článek popisuje netradiční řešení distribuce chlazeného vzduchu v obřadní síni historicky přísně chráněné budovy radnice v Olomouci. Dle názoru autora se jedná o příklad postupu při spolupráci s Národním památkovým úřadem (dále NPÚ) a jeho pracovníky, který bývá někdy velmi náročný. V tomto případě se spolupráce oboustranně zdařila.

5.1.2015
Ing. Jan Tripes, TZÚS Praha, s.p.

V současné době existují dvě cesty, jak umístit ETICS na trh ČR – národní a evropská certifikace. Oproti evropské certifikaci platné po celé Evropské unii, národní opravňuje výrobce k prodeji výrobku pouze na území České republiky. Tento příspěvek dále uvádí základní specifika každého z těchto certifikačních procesů.

4.1.2015
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Váda chce novelou zamezit vyplácení nepřiměřených doplatků na bydlení v nevyhovujících prostorách. Novela také zmírňuje stavebně-technické požadavky na rekreační objekty, aby na doplatek dosáhli vlastníci, kteří je užívají k trvalému bydlení. Zajímavý je i výpočet úhrady prokazatelné nezbytné spotřeby energií.

2.1.2015
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na podzim roku 2014 svět zaznamenal dvě klíčové události týkající se v současné době dvou nejvyšších věží New Yorku. Slavnostně byla otevřena věž One World Trade Center na jižním Manhattanu a zároveň bylo dostavěno poslední patro nejvyšší obytné budovy západní polokoule, 432 Park Avenue, exkluzivní rezidenční stavby na 57. ulici.

30.12.2014
Lindab střešní krytiny

Předvídejte! Prevence je vždy lepší než řešení nastalých problémů. Vyberte vhodnou střešní krytinu a její sklon podle klimatické oblasti, v níž váš dům stojí. Podle mapy sněhových oblastí si spočítejte pravděpodobnou zátěž střechy a podle ní vyberte systém bezpečnostních prvků. Pokud chcete zabránit poničení podokapních žlabů, použijte systém zpevňujících úchytů.

30.12.2014
Energy Centre České Budějovice, Ing. Jiří Veselý, energetický poradce ECČB

Při pohledu na rozestavěná sídliště pozorovatele upoutá, jak český stavebník preferuje tradiční zděné technologie, zatímco dřevo, jako stavební materiál, vidíme především u krovů. Lehká stavba s dřevěnou konstrukcí má řadu výhod, ale diskutovat lze o tom, jak se obecně uváděné klady v praktické stavbě skutečně uplatní.

29.12.2014
Ing. David Eyer, prof. Ing. Josef Chybík, CSc.

Architektonický prostor je pro naše mentální, sociální a fyzické zdraví bytostně důležitý a také nás významně zpětně ovlivňuje – podporuje a inspiruje nebo také utiskuje a otupuje. V článku sleduji vlivy kompozice, techniky a použitých materiálů na vitalitu architektonického prostoru a představuji doporučené hodnoty dle standardu stavební biologie.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama