Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavba
Archiv článků od 12.2.2015 do 23.2.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

23.2.2015
Ing. Ivana Chromková, VUSTAH Brno

Tento článek popisuje výsledky projektu, který ověřoval možnost použití rychlé orientační zkoušky umožňující rychlé prvotní zařazení testovaného betonu s ohledem na jeho mrazuvzdornost. Použitá orientační zkouška vychází z ČSN 73 7325 Stanovení mrazuvzdornosti betonu zkrácenými zkouškami, která byla bez náhrady zrušena.

23.2.2015
Robert Šafránek, STOPTERM s.r.o.

Ve svém příspěvku se nebudu věnovat novým vědeckým objevům, ani popisovat progresivní technologie v oblasti tepelných izolací budov, rád bych se pouze podělil o své postřehy a zkušenosti se současným stavem našeho oboru.

23.2.2015
Ing. Erik Šagát, doc. Ing. Libor Matějka, CSc., Ph.D., MBA, Fakulta stavební VUT v Brně

Základním předpokladem pro správný návrh konstrukcí provětrávaných fasád je znalost vlivu konstrukčních detailů na problematiku přirozeného větrání. Komparací lokálního zúžení u různých tlouštěk větrané mezery byl zjištěn zásadní vliv tohoto detailu na proudění a teploty v provětrávané mezeře.

22.2.2015
Vlastimil Růžička, redakce

Na kvalitní výrobky a způsoby jejich užívání se zaměřila firma Isover. Na seminářích oslovuje široké spektrum lidí, kteří přijdou do styku s izolacemi, od studentů vysokých škol, přes projektanty a architekty, prodejce ve stavebninách, až k prováděcím firmám, které izolaci zpracovávají přímo na stavbě. Měsíc únor patřil zejména nové generaci tepelných izolantů pro ploché střechy.

21.2.2015
Vlastimil Růžička, redakce

Holešovické výstaviště v Praze pravidelně ožívá v měsíci únoru, aby se stalo velkým svátkem tradičního stavebního materiálu. V letošním roce to byl 10. mezinárodní veletrh dřevěných staveb, konstrukcí a materiálů, 5. veletrh oken, dveří a stínicí techniky, 10. mezinárodní veletrh vytápění, klimatizace a úspor energii a 5. veletrh krbů, kamen a designového vytápění.

21.2.2015
ABF

Architektura nás obklopuje na každém kroku a významně ovlivňuje prostor, ve kterém žijeme. Žádná stavba není stejná, je vyjádřením architekta, který je pod ní podepsaný. Máte ve svém okolí stavbu, která vás zaujala, a rádi byste vyjádřili svůj dík jejímu architektovi? Pak jej přihlaste do soutěže Architekt roku 2015. Cena je každoročně udělována v rámci stavebního veletrhu FOR ARCH.

20.2.2015
Střechy Praha s.r.o.

Kompletní přehled o současné nabídce materiálů pro stavbu a renovace střech přinesl ve dnech 22.–24. ledna 2015 již 17. ročník veletrhu STŘECHY PRAHA. Tento nejvýznamnější středoevropský veletrh v oboru, který se konal v PVA EXPO PRAHA Letňany, byl doplněn veletrhem obnovitelných zdrojů a úspor energií SOLAR PRAHA a veletrhy ŘEMESLO PRAHA a FOR PASIV.

19.2.2015
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Pátý ročník Akademie proběhl v Ostravě, Brně a ve dvou termínech v Praze. Programem tradičně provázel doc. Ing. František Kulhánek, CSc. z ČVUT, který také Akademii zahájil vlastní přednáškou o nových legislativních požadavcích.

18.2.2015
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Statika je samozřejmost, s námi řešíte i tepelnou izolaci. To byl hlavní vzkaz výrobců zdicích systémů návštěvníkům veletrhu Bau Mnichov 2015. Zdůraznění energetických úspor integrací tepelné izolace do zdiva bylo patrné jak u pálených cihel, tak u pórobetonových prvků.

18.2.2015
Ing. Jan Pešta, Ing. Viktor Zwiener, Ph.D., DEKPROJEKT s.r.o.

V praxi akreditované zkušební laboratoře se při provádění zkoušek na stavbě setkáváme s některými problematickými řešeními akusticky dělicích konstrukcí. V tomto příspěvku Vás chceme seznámit s příklady nevhodných řešení akusticky dělicích konstrukcí, které vedou k nedostatečné zvukové izolaci.

17.2.2015
Lindab střešní krytiny

Těm, kdo uvažují o pořízení nové střechy či jejích doplňků již nyní, vychází vstříc výrobce střešních krytin Lindab. Pokud se rozhodnete řešit novou střechu od krytiny až po okapy jako celek, poskytne vám Lindab na vybranou střešní krytinu 20% slevu. Ušetříte peníze – a k tomu se vyhnete problémům, které by vám mohly nastat, kdybyste kombinovali střešní komponenty od různých výrobců.

16.2.2015
Ing. Jan Blažíček, redakce

V posledním článku na téma regenerace bytových domů jsem uvedl, že se v dalších příspěvcích budu podrobněji věnovat tématům, která jsou pro efektivní funkci otopné soustavy klíčová, anebo jsou mezi veřejností vnímána rozporuplně. Prvním tématem, které bezezbytku naplňuje obě kritéria, je přestup tepla mezi jednotlivými bytovými jednotkami objektů hromadného bydlení.

16.2.2015
Ing. Michal Čejka, Ing. Miroslav Šafařík, Ph.D., PORSENNA o.p.s.

Článek na základě zkušeností a s uvedením konkrétního příkladu popisuje možnost ekonomicky dostupné výstavby energeticky úsporných objektů za současného získání podpory z programu Nová zelená úsporám. Účelem je vyvrátit některé mylné interpretace a mýty, které v této souvislosti kolují. Snahou je poukázat na dobré příklady zajištění přípravy kvalitního projektu, jeho úspěšného podání v programu NZÚ a následnou realizaci. Článek je určen jak stavebníkům, tak odborné veřejnosti.

16.2.2015
Ing. Jaroslav Pánik

Příspěvek se zabývá dodatečnou izolací stavebních konstrukcí na styku se zeminou. Je prezentován postup sanačních prací, kde nám významným pomocníkem jsou směrnice WTA tuto problematikou popisující a řešící. Jsou zde komentovány jednak injektáže, tlakové i beztlakové, stejně jako dodatečné vodorovné izolace. Významnou roli sehrává vhodný materiál a dodržování předepsané technologie. Zapomínat se nesmí ani na odstřikující vodu a kondenzační vlhkost. Na vysoce odborném provedení detailů je závislá úspěšnost sanace. Řada konkrétních řešení je ilustrována v přiložených obrázcích.

15.2.2015
Ing. Antonín Parys, autorizovaný inženýr a soudní znalec v oboru stavebnictví

Dovoluji si vás seznámit s našimi praktickými zkušenostmi s realizací spodních staveb. Jedná o velmi vážné záležitosti, o kterých je nutné hovořit, a to často, a neustále poukazovat na zcela běžné zásady, které se bohužel stále nedodržují.

14.2.2015
PhDr. Eduard Justa, člen Cechu obkladačů ČR, člen představenstva Silikátového svazu

Česká verze renomované příručky obsahuje zásady pro navrhování a provádění obkladů z keramiky, skla a kamene. Součástí příručky je popis 155 standardizovaných metod, směrnice pro navrhování dilatací, zatížitelnost podlah, environmentální kritéria a další nezbytné informace pro správné navrhování a provádění obkladů. Příručka vytváří systém jakosti.

13.2.2015
e-shop hawaj.cz

Většina lidí využívá zahradu naprosto tradičním způsobem, a to buď na odpočinek, nebo pro pěstování domácích plodin. Přesto ji lze využívat i jinými způsoby, mezi které patří třeba vodní radovánky. Pořídit si bazén totiž dávno není nijak nedostupná možnost, zvláště v případě, kdy vsadíte na nadzemní varianty.

12.2.2015
Dřevařský ústav (Výzkumný a vývojový ústav dřevařský, Praha, s.p.)

Napadlo vás už někdy, proč i nové auto potřebuje technickou kontrolu? Každý automobil před tím, než smí být uveden na trh, prochází přísnou kontrolou. A to přesto, že je vyroben podle přesných pracovních postupů a norem a jsou v něm použity nejlepší materiály i technologie.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama