Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Normy a právní předpisy
Archiv článků od 26.3.2012 do 10.3.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.3.2014
doc. Ing. Jiří Dohnálek, CSc., soudní znalec, Betonconsult Praha

Příspěvek upozorňuje na situace, které vznikají při posuzování trhlin v betonových a železobetonových konstrukcích. I když jsou trhliny podle ČSN EN 1992-1-1 v železobetonových konstrukcích obecně připuštěny a pouze jejich šířka musí být omezena s ohledem na funkčnost konstrukce.

3.2.2014
Mgr. Tomáš Jungwirth, Mgr. Pavel Doucha, Advokátní kancelář Šikola a partneři, člen konsorcia Frank Bold

Jednání o uzavření smlouvy je podle nového Občanského zákoníku nutno věnovat zvýšenou pozornost. Zákon zakazuje jednání „na oko“ a upravuje důsledky bezdůvodného ukončení jednání o uzavření smlouvy a vzájemné informační povinnosti smluvních stran a rozšiřuje ochranu poskytnutých důvěrných informací. Smlouva může být navíc uzavřena způsobem a v situacích, které předchozí zákon neumožňoval.

20.5.2013
Ing. Petr Hlavsa, Ing. Kateřina Komínková, Ing. Josef Remeš, Ing. et Ing. Lucie Rašovská

Od 1. 1. 2013 je v účinnosti rozsáhlá novela stavebního zákona provedená zákonem č. 350/2012 Sb. Snahou zákonodárce bylo vnést jasno a stanovit jednoznačný způsob určení zastavěné plochy. Ta je definována v § 2 odst. (7) zákona. Tuto definici však nepovažujeme za jednoznačnou.

15.4.2013
Ing. Pavel Vaněk, Ing. Taťána Pašiaková, Institut pro testování a certifikaci, a.s., Zlín

Základním předpisem pro oblast stavebních výrobků byla do dubna 2011 Směrnice Rady 89/106/EHS (dále jen CPD). Dne 4. 4. 2011 bylo v OJ EU zveřejněno NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY (EU) č. 305/2011 ze dne 9. 3. 2011, kterým se stanoví harmonizované podmínky pro uvádění stavebních výrobků na trh a kterým se ruší směrnice Rady 89/106/EHS.

31.3.2013
Ing. Marie Bačáková, Institut pro testování a certifikaci, a.s., Zlín

Informace a dostupnost technických norem hraje velmi důležitou roli při uvádění stavebních výrobků na trh EU. Za tím účelem může být velmi efektivní používat internetové stránky Úřadu pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví.

11.3.2013
doc. Dr. Ing. Luboš Podolka, Fakulta stavební ČVUT v Praze, katedra betonových a zděných konstrukcí

Článek se zabývá porovnáním metodiky návrhu zesílení zděné ohýbané konstrukce pomocí kompozitní výztuže s klasickými metodami zesílení. Žádná z dříve popsaných metod totiž neřeší problematiku zesílení ohýbaného cihelného nosníku na smyk, pokud nebude uvažována pouze smyková únosnost členěného ocelového průřezu. Této problematice vycházející z teorie příhradové analogie používané na zesílení ohýbaného železobetonového nosníku pomocí FRP tkanin či lamel nebo speciálních „L“ pásků se věnují teorie na zesílení železobetonových konstrukcí, kde je omezeno přetvoření aplikovaných FRP materiálů. Na obdobné teorii by mělo být možné stanovit i únosnost zesílené zděné konstrukce ve smyku.

17.2.2013
prof. Ing. Tibor Ďurica, CSc., Ústav technickej a technologickej bezpečnosti, Vysoká škola bezpečnostného manažérstva v Košiciach

Článek představuje teoretické a praktické aspekty plánování, řízení a kontroly kvality ve stavebnictví na Slovensku. Popisuje základní příčiny kolísání výsledné kvality stavebního díla včetně požadavků norem ISO. Implicitně tak nabízí srovnání s českým trhem.

29.1.2013
Beton University

Společnost Českomoravský beton pořádá v letošním roce již 4. ročník vzdělávacího projektu Beton University. V něm se posluchači můžou těšit na dva zajímavé semináře z cyklu Moderní trendy v betonu – seminář Vodotěsný beton a seminář Betony pro dopravní stavby.

7.1.2013
Ing. František Konečný, Katedra stavebnictví, Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích

Novela stavebního zákona se dotkne stavebních úřadů, odborné veřejnosti i soukromých osob. V textu jsou vybrány nejpodstatnější změny stavebního zákona (dále i SZ), zejména z oblasti umisťování staveb a povolování staveb. Vybrány jsou takové změny stavebního zákona, které mohou mít podstatné dopady na praxi. Text je svou strukturou a zaměřením primárně určen pro pracovníky ve stavebnictví.

2.1.2013
Wienerberger s.r.o.

V lednu 2013 se dostane stavebníkům do ruky nová praktická pomůcka. S novou verzí katalogu Navrhujeme nízkoenergetický a pasivní dům přichází ucelená příručka především pro projektanty, realizační firmy a stavební dozory pro stavbu nízkoenergetických a pasivních domů. Od rozšířené verze si společnost Wienerberger, vydavatel katalogu, slibuje především zvýšení kvality návrhů a provedení staveb.

5.11.2012
doc. Ing. Tomáš Rotter, CSc., Fakulta stavební ČVUT v Praze

Normy pro provádění ocelových konstrukcí prodělaly v posledních letech podobný vývoj jako normy pro navrhování ocelových konstrukcí. Do systému ČSN byla převzata evropská norma pro provádění EN 1090 a začleněna do systému českých norem jako ČSN EN 1090. Následně byly duplicitní české normy zrušeny a nahrazeny tzv. zbytkovými normami, které obsahují ustanovení, která byla v původních českých normách, ale nejsou v normě evropské.

19.10.2012
Vlastimil Růžička, redakce

První týden měsíce října patřil na Fakultě stavební VUT v Brně dvoudenní konferenci s názvem Zkoušení a jakost ve stavebnictví. Hovořilo se o zkoušení různých typů konstrukcí i o zkoušení stavebních materiálů, udělovala se cena Karla Hollana. Jedná se už o šestý ročník.

17.9.2012
JUDr. Václava Koukalová

Poslanecká sněmovna parlamentu schválila novelu stavebního zákona. Jde již o desátou během 7 let, kdy nový stavební zákon nabyl účinnosti. Nutno přiznat, že někdy docházelo k novelizaci této jedné ze základních právních norem v rámci přijetí jiného zákona nebo novelizace jiného zákona. Tato poslední novela je nejzásadnější z dříve přijatých změn.

30.7.2012
Ing. Roman Zoufal, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., prof. Ing. František Wald, CSc., Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Při řešení požární bezpečnosti staveb je třeba znát hodnoty požární odolnosti stavebních výrobků a konstrukcí a navrhovat konstrukce, které požadované hodnoty požární odolnosti splní. Při realizaci staveb lze rozlišit dvě kategorie prvků: stavební výrobky a stavební konstrukce.

23.7.2012
Ing. Kamila Horová, prof. Ing. František Wald, CSc., ČVUT Praha, fakulta stavební

Stanovení rozvoje požáru v požárním úseku s následným zjištěním teploty v jednotlivých částech konstrukce vyžaduje znalost mnoha parametrů. Nejdůležitějším krokem je stanovení návrhového požárního scénáře, který nejlépe odpovídá mimořádné požární situaci. Na základě návrhového požáru lze popsat průběh teplot v požárním úseku a určit přestup tepla do konstrukce. Podívejme se na několik modelů a na tepelná a mechanická zatížení konstrukcí.

11.6.2012
Ing. Robert Prix, prof. Ing. František Wald, CSc., ČVUT Praha, fakulta stavební

Spoluprací celého tvůrčího týmu již od počátečního stádia projektové činnosti lze zajistit správné a účelné řešení požární bezpečnosti stavby. Prokazování požární odolnosti staveb výpočtem je nezbytnou nutností a při využití výpočtových softwarů je zpracovatel povinen prověřit a doložit jejich vhodnost pro daný případ.

4.6.2012
Ing. Ivana Nohová, Ing. Robert Prix, prof. František Wald, ČVUT Praha

Kvality požární ochrany se dosahuje vhodnou výchovou a vzděláváním, výzkumem, investicemi do technického řešení a vybavením budov, legislativou, standardy a prací profesionálních i dobrovolných hasičských sborů. Česká republika se, v evropském i celosvětovém statistickém porovnání, dlouhodobě pohybuje na předních místech v úspěšnosti požární ochrany osob a majetků. Článek je důležitým shrnutím možností v návrhu požární odolnosti konstrukcí v národních předpisech.

4.4.2012
Ing. arch. Vladimír Balda

Při posuzování staveb z hlediska energetické náročnosti je nutné z výkresové dokumentace získat velmi přesná data. Aplikace AutoCAD disponuje příkazy a nástroji, který tento postup zjednodušuje, zpřesňuje a současně výrazně eleminuje chyby. Přesto jsou mezi uživateli poměrně neznámé. Série článků, která vychází z anglických překladů, si klade za cíl seznámit čtenáře s metodikou získání informací na toto aktuální téma.

vsakovací zařízení
26.3.2012
Aliaxis Česká republika s.r.o.

Společnost GLYNWED s.r.o. zveřejnila na svých stránkách www.glynwed.cz praktické kalkulátory pro výpočet akumulační nádrže na dešťovou vodu a vsakovacích zařízení. Ty mohou pomoci jak projektantům, tak také samotným kupujícím při návrhu a výběru optimální sestavy pro hospodaření s dešťovou vodou. Oba kalkulátory jsou připraveny podle nejnovějších technických norem.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama