Na veletrh BAU 2015 přišla firma Puren se schváleným izolačním materiálem Purenotherm pro fasády, který výborně tepelně izoluje už při malé tloušťce kontaktního zateplovacího systému.
Příspěvek se zabývá energetickou sanací objektu Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Navržen a aplikován byl systém vnitřního zateplení bez parozábrany postavený na hygroskopických tepelně izolačních deskách o dimenzi 100 mm z kalcium silikátu lepených ze strany vytápěného interiéru na obvodové zdi.
Požární požadavky na fasády jsou specifikovány v ČSN 73 0810, nicméně textová forma této normy často vede k různým výkladům, které nemusí být vždy jednoznačné. Projektant při zateplení pěnovým polystyrenem může použít jak normové řešení zajištění zvýšené požární bezpečnosti ve formě tzv. zateplovacích pruhů z minerální izolace, nebo jiné řešení, které je však nutno ověřit dle zkoušky dle ČSN ISO 13 785-1
V současné době existují dvě cesty, jak umístit ETICS na trh ČR – národní a evropská certifikace. Oproti evropské certifikaci platné po celé Evropské unii, národní opravňuje výrobce k prodeji výrobku pouze na území České republiky. Tento příspěvek dále uvádí základní specifika každého z těchto certifikačních procesů.
Program je sestaven tak, aby vyhovoval novým účastníkům i absolventům předchozích ročníků. Půldenní program Akademie se bude věnovat praktickým výpočtům a pomůckám, rekonstrukcím, dodatečnému zdvojení ETICS, difuzně otevřeným dřevostavbám, suché výstavbě, aktuální a plánované stavební legislativě, dotačním titulům a návrhovému optimu.
Společnost Isover, největší výrobce izolačních materiálů, spustila na svém webu nový kalkulátor, který velmi jednoduše a jasně ukáže rozdíl v ceně při zateplování objektů klasickou metodou kombinace polystyrenu s požárními pásy z minerální vlny a proti tomu řešení pomocí unikátních sendvičových desek Isover TWINNER.
Výsledky projektu porovnání energetické efektivity reálných domů dokázaly, že zateplení rodinného domu snížilo náklady na vytápění o 45 %. Lze výsledky tohoto pokusu aplikovat v Česku? Experiment se uskutečnil v Maďarsku od září 2013 do března 2014 a byly pro něj vybrány dva téměř totožné domy vzdálené od sebe jen 6 km.
V první části článku byly představeny obecné požárně technické požadavky na vnější kontaktní zateplovací systémy (VKZS), tj. na novostavby a stávající objekty. Druhá navazující část se zaměří na atypické požární úpravy části fasády s hořlavým tepelným izolantem, dále na aktuální změny v požární legislativě a jiné souvislosti.
Vnější kontaktní zateplovací systém obvodových stěn je klíčovou úpravou staveb pro snížení jejich energetické náročnosti. Kde a za jakých podmínek lze ještě na fasádě domu použít hořlavý tepelný izolant, případně s jakými úpravami a kde je již nezbytný izolant nehořlavý? Požární normy definují odlišné požadavky pro zateplení novostaveb od požadavků pro dodatečné zateplení starších stávajících staveb, pro které jsou umožněny jisté konstrukční „úlevy“.
O navrhování a provádění vnějších kontaktních zateplovacích systémů (ETICS) již bylo napsáno mnoho. Zajímavé je, že se přesto v konstrukci kontaktního zateplení stále stejně chybuje. Následující článek ještě jednou shrne základní pravidla pro zateplování vnějším kontaktním zateplovacím systémem a ukáže některé typické chyby.
Provětrávaná fasáda podstatně omezuje hladinu zvuku, která pronikne zvenčí do interiéru. Uplatní se zejména u architektonických realizací, kterým pomůže vtisknout zajímavou tvář. Novinkou v oblasti tepelných izolačních materiálů pro tento druh fasád je polotuhá dvouvrstvá deska z kamenné vlny ROCKWOOL Venti MAX.