Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vlhkost a kondenzace v konstrukcích
Archiv článků od 5.5.2010 do 4.2.2011

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Izolace 2011 na TZB-info
4.2.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na konci ledna proběhl již 12. ročník konference Izolace 2011, pořádaný expertní a projektovou kanceláří A.W.A.L. V několika posledních letech byla konference zaměřena na hodnocení energetické náročnosti budov. Letošní ročník byl po delší době opět věnován střechám a izolacím. Nejzajímavější příspěvky se týkaly diagnostiky konstrukcí a materiálů a analýzy poruch konstrukcí a jejich sanace.

6.12.2010
Ing. Jan Antonín, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Ing. Petr Vogel, EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Dodatečné zasklení lodžií panelového domu může značně ovlivnit energetickou bilanci i vnitřní mikroklima jednotlivých bytů. Efekty zasklení nejsou zcela jednoznačné a budou se odvíjet od konkrétního konstrukčního řešení, původních vlastností budovy, ale i způsobu jejího provozu a chování uživatelů. Uvedená studie analyzuje pomocí podrobných simulačních metod několik modelových případů zasklených lodžií a snaží se vyjádřit potenciální úspory energií a některé vlivy na vnitřní mikroklima přilehlých obývaných prostor.

22.10.2010
JUTA a.s., Jan Rypl

Na našem trhu je obrovské množství různých druhů střešních krytin určených do šikmých a strmých střech, které zároveň mají nejen různý bezpečný sklon, ale i různý způsob montáže. Pro naprostou drtivou většinu těchto krytin však platí požadavek, aby pod nosnou vrstvou krytiny (laťování nebo bednění) byla vytvořena ventilační vzduchová mezera.

19.10.2010
Českomoravský beton, a.s.

Současné trendy ve výstavbě si vyžadují nové přístupy v technologiích při zvyšování kvality budoucího bydlení. Není to tak dávno, kdy se ve většině projektů rodinných a bytových domů, ale také administrativních budov, škol, hotelů i obchodních center, objevovalo v konstrukcích podlah označení betonová mazanina.

14.10.2010
Baumit, spol. s r.o.

V současné době je poslední možnost připravit povodněmi poničenou budovu na nadcházející zimu. I přesto, že zdivo mnohdy nestačilo úplně vyschnout, je nutné zvážit, jaká opatření jsou pro konkrétní budovu nejideálnější, aby období zimních mrazů nenapáchalo další škody na provlhlých konstrukcích.

4.10.2010
doc. Ing. Vladimír Jelínek, CSc.

V předchozích částech bylo uvedeno, že difuzní tok vodní páry konstrukcí stěny je způsoben rozdílem částečných tlaků mezi oběma vzduchovými prostory. Pro zjišťování kondenzace vodní páry v konstrukci stěny se za kriteriální období považuje zimní období s nízkou teplotou venkovního vzduchu při nízké měrné vlhkosti.

27.9.2010
doc. Ing. Vladimír Jelínek, CSc.

Jak bylo již v části 1 uvedeno, dochází k vlhkostnímu toku stěnou v důsledku rozdílu částečného tlaku v obou vzduchových prostředích, oddělených stěnovou konstrukcí. Vlhkost prostupuje stěnou z prostředí s vyšším částečným tlakem do prostředí s nižším částečným tlakem. V průběhu ročního období se měrná vlhkost vzduchu mění zejména u venkovního prostředí.

13.9.2010
doc. Ing. Vladimír Jelínek, CSc.

Vlhkostní tok stěnou konstrukce mezi rozdílným vzduchovým prostředím je způsoben dispozičním tlakem vodní páry, která je obsažená ve vzduchu. Nabízíme metodu výpočtu průchodu difúzní vlhkosti, z prostředí s vyšším částečným tlakem vodní páry do prostředí s nižším částečným tlakem vodní páry stěnou oddělující obě prostředí.

10.9.2010
AQUAPOL, s. r. o.

Ústup vlhkosti zdiva v zámku ve Stráži nad Nežárkou instalací přístroje AQUAPOL. Laboratorní stanovení obsahu vlhkosti zdiva provedla ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra materiálového inženýrství a chemie.

3.9.2010
Baumit, spol. s r.o.

Praktické rady jak odčerpávat vodu, zajistit statiku objektu, postup vysoušení a sanace a kroky pro prevenci dalšího poškození objektu. Baumit nabízí více druhů sanačních omítkových systémů pro různé stupně poškození a pro exteriér i interiér a speciální zateplení Baumit open, umožňující odvětrání přebytečné vlhkosti.

27.8.2010
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips, Ing. Jiří Otta

Voda může vniknout do interiéru budovy mnoha cestami - vadnými vnitřními rozvody, špatně napojenými domácími spotřebiči, děravou střechou či při přírodních katastrofách. Letošní letní přívalové deště zvedaly hladiny potoků a řek a voda způsobila řadu potíží. Technický tým společnosti Rigips by rád pomohl radou při následných opravách poškozených staveb.

9.8.2010
Ing. Jiří Frankl, PhD, Ústav teoretické a aplikované mechaniky, v.v.i., Akademie věd České republiky

Praktické poznatky získané při průzkumech krovových konstrukcí v podstatě potvrdily a doplnily obecné údaje uváděné v literatuře. Poškození dřevokaznými houbami, zjištěná na jednotlivých prvcích krovových konstrukcí vždy souvisela s nějakou poruchou, vadou nebo špatným technologickým řešením.

22.7.2010
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER, Ing. Petr Vacek

Stále častěji se můžeme setkat se žluto-fialovými snímky domů. Ano, řeč je o termografickém focení. Pojďme se podívat, co všechno se dá v bytových domech měrit a k čemu jsou takové snímky dobré.

9.6.2010
Knauf Praha s.r.o.

Neustále rostoucí náklady na energii představují velké zatížení rozpočtu. Proto se výrobci stavebních materiálů snaží přicházet se stále novými inovačními produkty, které vedou ke snižování nákladů, ale současně ke zlepšování komfortu bydlení. Společnost Knauf přichází s nejnovějšími izolačními kompozitní systémy, tzv. ETICS.

7.6.2010
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., Stavební fakulta VŠB TU Ostrava

Příspěvek pojednává o problematice nežádoucí kondenzace vodní páry na vnitřním povrchu stavebních konstrukcí. V příspěvku jsou analyzovány stavebně fyzikální příčiny povrchové kondenzace vodní páry. Dále je zde pojednáno o možnostech technických opatření vedoucích k eliminaci uvedeného negativního jevu.

31.5.2010
doc. Ing. Václav Kupilík, CSc.

Střecha má chránit proti mrazu, dešti, sněhu a větru nejen uživatele objektu, ale veškeré konstrukce a hodnoty pod ní. Na střechu je nutno nahlížet v širších souvislostech – jako je souvrství krytiny, pojistných fólií, tepelných izolací, krovů, vnitřních obkladů atd. Krytina ze skládaných prvků sama o sobě nemůže být vodotěsná vůči hydrostatickému tlaku.

24.5.2010
Ing. Jiří Šála, CSc.

V tisku, televizi, na internetu a v jiných běžně dostupných informačních mediích se objevují všeobecné rady, jak v budovách postupovat při odstraňování následků záplav. Slepé uplatňování většinově správných řešení v konkrétních složitých podmínkách však vyvolává rizika chyb, které vedou v nejhorším případě k destrukci budov, v lepším případě ke zbytečnému mrhání prostředky.

19.5.2010
ROCKWOOL, a.s.

Proč zateplovat? Jakou izolaci použít a ušetřit? Jak a kde výhodně nakoupit izolace pro zateplení? Jak využít dotaci z programu Zelená úsporám při zateplení domu? Odpovědi na tyto a mnohé další otázky získáte na Internetovém portále www.zacnetesetrit.cz

5.5.2010
Ing. Zdeněk Vávra, Ing. Pavel Dohnálek, MSCE

Hydroizolace z MS polymerů, které stojí na rozhraní mezi polyuretany a silikony a kombinují jejich pozitivní vlastnosti, umožňují realizovat celou řadu technologických kroků při vytváření hydroizolační ochrany staveb, které v minulosti nebyly možné.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama