Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vlhkost a kondenzace v konstrukcích
Archiv článků od 1.12.2007 do 7.1.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

7.1.2010
Ing.Pavel Šťastný, CSc., REMMERS CZ, s.r.o.

Před provedením zateplení bychom měli výpočtem dosáhnout alespoň vyrovnané vlhkostní bilance prostoru: množství odváděné vlhkosti musí být stejné, nebo větší, než množství v prostoru vytvářené či ukládané.

29.12.2009
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Není žádnou novinkou, že náš největší výrobce dřevostaveb, společnost RD Rýmařov, využívá již několik let v konstrukcích svých rodinných a bytových domů materiály FERMACELL. Z pohledu společnosti Fermacell i jejího zákazníka, RD Rýmařov, je však významným předělem v historii vzájemné spolupráce výstavba pasivního rodinného domu, která byla zahájena v pondělí 9. listopadu 2009.

17.11.2009
redakce

Pod záštitou hejtmana Jihočeského kraje Jiřího Zimoly a pod odbornou garancí doc. Ing. Zdeňka Kutnara, CSc, pořádá Vysoká škola technická a ekonomická v Českých Budějovicích mezinárodní konferenci s názvem Defekty budov. Uskuteční se v budějovickém hotelu Gomel 19. a 20. listopadu.

10.11.2009
CIUR a.s., Ing. Mojmír Urbánek

Vedle minoritního množství dřevostaveb prováděných z masivního dřeva ve formě roubenek nebo podobných konstrukčních provedení tradičního typu se nově prosazují i stavby využívající dřevo jako statický prvek konstrukcí, který je doplněn celou skupinou příbuzných dřevomateriálů.

1.6.2009
Ing. Hana Doležílková, Ph.D.

Spotřeba energie na větrání budov je s ohledem na zajištění kvality vnitřního vzduchu a při postupném snižování potřeby energie na vytápění stále výraznější položkou v celkové energetické bilanci. Je nutné najít kompromis mezi dodržením hygienických požadavků na větrání při optimalizaci vynaložené energie.

30.3.2009
Ing. Barbora Součková

Příspěvek se zaměřuje na řešení detailů spodní stavby montovaných objektů bytové výstavby, soustavy BP-70 [3] z vnější strany. Pojednává o rozdílech průběhů teplot a parciálních tlaků vodní páry při různých variantách tepelné izolace základových konstrukcí a suterénní části panelového objektu.

16.2.2009
Ing. Hana Doležílková, Ph.D.

Pro odvedení oxidu uhličitého vzniklého dýcháním je potřeba 29,2 m3.h-1 na osobu. Rozhodující škodlivinou v koupelnách je však vlhkost. V následujících výpočtech je stanoveno množství větracího vzduchu pro koupelnu vybavené jak vanou, tak sprchou, neboť produkce vlhkosti se v těchto případech velmi liší.

9.2.2009

Článek shrnuje informace o konstrukčních úpravách chránících před atmosférickými srážkami, srážkovou vodou povrchovou, podzemní netlakovou vodou a podzemní tlakovou vodou.

28.1.2009
Ing. Peter Gajdoštin, MICROTERM COLOR s.r.o.

Termoizolační nátěr MAXITHERM představuje systém, který kombinuje odraz tepla a izolaci při zajištění prodyšnosti, má významný antikondenzační účinek. Odstraňuje příčinu plesnivění a dlouhodobě chrání zeď.

14.8.2008
redstone, Ing. Jaroslav Zima

redstone® SUS odstraňovač plísní a spor rychle likviduje mycely a spory, deaktivuje mnoho mykotoxinů a alergenů a konzervuje přírodní ovocnou kyselinou. Snadná aplikace, není nebezpečná látka, zbytky produktu se odpaří.

28.7.2008
Ing. František Stránský, RATEA-WEST, s.r.o. - středisko vývoje, ověřování stavebně truhlářských výrobků a nábytku

Dřevěné otvorové výplně prodělaly za posledních roky mnoho změn v profilaci vlysů. Ne každá úprava profilace, která byla převzata ze zahraničí je vhodná pro naše klimatické podmínky. Změna tepelné normy ČSN 73 0540 Tepelná ochrana budov, část: 2 Požadavky z dubna 2007 s účinností od 01.05.2007 si vyžaduje změnu profilace především křídla.

6.2.2008
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting, o.s.

Ve dnech 24. až 26. ledna proběhla na Holešovickém výstavišti konference CEEERES 2008 jako doprovodný program výstavy PRAGOBUILDING. Konference se v šesti samostatných blocích zúčastnilo přes 200 přihlášených účastníků a 20 přednášejících. Krátké ohlédnutí přináší následující článek.

28.1.2008
Zdeněk Půbal, Milan Myška, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Vnikání vody do porézních materiálů zabudovaných do stavebních konstrukcí, může být zapříčiněno vlivem různých okolností a vnějších podnětů. Především jsou to neprovedené nebo špatně provedené hydroizolace, vyčerpání životnosti hydroizolace, srážková voda a špatně provedené odvodnění stavby, vliv difuze vodních par a jejich kondenzace v konstrukci, ale také vliv mimořádných událostí jako jsou poruchy vodovodního řádu, záplavy a povodně.

21.1.2008
Zdeněk Půbal, Milan Myška, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Vlhkost porézních materiálů zásadním způsobem ovlivňuje jejich charakteristiky. Především se jedná o tepelnou vodivost, objemovou hmotnost a mechanické vlastnosti. Pomocí fyzikálních a experimentálních hledisek jsou v následujícím článku řešeny účinky vlivů vlhkosti a teploty na chování stavebních materiálů při vysoušení.

14.1.2008
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting, o.s.

Do začátku konference zbývá 10 dní a máte poslední možnost přihlásit se na konferenci zdarma a zároveň zdarma získat vstupenku na výstavu PRAGOBUILDING.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama