Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vlhkost a kondenzace v konstrukcích
Archiv článků od 6.12.2010 do 4.9.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

4.9.2012
Česká komora lehkých obvodových plášťů

Na jaře 2012 byla vydána Změna Z1 k normě ČSN 730540-2, která vyvolala mnoho otázek v odborných kruzích. Bude docházet v důsledku vydané Změny Z1 normy ČSN 73 0540-2 k velké kondenzaci na oknech v důsledku vyjmutí požadavků na povrchovou teplotu oken? Seminář se na podobné otázky pokusí odpovědět.

23.7.2012
Doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D.,, VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební

Šikmé a strmé střechy jsou na budovách prováděny po několik staletí. Ještě do nedávné doby měly tyto střechy pouze jediný účel – chránit budovu před srážkovou vodou, sněhem či dalšími klimatickými vlivy. Podívejme se podrobněji na současnou problematiku nadměrné vlhkosti u střešních plášťů šikmých a strmých střech a ukažme si i pomocí obrázků některé konkrétní příklady.

16.7.2012
Ing. Alena Hynková, CSc., Ing. Petra Bednářová, PhD., Ing. Blanka Pelánková, VŠTE České Budějovice

Zateplování obvodových plášťů panelových domů se přesouvá k domům zděným obytným stavěným na přelomu 19. a 20. století. Tyto domy mají obvykle nevytápěný polozapuštěný suterén se zastropením plochými cihelnými klenbami nebo trámovým stropem. Zateplení obvodového pláště s ponecháním původního systému vytápění vede ke změně vnitřního klimatu a k vyvolání druhotných vad.

Sádrové omítky Baumit pomáhají udržovat vlhkost vzduchu
13.7.2012
Baumit, spol. s r.o.

Energetická sanace panelových domů snižuje náklady na vytápění, ale kvůli dokonale utěsněným eurooknům a pečlivému zateplení narůstá v bytech vlhkost. Pokud je nad 60 %, narůstá riziko plísní. Sádrové omítky Baumit pomáhají udržovat vlhkost vzduchu v rozmezí 55–65 % absorpcí přebytečné vlhkosti.

13.6.2012

IBPSA-CZ (International Building Performance Association – Česká republika) pořádá ve spolupráci s VUT v Brně, Fakultou stavební již sedmou konferenci Simulace budov a techniky prostředí (SBTP 2012).

povrchové teploty oken
16.5.2012
Česká komora lehkých obvodových plášťů, Ing. Roman Šnajdr, Ing. Olga Vápeníková, ČK LOP

V říjnu 2011 vyšla nová verze ČSN 730540-2 „Tepelná ochrana budov – Část 2: Požadavky“. Toto nové znění bylo však shledáno v rozporu s legislativou EU o volném pohybu zboží, a proto byla vydavatelem norem, ÚNMZ, vypracována změna, která vyšla letos v dubnu a která napravuje právní nedostatek normy.

9.4.2012
Mgr. Stanislav Paleček, předseda Asociace Blower Door CZ

Článek pojednává o vývoji měření vzduchotěsnosti obalových plášťů budov v České republice. Uvádí počáteční kritéria a chyby, které se dělaly. podrobně se věnuje současnému stavu měření vzduchotěsnosti a uvádí některé zajímavé postřehy z praxe. Příspěvek byl přednesen na konferenci Pasívne domy 2011.

27.1.2012
Primalex

Odstranění plísně běžného rozsahu pomocí chemických přípravků určených pro likvidaci plísní není nic složitého. Především je třeba odstranit příčinu vlhnutí stěn, pokud je stavebního charakteru, a následně použít vhodnou fungicidní penetraci v kombinaci se speciálním malířským nátěrem PRIMALEX Mykostop, což návratu plísně zabrání.

20.12.2011
Ing. Pavel Šťastný, CSc., Remmers

Tepelněizolační materiál na vnitřním líci obvodového zdiva má spoustu úskalí. V případě vnitřního KZS se posouvá rosný bod těsně za KZS, tedy na původní vnitřní líc zdiva. Máme dvě možnosti: zamezit tvorbě kondenzátu parozábranou, nebo kondenzát inteligentním systémem odvést.

31.10.2011
prof. Ing. Rostislav Drochytka, CSc., Ing. Jiří Zach, Ph.D., Ing. Bc. Jitka Hroudová, Vysoké učení technické v Brně, Stavební fakulta, Ústav technologie stavebních hmot a dílců

Příspěvek popisuje výsledky výzkumu zaměřeného na studium reálného tepelně vlhkostního chování různých druhů pórobetonových výrobků určených pro zděné konstrukce, a to především z pohledu závislosti tepelněizolačních vlastností na teplotě a vlhkostním obsahu materiálu.

19.9.2011
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební

Nadměrná vlhkost může u objektů dřevěných lidových staveb negativně působit na veškeré dřevěné konstrukce, kterými jsou tyto objekty tvořeny. To proto, že pokud některý z dřevěných prvků vykazuje nadměrnou vlhkost, hrozí u něj riziko napadení biologickými dřevokaznými škůdci (dřevokazné houby, dřevokazný hmyz, hniloba a plísně).

5.9.2011
Ing. Petra Bednářová, Ph.D., VŠTE v Českých Budějovicích

Šikmé střechy plní v dnešní době nejen funkci ochrany před deštěm. Využití podkrovních prostor k obytným účelům z nich udělalo obvodové pláště, které musí odolávat vlhkostním vlivům, jak z exteriéru, tak z interiéru. Často diskutovaným problémem je skladba konstrukce a použité materiály. Tyto dva faktory výrazně ovlivňují tepelně vlhkostní režim v konstrukci a tím i kvalitu vnitřního mikroklimatu.

27.6.2011
Ing. Tomáš Kupsa, DEKPROJEKT s.r.o., člen TNK č. 43 Tepelná ochrana budov

V lednu jsem publikoval článek o připravované revizi ČSN 73 0540-2 Tepelná ochrana budov, Část 2: Požadavky. Vyjádřil jsem se ke změnám jednotlivých kapitol. Od té doby došlo k dalšímu posunu ve vývoji revize normy. Mění se princip stanovení požadavku na teplotní faktor konstrukce a bezpečnostní přirážka teplotního faktoru. Probíhá diskuse o požadavku na vnitřní povrchovou teplotu oken.

24.6.2011
Realsan Group, SE , Ing. Petr Čeliš

Klíčová kritéria pro výběr řešení sanace vlhkého zdiva u zavlhlých a památkově chráněných budov jsou z pohledu investora následující: CENA, ČAS a SPOLEHLIVOST. Pod tlakem technických podmínek sanační opatření často selhávají a dochází vlivem následných škod ke znehodnocení investic. Právem investoři vyžadují za svoje peníze odpovědnost dodavatelů a kvalitu, která zaručí extrémní zatížení zvládnout s garancemi.

3.6.2011
Vlastimil Růžička

Na začátku měsíce května se ve Vysokých Tatrách konal již 16. ročník mezinárodní konference Tepelná ochrana budov s podtitulem Aktuální tepelnětechnické požadavky a trendy. Konference proběhla v období úprav právních a technických předpisů souvisejících s energetickým hospodařením budov a implementace nové evropské směrnice 2010/31/EU o energetické náročnosti budov.

2.5.2011
doc. Ing. Zdeňka Havířová, Ing. Pavel Kubů, Lesnická a dřevařská fakulta Mendelova univerzita v Brně

Životnost a funkční spolehlivost staveb a konstrukcí ze dřeva a z materiálů na bázi dřeva je výrazně ovlivňována vlhkostí těchto materiálů. Běžné tepelnětechnické posouzení lze považovat za ne zcela dostačující pro odhalení těchto vlivů na funkční spolehlivost a životnost konstrukcí a staveb na bázi dřeva. V článku uvádíme výsledky měření vlhkosti dřeva ve vzorcích obvodových stěn osazených mezi klimatizačními komorami a porovnání naměřených hodnot s hodnotami vypočtenými námi doporučeným způsobem z bilance vlhkosti v konstrukci podle ČSN 73 0540.

Izolace 2011 na TZB-info
4.2.2011
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na konci ledna proběhl již 12. ročník konference Izolace 2011, pořádaný expertní a projektovou kanceláří A.W.A.L. V několika posledních letech byla konference zaměřena na hodnocení energetické náročnosti budov. Letošní ročník byl po delší době opět věnován střechám a izolacím. Nejzajímavější příspěvky se týkaly diagnostiky konstrukcí a materiálů a analýzy poruch konstrukcí a jejich sanace.

6.12.2010
Ing. Jan Antonín, Ing. Petr Kotek, Ph.D., Ing. Petr Vogel, EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Dodatečné zasklení lodžií panelového domu může značně ovlivnit energetickou bilanci i vnitřní mikroklima jednotlivých bytů. Efekty zasklení nejsou zcela jednoznačné a budou se odvíjet od konkrétního konstrukčního řešení, původních vlastností budovy, ale i způsobu jejího provozu a chování uživatelů. Uvedená studie analyzuje pomocí podrobných simulačních metod několik modelových případů zasklených lodžií a snaží se vyjádřit potenciální úspory energií a některé vlivy na vnitřní mikroklima přilehlých obývaných prostor.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama