Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Vlhkost a kondenzace v konstrukcích
Archiv článků od 20.7.2015 do 25.5.2017

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

25.5.2017
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na Štrbském plese probíhá již 19. ročník konference Tepelná ochrana budov, letos s podtitulem Quo Vadis. Úvodní klíčové příspěvky kriticky hodnotily mimo jiné stav navrhování opatření tepelné ochrany v praxi a upozornily na důležité změny, které nás brzy čekají.

22.5.2017
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB TU Ostrava

Recenzovaný Pro sanaci nadměrně vlhkého zdiva bývá používáno, kromě jiných metod, také vzduchových dutin, které mohou být jak stěnové, tak také podlahové. Stěnové dutiny pak mohou být situovány na vnější i vnitřní straně sanované zdi. Dutiny na vnitřní straně mohou být z výškového hlediska umístěny pod podlahou, nebo nad úrovní podlahy. V rámci tohoto příspěvku je pojednáno pouze o dutinách situovaných nad úrovní podlahy. V projekční praxi jsou vzduchové dutiny navrhovány zpravidla pouze empiricky. Pro jejich správnou funkci je však třeba provést jejich tepelnětechnické posouzení. Jeho náplň je těžištěm následujícího příspěvku.

17.4.2017
Ing. Roman Jirák, Ph.D., Ing. Petr Jaroš, Ph.D.

Recenzovaný Výpočty součinitelů prostupu tepla Ucw lehkých obvodových plášťů patří mezi složitější tepelnětechnické výpočty konstrukcí ve stavebnictví. Vzhledem k trendu stále se zvětšujících prosklených ploch na obálce budovy mají lehké obvodové pláště výrazný vliv na tepelné chování budov a v neposlední řadě také na splňování požadavků na energetickou náročnost budov.

30.3.2017
Slovenská stavebná vedecko-technická spoločnosť, redakce

Již podevatenácté se v květnu na Štrbském Plese uskuteční konference Tepelná ochrana budov, tentokrát s podtitulem Quo Vadis tepelná ochrana budov. Tradiční vrcholné setkání odborníků z oboru tepelné ochrany proběhne 25. a 26. května. Odborné garance a moderování konference se jako vždy ujímají prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD., a Ing. Jiří Šála, CSc.

8.3.2017
Ladislav Platil

Pořádný dům není nejlevnější. Dřevostavba je sofistikovaná konstrukce, kterou musí projektant odborně navrhnout a posoudit. Odborný dodavatel pak musí na stavbě vše sestavit, smontovat a dokončit. Nutností je prováděcí projektová dokumentace, autorský dozor a nezávislý technický dozor investora.

6.3.2017
Ing. Šárka Nenadálová, Ing. Lukáš Balík, Ph.D., Ing. Milan Rydval, Ing. Tomáš Bittner

Recenzovaný Propustnost vodní páry je důležitou materiálovou vlastností. Hodnotu součinitele difuzního odporu je nutné znát, abychom byli schopni sanovat konstrukce. Jedna věc je stěžejní – vědět, jaké jsou hodnoty faktoru difuzního odporu použitého materiálu, abychom věděli, jak dlouho bude konstrukce vysychat a kdy budou uživatelé moci budovu znovu obývat. Samozřejmě, že faktor difuzního odporu není jedinou ovlivňující vlastností, jelikož vysychání závisí také na teplotě, vlhkosti, rychlosti proudění okolního vzduchu.

28.2.2017
REMS Česká republika s.r.o.

Výkonný, vysoce účinný odvlhčovač vzduchu / stavební vysoušeč pro vysoušení prostorů, např. po škodách způsobených vodou z vodovodu, po záplavách, pro odvlhčení zatuchlých sklepních prostorů aj. a pro urychlené vysoušení např. betonu, zdiva, omítky, potěru. Pro podnikatelské použití v řemesle a v průmyslu.

28.11.2016
LIAPOR | Lias Vintířov, lehký stavební materiál k.s.

Stavbu základové desky je možné provést mnoha způsoby. Jednotlivé možnosti provedení se mohou lišit ve zvolených materiálech, konstrukci i použitých technologiích. V dnešní době, kdy se rozmáhá výstavba nízkoenergetických a pasivních domů, se ale stále více používají postupy, které pomáhají dům tepelně izolovat a snížit tak budoucí spotřebu tepla.

23.11.2016
CIUR a.s., Ing. Miroslav Straka

Odizolování ploché dvouplášťové střechy je kapitola sama o sobě. Řešení může být snadné i ekonomicky zajímavé. Stávající bytové domy trpí řadou neduhů, jedním z nich je problematika zateplení dvouplášťových rovných střech. Původní koncepce dnešním požadavkům na energetickou úspornost nestačí.

4.11.2016
CIUR a.s., Ing. Miroslav Straka

Jednoznačně vlhkost! Podstatu tohoto problému a jeho východiska odhaluje dlouhodobá studie Kamila Staňka. Studie s názvem „Tepelně vlhkostní chování dvouplášťové ploché střechy panelového domu s dřevěným horním pláštěm po sanaci metodou foukané tepelné izolace“ vznikla v UCEEB ČVUT v Praze a vychází z podrobného průběžného měření tepelně vlhkostních poměrů ve střešním plášti panelového domu v období 2014–2015.

7.10.2016
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

Pro komfortní bydlení s malou spotřebou energie je mimo dobré tepelné izolace nutno zajistit i vzduchotěsnost obvodového pláště. Parobrzda VARIO® KM Duplex UV umožňuje „dýchání“ budovy a představuje tedy milník ve výstavbě domů. Parobrzda omezuje vnikání vlhkosti z interiéru do konstrukce během zimního období.

5.9.2016
Ing. Jiří Labudek, Ph.D., Ing. Zdeněk Galda, Ph.D., Ing. Jiří Teslík, Ing. Daniela Štaffenová, PhD.

Recenzovaný Příspěvek se zabývá difuzními vlastnostmi desek OSB (Oriented Strand Board). Úprava difuzních vlastností OSB dává projektantovi možnost ovlivnit funkci, ale i trvanlivost obvodového pláště stavby na bázi dřeva během zimního období. Výhodou je využití standardních OSB desek s patřičnou úpravou, pro různé funkce v obvodovém plášti. Dle doporučení projektanta lze úpravy provést i ve fázi realizace stavby.

25.7.2016
Ing. Jakub Šlik, Ing. et Ing. Richard Hlaváč

Recenzovaný Tato práce se zabývá problematikou propustnosti vodní páry dřevní hmotou u nejpoužívanější dřeviny pro stavební činnost – smrku ztepilého (Picea Abies). Difúze vodní páry je řešena v závislosti na hustotě materiálu, která je různá dle klimatických podmínek růstu stromů. Tyto rozdílné podmínky jsou v České republice charakterizovány zejména rozdílnou nadmořskou výškou pěstebního pásma. Propustnost vodní páry je v práci řešena pomocí metody pro měření difúzního odporu materiálů. Konkrétně se jedná o metodu mokré misky (wet–cup) a suché misky (dry-cup), která je provedena s využitím poznatků z ČSN EN ISO 12572 s využitím rad předešlých řešitelů této metody. Výsledné závěry byly konfrontovány s hodnotami uvedenými v české normě a posléze využity do typické skladby roubené stavby s ohledem na dnešní legislativu.

27.6.2016
Ing. Karel Beran, Ing. et Ing. Richard Hlaváč

Recenzovaný Smrkové dřevo je jedno z nejpoužívanějších druhů dřev pro stavební konstrukce. Kromě konstrukční, plní funkci také jako bednění nebo opláštění. Jeho vlhkostní vlastnosti a způsob použití mají tedy vliv na správnou funkci konstrukce. Tato práce se zaměřuje právě na vlhkostní vlastnosti smrkového dřeva, konkrétně pak na faktor difuzního odporu, jenž určuje propustnost pro vodní páru daným materiálem.

21.6.2016
Realsan Group, SE, Ing. Petr Čeliš

S plísněmi se dnes potýká 20 % domácností a způsobují stále větší škody jak ve starých, často opuštěných objektech, tak i v objektech nových, kde např. po zateplení nebyly respektovány základní fyzikální zákony. Důsledky se většinou řešily chemickou cestou, která měla omezené trvání a často i negativní vliv na lidské zdraví a životní prostředí.

15.11.2015
Zdeněk Štefek, Pavel Zejda, SAREP a.s.

V rámci stavebních úprav Státního zámku Lednice bylo zásadním úkolem provedení sanace vlhkého zdiva, obnova omítek a podlah a opravy odvodňovacích štol a kanálů. Tento článek pojednává o provedení stavebně technického a vlhkostního průzkumu.

2.11.2015
doc. Ing. Zdeněk Bažant, CSc., doc. Ing. Miloš Zich, Ph.D.

Recenzovaný Stavby, které jsou vydány přirozeným změnám teploty ovzduší, je třeba rozčlenit na části, které se mohou chovat samostatně. Pokud se tak nestane, konstrukce se sama rozdělí podle obecných fyzikálních zákonů a vnitřních a vnějších tvarových a materiálových vlastností stavby. Článek pojednává o poruchách dilatací objektů pozemních staveb.

12.8.2015
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize WEBER

Stopy po vlhkosti se mohou objevit i po silném dešti. Ty ale neznamenají vážnou hrozbu pro fasádu, pokud je již ochráněna vodoodpudivou povrchovou úpravou. Pro správnou funkci sanačních opatření, jak aktivních tak pasivních, je nutná konzultace s odborníky zabývajícími se touto problematikou. Volejte našim technickým poradcům.

20.7.2015
ROCKWOOL, a.s.

Zateplení obvodového zdiva kamennou vlnou podstatně sníží úniky energie, zvýší požární bezpečnost domu a přispěje i k útlumu hluku pronikajícího zvenčí do interiéru. Problémem starších staveb však nebývají jen nedostatečné tepelněizolační vlastnosti zdiva, ale mnohdy je tu třeba řešit i vzlínající vlhkost.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama