Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Regenerace domů
Archiv článků od 24.4.2012 do 21.5.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.5.2012
Ing. Jana Pexová, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav pozemního stavitelství

Při snaze maximálně využívat stávající objekty se často setkáváme s nutností rekonstrukce původních dřevěných stropních konstrukcí. V rámci zachovalých historických objektů, zejména v centrech měst, jsou velmi rozšířeny tzv. tradiční trámové stropy, které byly hojně používány zejména v 19. století a na začátku 20. století. Příspěvek se zabývá jednou z „modernějších“ metod zesílení těchto trámových stropů – metodou spřažení s dodatečně nadbetonovanou deskou.

20.5.2012
Lindab střešní krytiny, Ing. Petr Hynšt, specialista na lehké konstrukce

Architektonická kancelář Studio JKL byla v roce 2004 postavena před nelehký úkol vytvořit nástavbu celého podlaží Střediska sociální prevence, přičemž nebylo možno využít stávající střešní konstrukci objektu díky její nevyhovující pevnosti. Nástavba byla koncipována jako jednoduchý kompaktní tvar se sedlovou střechou s minimálním sklonem 5°.

20.5.2012
Ing. Stanislav Števo, PhD., Fakulta elektrotechniky a informatiky, Slovenská technická univerzita

Architektonicky a technologicky nevhodně navržená budova se špičkovým řízením bude stále špatná budova s výborným řízením, ale s horšími charakteristikami než budova optimálně navržená bez řídicího systému.

18.5.2012
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Školka plní požadavky na pasivní standard, byla postavena velmi rychle a její investor, Statutární město Olomouc, vyžadoval při zadání kromě energetické úspornosti a rychlosti také výborné požární a akustické parametry a k zdraví dětí ohleduplné konstrukce a materiály. Dřevěné nosníky STEICO spolu se sádrovláknitými deskami FERMACELL tyto požadavky splnily.

12.5.2012
Mgr. Radomír Dohnal

Projekt metropolitního ozeleňování - reforestace, či přesněji vzniku nového lesa na platformě městské zástavby, to byl dosud nesplněný sen nadšenců z řad „zelených“ architektů, městských ekologů a krajinných inženýrů. Nyní máme důkaz, že se tento divoký sen může splnit.

elektrická požární signalizace
11.5.2012
Siemens, s.r.o.

Společnost Siemens se zúčastní 19. ročníku mezinárodního veletrhu zabezpečení a požární ochrany Pragoalarm/Pragosec, který se uskuteční na pražském Výstavišti v Holešovicích ve dnech 5. až 7. června 2012. Siemens na veletrhu představí své aktuální novinky v oblasti požárních a bezpečnostních systémů, jeho expozici naleznete v pravém křídle Průmyslového paláce, na stánku číslo 21.

11.5.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Vazníky se styčníkovou deskou nejsou určeny jen pro střešní konstrukce a lze je použít i v prostorách s vysokými požadavky na ochranu proti požáru. Obytný vazník významně zhodnocuje podkroví, protože zachovává volnost prostoru. POSI systém jsou nosníky s kovovou diagonálou např. pro vedení instalací.

10.5.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Mikrokogenerace Viessmann je skutečnou alternativou pro rekonstrukci topných systémů. Vitotwin 300-W je kompaktní zařízení, plnohodnotný zdroj tepla, ve kterém se skrývá Stirlingův motor a kondenzační kotel Vitodens 200-W. Špičkový výkon jednotky je celkem až 26 kW.

materiály DuPont na Národním stadionu ve Varšavě
10.5.2012
tisková zpráva DuPont

Před nepříznivým počasím chrání areál Národního stadionu ve Varšavě, kde bude mistrovství Evropy ve fotbale 2012, tři stavební materiály vyvinuté společností DuPont. Prodyšná membrána DuPont™ Tyvek®, vzduchotěsná parozábranná fólie DuPont™ AirGuard® a geotextilie DuPont™ Plantex® Geoproma®.

Business point Praha
8.5.2012
Bc. Oldřich Rejl, student architektury FS ČVUT v Praze

TZB-info spolupracuje se Stavební fakultou ČVUT a umožňujeme studentům publikovat zajímavé projekty, zviditelnit se, vyzkoušet si prezentaci svého projektu a reakci čtenářů. Navíc redakce k projektům zajišťuje komentář odborníků. Dnes: projekt hotelu s výraznými prvky udržitelné výstavby a komentář odborníka na obnovitelné zdroje.

7.5.2012
Ing. Aleš Oškera, Inženýrská a expertní kancelář Zlín

Přesto, že od okamžiku zrušení „starých“ technických norem pro stanovení zatížení a dimenzování stavebních prvků a konstrukcí uplynuly již takřka dva roky, stále nejsou určité části naší odborné veřejnosti zřejmé všechny dopady plného zavedení systému Eurokódů do oblasti mechanicky kotvených pružných hydroizolačních povlaků střech. Stále poučenější stavební dozory a v neposlední řadě i pojišťovny odmítají převzít popř. pojistit mechanicky kotvené střešní pláště, které nejsou řádně provedeny – tedy i kvalifikovaně a prokazatelně správně kotveny.

3.5.2012
Bc. Oldřich Rejl, redakce

200 zájemců o přírodě blízké stavění a bydlení slyšelo mimo jiné potvrzení z praxe: Se stavebním dozorem je to podobné jako s projektem. Na některých věcech se nevyplatí šetřit. V době těsných domů je řízené větrání nutnost, stěna z nosné slámy s 5 cm hliněné omítky vydržela při požáru 2 hod....

Akustický systém Knauf Heluz
2.5.2012
Knauf Praha s.r.o., Richard Kroupa, Knauf Praha, Ing. Pavel Heinrich, HELUZ

V našem článku se budeme zabývat stavební akustikou mezibytových stěn, konkrétně hodnotou vzduchové neprůzvučnosti, která vyjadřuje zvukově izolační vlastnost dělící stavební konstrukce a její schopnost bránit šířeni hluku, který se šíří vzduchem. Pro navrhování (nejen) mezibytových stěn se uplatňuji v souvislosti se zákonem č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví.

podtlakové odvodnění glynwed
2.5.2012
Aliaxis Česká republika s.r.o., Ing. Jiří Janich

Gravitační systémy odvodnění jsou navrhovány jen pro částečné zaplnění vodou, a to přináší nejen relativně velké průměry potrubí, ale také nutnost instalace ležatých rozvodů ve spádu. V protikladu ke klasickému gravitačnímu systému nabízí podtlakové odvodnění (svařované systémy PE-HD) nejen ekonomické, ale také stavebně-technické přednosti.

arch. smola
30.4.2012
Ing. arch. Josef Smola, Ing. Martin Růžička, Penatus s.r.o.

Jaká je dnešní situace v normotvorbě v České republice, která klíčovým způsobem limituje navrhování, provádění a provoz staveb, v obecné rovině a potom specificky zejména v oblasti požárních předpisů, které regulují možnosti realizace dřevostaveb?

hluk z dopravy
30.4.2012
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Ministerstvo zdravotnictví připravuje nový právní předpis upravující ochranu proti hluku. Nově bude zavedeno strategické hlukové plánování zahrnující vytvoření tzv. hlukových zón. Stavebník bude při záměru stavby seznámen s úrovní hluku v území a bude na něm se dostatečně před hlukem ochránit.

plechová krytina
24.4.2012
Lindab střešní krytiny, Štěpán Lášek, produktový manažer Lindab Seamline, Protect, Safety, Click

Stavební materiály dnes procházejí revolucí v oblasti kvality, montáže i dostupnosti. Stále žádanější jsou jednoduché, ale funkční výrobky, které se vyznačují kromě moderního vzhledu především snadnou instalací. A přesně takovým výrobkem je střešní krytina Lindab Click, která byla v loňském roce uvedena na trh. Svým vzhledem připomíná klasickou krytinu se stojatou drážkou.

seminář dřevostavby 2012 volyně
24.4.2012
Vlastimil Růžička, redakce

Období Velikonoc tradičně připomíná také seminář Dřevostavby ve Volyni. Již 16 let se tady každý rok scházejí nejrůznější nadšenci, aby představili nestárnoucí stavební materiál. Seminář je určen projekčním, investorským a realizačním firmám, které se zabývají problematikou dřevostaveb, řídícím pracovníkům resortu stavebnictví a dřevozpracujícího průmyslu, pedagogům odborných škol, studentům a široké odborné veřejnosti.

lakobel
24.4.2012
AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group

Společnost AGC úzce spolupracovala s designéry a odborníky, aby přesně definovala nadcházející trendy v interiéru. Výsledkem pak byla klíčová slova autentičnost, tradice a přirozenost. Nové trendy v designu se odrážejí ve spojení jedinečných škál lakovaných skel, lesklého skla Lacobel a saténového skla Matelac od společnosti AGC Glass Europe.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama