Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
TZB studio
zobrazit program

--:--

Studenti architektury soutěžili o nejlepší návrh lesní školky

Hrušovany, 23. března 2013 - Xella CZ, významný výrobce stavebních materiálů Ytong pro zdravé a energeticky úsporné bydlení, na slavnostní vernisáži vyhlásila vítěze 18. ročníku mezinárodní architektonické soutěže pro studenty. Studenti soutěžili o nejlepší návrh zázemí Lesní školy v obci Zichovec ve Středočeském kraji. Porota složená z významných českých a slovenských architektů se shodla, že nejlepší práci odvedli Eva Šišková, Katarina Škodová a Miroslav Šestina z Fakulty architektury STU Bratislava.

„Cílem architektury je vytvořit zdravé a komfortní prostředí na top estetické úrovni, schopné dobře sloužit potřebám obyvatel i funkci, ale které je také neohrozí  vysokou spotřebou energie. Proto měli studenti poprvé možnost v soutěži pracovat podle konceptu pasivního domu,“ zdůraznil architekt Aleš Brotánek z Centra pasivního domu.
Soutěž poprvé v osmnácti letech svého konání kromě estetického a funkčního požadavku na stavbu přidala také stránku trvale udržitelného stavění. „Od roku 2020 bude možné stavět už jen domy s velmi nízkou spotřebou energií. Proto jsme studentům chtěli otevřít dveře do světa pasivních a nízkoenergetických staveb, které budou navrhovat během své kariéry,“ vysvětluje Hana Šimánová ze společnosti Xella, koordinátorka projektu.

„Stavíme vesnici, která vychází vstříc potřebám obyvatel. Proto jsme rádi, že se sešlo tolik návrhů, jak propojit školu s přírodou a nabídnout dětem prostor k přirozenému učení se,“ řekl Ivan Husák, starosta obce Zichovec. Kromě multifunkčního centra s pivovarem, které je místem setkávání obyvatel, má v plánu postavit i mateřské centrum nebo dům pro seniory. „Obec má poskytnout zázemí obyvatelům a podporovat jejich sociální a kulturní život,“ vysvětlil, proč uvítal rozhodnutí společnosti Xella zadat studentům právě návrh lesní školy v jeho obci.

Architekt Vlado Milunić zdůraznil, že architektura by měla napomáhat k budování takové civilizace, která nebude anonymní a bude respektovat přírodu. "Po minulých civilizacích zůstaly ruiny kamenných měst zarostlé vegetací. Pokud se nevrátíme zpět k moudrosti venkova a nezačneme stavět města, které respektují přírodu a šetří energii, po té naší „civilizaci“ zůstanou jen hromady odpadků všeho druhu."

Výstava soutěžních projektů se ze Zichovce pak přesune do Senátu PČR, kde bude k vidění od 14.5 do 3.6.2013. Ocenění studenti jsou odměněni cenami ve výši 1500, 1000 a 500 euro a třemi věcnými cenami v hodnotě 150 euro.

Studenti oceňují volnost zadání, porota jejich kreativitu

Studenti, kteří byli oceněni v minulých ročnících, rádi vzpomínají hlavně na volnost, kterou jim soutěžní návrh poskytoval.

„Jako "hotový" architekt vzpomínám na tuto soutěž moc rád, neboť mi ukázala, že se vyplatí být tvrdohlavý a jít si za svým cílem. Projekt pro soutěž považuji za nejlepší, jaký jsem kdy jako student vytvořil, a vždycky mi udělá radost, když si na něj mohu vzpomenout. Realita "hotového" architekta je na hony vzdálená našim studentským postojům bez kompromisů. Někdy stojí ale za to, připomenout si ty staré dobré časy, kdy si člověk připadal nesmírně důležitý a schopný změnit svět,“ říká Ing. arch. Radim Rozehnal, který byl oceněn v 7. ročníku.

Na soutěž se ale stejně tak těší i porota. "Celý projekt je krásnou mentálnou symbiózou všetkých zúčastněných. Na jednej strane venujú čas, prostriedky a energiu organizátori - pripravia zmysluplné zadanie, ktoré musí chytiť za srdce každú kreatívnu dušu. Na druhej strane sú študenti - svoj čas, rozum a umelecký potenciál venujú práci, z ktorej vznikne ohromná množina ideí a krásy. A do tretice je tu porota, krorej členovia sa ako malé deti tešia na tento príval kreativity. Aby v kritických rozpravách, teoretických úvahách a nekompromisných súdoch vygenerovali najlepšie z najlepšieho,“ řekl Ing.arch. Peter Moravčík, člen poroty.

Podrobnosti o soutěži

Studenti měli za úkol vytvořit prostor pro vzdělávání - pro vzájemné tvořivé předávání mezi lidmi. Inspirativní místo schopné podpořit vznik skutečného společenství mezi dětmi a dospělými, s atmosférou otevřenosti a nezaujaté alternativy vůči většinovému vzdělávacímu systému. Koncept byl zasazen do vesnice Zichovec, která leží na okraji přírodního parku Džbán.

Cílem soutěže je nabídnout budoucím architektům příležitost k poctivé tvůrčí sebereflexi ve srovnání s ostatními, ale především se pokusit o získání náhledu na samotný vzdělávací proces, uvědomit si svoji pozici v něm a mít možnost vyslovit svůj vlastní osobitý názor.

Seznam oceněných studentů

1. místo - Bc. Eva Šišková, Bc. Katarina Škodová, Bc. Miroslav Šestina  (FA STU Bratislava)
2. místo - Martin Hložka (FA VUT Brno), vedoucí Ing.arch. Pavel Jura
3. místo - Jiří Mach (FA VUT Brno), vedoucí Ing.arch. Pavel Jura

4. místo, odměna - Lenka Gulačová, Linda Pišová, Zdeňka Sedláková  (FA VUT Brno), vedoucí doc. Ing.arch. Gabriel Kopáčik, Dr.
5.místo, odměna - Jitka Vančurová  (FA VUT Brno), vedoucí Ing.arch. Pavel Jura
6.místo, odměna - Juraj Prokipčák, Lukáš Makuch  (STU Bratislava)
Cena starosty - Lenka Půžová  (FA VUT Brno), vedoucí Ing.arch.Jan Kratochvíl


1. místo - Bc. Eva Šišková, Bc. Katarina Škodová, Bc. Miroslav Šestina  (FA STU Bratislava)

2. místo - Martin Hložka (FA VUT Brno), vedoucí Ing.arch. Pavel Jura

3. místo - Jiří Mach (FA VUT Brno), vedoucí Ing.arch. Pavel Jura

O společnosti Xella CZ
Nadnárodní koncern Xella International, působící ve 32 zemích Evropy, Ameriky a Asie, je v České republice reprezentován společností Xella CZ, s.r.o. Xella CZ je předním výrobcem stavebních materiálů pro zdravé bydlení: tepelněizolačních tvárnic z bílého pórobetonu Ytong, akustických vápenopískových tvárnic Silka a tepelněizolačních minerálních desek Multipor. Výrobky značky Ytong jsou na našem trhu velmi dobře známé a oblíbené, představují synonymum mezinárodního stylu, který je moderní a inovativní. Společnost Xella CZ získala prestižní ratingové ocenění ČEKIA Stability Award AAA excelentní a řadí se tak mezi nejstabilnější firmy v České republice.