Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Nosné systémy dřevostaveb
Archiv článků od 11.3.2020 do 22.11.2023

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Konference Požární bezpečnost staveb 2023 TZB-info
22.11.2023
Ing. arch. Oldřich Rejl, Ing. Petr Bohuslávek

Navrhování výškových dřevostaveb se začíná prosazovat i v České republice. Ve fázi přípravy nebo realizace je několik bytových domů. S poptávkou sílí i odborná debata o podobě předpisů pro navrhování. U vyšších budov na bázi dřeva se v případě nosné konstrukce často jedná o kombinaci s železobetonem a s nehořlavými materiály. Druhý fenomén, který je pro stavebnictví i hasiče aktuální, je elektromobilita. Jak se hasí elektromobil v podzemních garážích? A jaké jsou představy o zajištění bezpečnosti evakuace a zásahu v hromadných garážích? Odpovědi přinesla konference Požární bezpečnost staveb 2023, kterou pořádal portál TZB-info.

30.8.2023
redakce

Je pro nás ctí pozvat Vás na konferenci, která nesmí chybět v kalendáři žádného odborníka či nadšence zabývajícího se stavebnictvím a požární bezpečností. Na webu konference Požární bezpečnost staveb je již zveřejněn kompletní program akce. Přidejte se k nám, přihlaste se a do kalendářů si označte datum 21. září 2023.

Stěnový panel se svisle orientovanými OSB deskami při experimentálním testování
10.7.2023
prof. Ing. Antonín Lokaj, Ph.D., Ing. David Mikolášek, Ph.D., Ing. Pavel Dobeš, Ph.D., Ing. Marek Johanides, Ph.D., Ing. Petr Mynarčík, Ph.D.

Recenzovaný Příspěvek se zabývá experimentální a numerickou analýzou vlivu orientace velkoplošných desek opláštění nosných stěnových panelů dřevostaveb. Experimentální výsledky byly následně porovnávány s numerickým modelem v programu SCIA Engineer a s analytickým výpočtem.

22.6.2023
redakce

Bude možné stavět výškové stavby ze dřeva? A za jakých podmínek? Jak budou zajištěny hromadné garáže s elektromobily z hlediska požární bezpečnosti? Bude se to týkat i stávajících budov? Výškové dřevostavby a hromadné garáže pro parkování elektromobilů, to jsou hlavní témata konference Požární bezpečnost staveb, kterou pořádá portál TZB-info 21. září.

17.1.2023
Ing. Jiří Bláha, Ph.D., Ústav teoretické a aplikované mechaniky AV ČR, v. v. i.

Recenzovaný Fond historických krovů dochovaných na našem území sahá 700 let nazpět a představuje širokou škálu rozmanitých konstrukčních řešení. Několik hlavních, principiálně odlišných konstrukčních systémů (krovy krokevní, vazníkové, vaznicové, skružové, lamelové) se dělí na celou řadu typologických podskupin a ty ještě dále na desítky svébytných variant a jejich vzájemných kombinací. Dá se říci, že v minulosti nejčastěji užívané konstrukce patří současně k těm nejlépe prověřeným. Ale i tyto krovy mají svá slabá místa, o kterých je dobré vědět, zejména pokud máme takovouto střechu účinně opravit anebo o ni správně pečovat, a zajistit jí tak i do budoucna co nejdelší trvanlivost.

Radlický Dřevák, Skanska Residential
3.11.2022
redakce s podklady Skanska Residential

Čtyřpodlažní bytový dům Radlický Dřevák se 76 byty bude součástí bytového projektu v brownfieldu v blízkosti budov ČSOB a Aviatica. Stavět by se mělo začít v roce 2024 a do dvou let by měl být areál dokončen. Jde o pilotní projekt společnosti Skanska Residential pro ověření technologie na cestě ke snižování uhlíkové stopy celé společnosti. Radlický Dřevák společnost Skanska představila na tiskové konferenci.

22.8.2022
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

TZB-info doporučuje Použití přírodních a recyklovaných materiálů, využívání obnovitelných zdrojů energie, důraz na energetické úspory, kvalitu vnitřního prostředí a uplatnění principů pasivní výstavby, to vše prezentované v krásné a příjemné architektuře – to byly společné znaky projektů a domů studentské soutěže Solar Decathlon Europe 21/22, jejíž finále proběhlo v červnu v německém Wuppertalu.

20.6.2022
Ing. Miloš Slivanský, PhD., Ing. Roman Herda

Recenzovaný Príspevok pojednáva o teoretickej tvarovej a stabilitnej analýze drevenej prútovej škrupinovej konštrukcie. Osobitosť prístupu pri analyzovaní konštrukcie tohto typu sa vzhľadom na komplikovaný tvar strešnej roviny prejavuje vo viacerých častiach návrhového postupu. Tieto špecifiká možno vztiahnúť už na prvotnú fázu vytvárania tvaru konštrukcie, s čím priamo súvisí výsledná statická efektívnosť konečného návrhu. Ďalšími dôležitými časťami analýzy konštrukcie, ktoré vybočujú z normou definovaných postupov je stanovenie návrhového zaťaženia vonkajšími klimatickými vplyvmi a stabilitná analýza s potrebou aplikácie geometricky nelineárneho výpočtu s vplyvom počiatočných imperfekcii.

14.5.2022
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

TZB-info doporučuje V areálu univerzitního centra UCEEB vyrostla demonstrační jednotka studentského projektu nástavby kolejí Větrník. Panelovou dřevostavbu postavili sami studenti a doplnili fasádním systémem, skladbou střechy, rozvody instalací a dalším vybavením. Takto kompletovanou konstrukci nyní převezou do německého Wuppertalu, kde bude zcela dokončena a testována. Mezinárodní soutěž Solar Decathlon se tak pro český studentský tým FirstLife se stejnojmenným domem blíží ke svému vrcholu.

25.1.2022
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Splnění požadavku na průvzdušnost obvodového pláště domu je podmínku získání dotace Nová zelená úsporám. Svědčí ale také o kvalitě provedených prací a dosažení projektovaných energetických parametrů stavby. Přesvědčit se o těsnosti obálky budovy je vhodné v momentě dokončení obvodového pláště a střechy, kdy je možné případné nedostatky ještě odstranit. Navštivte s námi podruhé stavbu energeticky úsporné dřevostavby rodinného domu na okraji Prahy.

14.12.2021
doc. Ing. Jaroslav Sandanus, PhD., doc. Ing. Kristián Sógel, PhD.

Recenzovaný Článok pojednáva o diagnostike drevenej nosnej konštrukcie pred plánovanou obnovou obalových konštrukcií. Zmena skladieb strešného a obvodového plášťa môže priniesť so sebou aj zmenu zaťažovacích podmienok, preto je kontrolný statický výpočet v tomto prípade potrebný. Pripravovaná obnova objektu je vhodným časom pre vypracovanie diagnostickej prehliadky nosnej konštrukcie.

12.10.2021
Ing. Jan Břečka, Ing. Kristýna Hrabovská

Recenzovaný Cílem této studie je nalézt závislosti mezi rozpětím spřaženého dřevobetonového nosníku a dalšími zvolenými parametry spřažených dřevobetonových nosníků. Pro analýzu bylo použito jehličnaté dřevo kategorie C24 a beton třídy C25/30 a C30/37 tloušťky 50 mm. Jako spřahovací prvky byly zvoleny vruty SFS Intec. Pro výpočet byla použita návrhová metoda založená na teorii lineární pružnosti. Poddajnost spřažení byla zohledněna součinitelem poddajnosti γ (γ-metoda).

Bungalov od společnosti Domy Atrea
1.7.2021
text a video: Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Pasivní dřevostavby od společnosti Domy Atrea čtenáři portálu TZB-info již dobře znají. S kamerou jsme navštívili stavbu bungalovu s řadou zajímavostí, které měly vliv na konstrukci domu a jeho energetické řešení. Zároveň jsme měli možnost vidět montáž dřevěných oken a HS portálů Slavona.

12.4.2021
Ing. Magdalena Charvátová, Ph.D., Ing. Mirko Louma, Ing. Jiří Vaněk

Recenzovaný Stanovení příspěvku k požární odolnosti dřevěných konstrukcí pomocí zkušební normy ČSN EN 13381-7 je pro širší využití dřevěných konstrukcí společně s novou zkušební normou velkým přínosem. Na základě provedené zkoušky lze daleko přesněji stanovit a rozlišit časy počátku zuhelnatění dřevěného prvku pod ochranným pláštěm proti požáru (tch) a porušení pláště ochrany proti požáru (tf) a stanovit změnu rychlosti zuhelnatění pod ochranou v časech tch až t.

30.12.2020
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Rigips

Základem každé dřevostavby jsou bezchybné konstrukční detaily a správný návrh skladby obálky tak, aby byla zajištěna ochrana před zemní vlhkostí, zatékáním srážkové vody a vnikáním vzdušné vlhkosti do konstrukce. Při návrhu konkrétní skladby volíme mezi systémy difuzně otevřenými či uzavřenými. Podle čeho se rozhodovat, jaké skladbě dát přednost a v čem spočívají výhody a nevýhody obou variant?

22.7.2020
Ing. arch. Štěpán Mančík, Ph.D., ČVUT Praha, pracoviště UCEEB, Ing. Antonín Lupíšek, Ph.D., ČVUT v Praze, pracoviště UCEEB

Projekt TiCo hodlá využít výhod prefabrikace při výstavbě bytových domů a spojit dva běžné systémy a jejich silné stránky – nosný železobetonový skelet a dřevěný panelový systém pro obvodové pláště a vnitřní dělicí konstrukce.

11.6.2020
ABF, a.s.

Dřevostavby jsou nepostradatelnou součástí stavebních veletrhů. Přitahují pozornost investorů se zájmem o stavění z přírodních materiálů, využívání obnovitelných zdrojů a také se zájmem o rychlou a kvalitní výstavbu. Dřevostavby mají nezastupitelné místo i na nejdůležitějším stavebním veletrhu u nás – FOR ARCH.

Doc. Ing. Vladimír Mózer, PhD.
16.4.2020
doc. Ing. Vladimír Mózer, PhD., Ing. Petr Bohuslávek, foto: Eva Nečasová

Na dřevostavby byly v požárním kodexu historicky kladeny přísné požadavky a značná omezení. Doc. Ing. Vladimír Mózer, PhD., v přednášce vysvětluje, že dřevo jako stavební materiál nabízí mnohé výhody. Přednáška přibližuje možnosti bezpečného využití dřeva v konstrukcích a povrchových úpravách staveb.

11.3.2020
Ing. arch. Petr Brandejský, redakce

Úžasnou semestrální práci Stanice hyperloopu vytvořila, nyní již architektka, Kristýna Uhrová. Vysokorychlostní vlaky z Německa, Rakouska a Slovenska se zde kříží s novým hyperloopem Elona Muska spojujícím Prahu – Brno – Bratislavu – Vídeň. Městské okružní vlaky spojují mezi sebou tři brněnská nádraží.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama