Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Nosné systémy dřevostaveb
Archiv článků od 29.8.2011 do 17.5.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

17.5.2012
AGROP NOVA a.s., výrobce systému NOVATOP

V posledních letech se výrazně mění prostředí interiérů škol. Základní škola Eduarda Beneše v Čakovicích se rozhodla jít příkladem. Pro rekonstrukci, při které byla původní střecha s nevyužívanou půdou nahrazena střešní nástavbou, zvolila právě dřevo, a to v podobě velkoformátových masivních panelů NOVATOP.

11.5.2012
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Vazníky se styčníkovou deskou nejsou určeny jen pro střešní konstrukce a lze je použít i v prostorách s vysokými požadavky na ochranu proti požáru. Obytný vazník významně zhodnocuje podkroví, protože zachovává volnost prostoru. POSI systém jsou nosníky s kovovou diagonálou např. pro vedení instalací.

10.5.2012
MITEK INDUSTRIES spol. s r.o.,

Nosníky POSI jsou ekonomicky výhodné pro konstrukce mezipodlažních stropů, střešních panelů a stěnových konstrukcí. Konstrukce je lehká, umožňuje snadnou montáž bez použití těžké mechanizace a podporuje suchý technologický proces. Nosníky jsou tvořené dřevěnými pásnicemi a ocelovými diagonálami.

10.5.2012
James Hardie Europe GmbH, o.s., Dipl.-Ing. Jaroslav Benák

Rodinné domy s dřevěnou rámovou konstrukcí jsou v ČR běžné. Máme již i zkušenosti z vícepodlažních budov na bázi dřeva s využitím sádrovláknitých desek . Při realizaci musí být do celkové koncepce začleněn koncept požární ochrany, statiky, zvukové a tepelné izolace a ochrany proti vlhkosti.

dřevostavba
29.4.2012
Luděk Liška, EUROPANEL s. r. o.

Popularita dřevostaveb stále roste. Co ale víme o historii moderních prefabrikovaných dřevostaveb? Proč a kdo je vymyslel? Víte, že jedna ze dvou největších továren na světě na jejich výrobu byla v Čechách? Jak ovlivnil dřevostavby jeden z nejslavnějších architektů Frank Lloyd Wright a co měl s prefabrikovanými dřevostavbami společného Albert Einstein?

rigips
25.4.2012
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize Rigips

Sádrokartonová deska RigiStabil se používá ve skladbách pro nosné i nenosné příčky, předstěny, podhledy a podkroví v difuzně uzavřených i otevřených konstrukcích. Za určitých podmínek jí lze použít i ve vnějším prostředí v chráněné expozici (podbití přesahu střechy, průjezdy atd.).

seminář dřevostavby 2012 volyně
24.4.2012
Vlastimil Růžička, redakce

Období Velikonoc tradičně připomíná také seminář Dřevostavby ve Volyni. Již 16 let se tady každý rok scházejí nejrůznější nadšenci, aby představili nestárnoucí stavební materiál. Seminář je určen projekčním, investorským a realizačním firmám, které se zabývají problematikou dřevostaveb, řídícím pracovníkům resortu stavebnictví a dřevozpracujícího průmyslu, pedagogům odborných škol, studentům a široké odborné veřejnosti.

dřevostavby
19.4.2012
Fermacell, James Hardie Europe GmbH, o.s.

V prostorách bývalé letecké základny vzniká město budoucnosti: v Bad Aiblingu u Mnichova realizuje místní investor na asi 70 hektarech město s nulovými energetickými požadavky. Původní budovy vojenské základny budou buď odstraněny nebo modernizovány podle nejnovějších standardů. Současně budou doplněny novostavbami, které budou realizovány inovativním systémem dřevěných konstrukcí.

dřevostavba
17.4.2012
EUROPANEL s.r.o.

Stavební systém EUROPANEL pro výstavbu nízkoenergetických a pasivních domů je na trhu od roku 2004. Základním prvkem systému je panel. Ten je vyroben slepením jádra ze stabilizovaného samozhášivého polystyrenu EPS 70 F nebo polystyrenu GreyWall (modifikovaným grafitem) s pláštěm, který tvoří desky OSB 4 silné 15 mm, odpovídající požadavkům harmonizované normy ČSN EN 300.

9.4.2012
Ing. Jana Pexová, VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav pozemního stavitelství, Veveří

S rekonstrukcemi stávajících dřevěných trámových stropních konstrukcí se setkáváme poměrně často, zejména při snaze maximálně využívat objekty postavené v 19. a na počátku 20. století v centrech měst. V mnoha případech se tyto stropy dochovaly v dobrém fyzickém stavu, jsou dodnes funkční a vhodný zásah může velmi výrazně prodloužit jejich použitelnost a celkovou živostnost.

dřevostavba
9.4.2012
ELK a.s.

Pod pojmem dřevostavba si většina lidí představí hlavně rodinný dům nebo jiný objekt k soukromému užívání. Společnost ELK ale nabízí z tradičních sendvičových panelů i objekty z oblasti občanské výstavby.

26.3.2012
Ing. Erika Nunez, Technická univerzita ve Zvoleně

Drevo, ktoré sa používa na stavebné konštrukcie, si vyžaduje ohodnotenie vlastností – zatriedenie do kvalitatívnej triedy so zreteľom na jeho mechanické vlastnosti. Metódy na hodnotenie kvality konštrukčného dreva sa rozdeľujú na dve skupiny: vizuálna metóda a strojové metódy založené na rôznych princípoch.

19.3.2012
Ing. Eva Dvořáková, Ing. Anna Kuklíková, Ph.D., České vysoké učení technické v Praze, Fakulta stavební

V případech kompozitních dřevobetonových konstrukcí je nutné provádět požární zkoušky a snažit se z nich získat co nejvíce poznatků, které by umožnily sestavit příslušné výpočetní modely. Tento příspěvek je zaměřen na popis problematiky kompozitních dřevobetonových konstrukcí a přehled nových poznatků o jejich chování za požáru.

dřevostavby
17.3.2012
James Hardie Europe GmbH, o.s.

V obci Pavlov-Zavadilka postavila společnost VESPER FRAMES s.r.o. nový rodinný dům se značkou dřevostaveb VESPER HOMES. Rodinný dům má tvar písmena L, v jedné části disponuje obytným podkrovím, v druhé části je dřevostavba bez podkroví, což umožňuje velmi zajímavé využití pokojů. Dřevostavba je vyrobena systémem VFCLT za použití pohledových masivních desek NOVATOP.

12.3.2012
Ing. Pavel Nechanický, ČVUT, České vysoké učení technické v Praze

V posledních letech můžeme v České republice sledovat zvýšený zájem o stavby ze dřeva a materiálů na bázi dřeva. Jednou z technologií, o kterou je v České republice stále větší zájem, je realizace kompozitních dřevobetonových konstrukcí. Zatím se využívá především pro vyztužování a zesilování starých stropních konstrukcí. Své uplatnění ale může najít i při výstavbě bytových a nebytových vícepodlažních budov nebo pro realizaci mostů a lávek.

30.1.2012
Ing. Jaroslav Vychytil, ČVUT v Praze, Fakulta stavební, Katedra konstrukcí pozemních staveb, Thákurova 7, 166 29 Praha 6

Poslední dobou roste obliba konstrukcí na bázi dřeva. Většinu parametrů lze v projektové fázi vypočítat podle známých postupů, ale u akustiky je problém s výpočtem hodnot vzduchové neprůzvučnosti právě u dřevěných konstrukcí, neboť existují pouze metody ke spolehlivému určení neprůzvučnosti konstrukcí na silikátové bázi. V tomto příspěvku je uvedena možná výpočtová metodika sloužící ke stanovení vzduchové neprůzvučnosti dřevěné stropní konstrukce s viditelnými trámy.

6.1.2012
ing. arch. Pavel Šmelhaus, Atelier ARS, s.r.o.

Enviromentální přínos lehké dřevostavby oproti těžké silikátové konstrukci je nezpochybnitelným faktem. Mimo výrazného využití dřeva jako obnovitelné suroviny je dalším faktorem úspora celkové hmotnosti a s tím spojených přepravních nákladů. Na případu stavby jednoho zajímavého rodinného domu můžeme názorně ukázat, o jaké konkrétní hodnoty se jedná.

24.12.2011
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Univerzita v Alesundu (Aalesund University College) získala v loňském roce finanční prostředky na vybudování nových ubytovacích kapacit pro studenty. Ve výběrovém řízení na dodávku pěti bloků pro přibližně 90 studentů a mladých rodin s dětmi zvítězila společnost Fagus Slušovice, která ve svých modulech využívá sádrovláknité desky FERMACELL.

18.9.2011
Oldřich Rejl, Foto: archiv Ivan Lokvenc

U přehradní nádrže Rozkoš v severovýchodních Čechách, mezi Českou Skalicí a Novým Městěm nad Metují vzniká již několik let zajímavý projekt. Jedná se o kemp, který je originální svoji vedoucí myšlenkou i způsobem provedení. Investor se rozhodl pro odvážný cíl: Vystavět ubytovací zařízení se sruby, a to svépomocí.

29.8.2011
prof. Ing. Václav Rojík, CSc., Ing. Jiří Karas, CSc., Ing. Milan Peukert, Fakulta stavební ČVUT

V rámci grantového projektu Dřevěné vícepodlažní budovy byla v laboratořích Akademie věd a Tazus v Praze provedena m.j. řada zkoušek styčníků s ocelovými deskami, které potvrdily teoretické předpoklady a výpočty a prokázaly jejich spolehlivost a funkční i ekonomickou výhodnost pro využití v praxi. Zde několik výsledků z experimentálních zkoušek.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama