Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Den otevřených dveří v moderní dřevostavbě nedaleko Karlštejna

NOVATOP a 3AE vás zvou v sobotu 20. října 2012 na návštěvu

Moderní úspornou dřevostavbu, postavenou v obci Halouny, si můžete přijít prohlédnout na vlastní oči v sobotu 20. 10. 2012 mezi 9 - 17 hod. Na vaše dotazy budou připraveni odpovídat zástupci společností NOVATOP a 3AE. Budou zde přítomni i majitelé domu, kteří se s vámi rádi podělí o své zkušenosti se stavbou i užíváním. Pokud se chystáte stavět, je to určitě jedinečná příležitost získat informace z první ruky.

Návštěvu domu si můžete zpestřit návštěvou druhé stavby nebo výletem do blízkého okolí

Nedaleko, v Nové Vsi pod Pleší (17 km), je také možné shlédnout další realizaci 3AE z Novatopu - v domě probíhají momentálně práce na interiéru opět s maximálním využitím pohledového dřeva. Nabízí se vám také návštěva Karlštejnu (10 km), nebo zámku Mníšek pod Brdy (14km) či zámku Dobříš (25 km). Halouny jsou známým cílem pražských trampů, kteří z této vsi podnikali výpravy do Brd. V okolí vyrostly ve 20. letech minulého století četné trampské osady. Jednou z nejstarších byla osada "El Paso" u jezírka v lomu asi 1 km východně od Haloun.

Příběh domu

Záměrem mladého páru s dítětem bylo přestěhovat se z malého bytu v Praze do domu dál od civilizace. Chtěli si postavit přízemní dům, který by byl svou filozofií blízko přírodě - ekologicky šetrný jak použitými materiály, tak svým provozem. Od počátku měli jasnou představu o tom, jak má jejich nový domov pro čtyřčlennou rodinu fungovat.

Jak si architekt, Ing. arch. Lukáš Pejsar, poradil se zadáním a s úzkou podlouhlou parcelou na severním svahu, orientovanou od jihu k severu?

„Inspiraci jsem hledal v přírodě, konkrétně v padlém kmenu starého stromu. To byla základní idea. Tu jsem aplikoval na okolní terén i podlouhlý pozemek na úpatí severního svahu. Snaha byla navrhnout dům, jenž by splynul s přírodou a nikterak na sebe neupozorňoval. Rozhodl jsem se tedy dům částečně "zapíchnout" do terénu a naopak část vykonzolovat nad terén, což umožňuje i přesto, že je objekt jednopodlažní, nádherný výhled do krajiny.

Materiály jsou voleny tak, aby dům byl v harmonii s přírodou a nenásilně do ní zapadl. Konstrukci tvoří masivní celodřevěné panely z vrstveného dřeva NOVATOP (jak stavba probíhala, se můžete podívat zde http://www.novatop-system.cz/rodinny-dum-halouny/ ). Fasádní obklad je proto zhotoven z povrchově neupraveného sibiřského modřínu, aby získal přirozenou patinu. Část obkladu je tmavé barvy, toho bylo dosaženo opálením dřeva. Původní záměr byl také mít na domě plochou střechu s vegetací. Bohužel se tato myšlenka nesetkala s pochopením místních úřadů a vznikla tak varianta se specificky tvarovanou sedlovou střechou. Střešní krytinu jsem pak zvolil plechovou, tmavě šedé barvy.

Díky vstřícnému postoji klienta se mi podařilo prosadit i maximální využití dřeva v interiéru, kde stěny tvoří ve velké míře pohledové panely NOVATOP. Dům má jednoduchou a přehlednou dispozici. Páteří objektu je chodba procházející celým domem, na kterou jsou „navěšeny“ jednotlivé místnosti. Tento komunikační prostor ústí do obývacího pokoje, k němuž přiléhá pracovna. Z obývacího pokoje, ložnice a chodby je umožněn výstup na zahradu. Propojení tohoto prostoru s exteriérem podtrhuje panoramatické okno s nádherným výhledem do údolí.“

Důležitou součástí moderních domů je i technologie. Teplo domova zajišťuje podlahové vytápění. Srdcem domu je ale akumulační nádrž napájená tepelným čerpadlem vzduch – voda s možností připojení solárních panelů. Ty budou osazeny v budoucnu a v domě je prozatím zhotovena pouze příprava na jejich osazení.

Studie, projekt pro stavební povolení, projekt pro provedení stavby: 3AE, 2011
Realizace: 3AE, 08/2011 – 01/2012

V případě zájmu a jakýchkoliv dotazů kontaktujte pořadatele: 3AE , team@3ae.cz, tel.: 777 285 844.

Nedaleko, v/p