Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Nosné systémy dřevostaveb
Archiv článků od 4.6.2012 do 11.1.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

11.1.2013
Bc. Oldřich Rejl, redakce

V roce 2011 byl v Jaroměři otevřen první hypermarket s nulovou uhlíkovou stopou. Objekt s dřevěnou konstrukcí byl navržen na Stavbu roku 2011. Chytrá řešení doplněná o potřebné technologie a hospodaření s vodou z něj tvoří následováníhodný příklad.

18.12.2012
James Hardie Europe GmbH, o.s.

SMA Solar Technology AG, světový lídr ve výrobě solárních měničů, se pohybuje v oblasti obnovitelných zdrojů energie a bylo samozřejmé, že vysokou důležitost měla výstavba s nejmenšími možnými dopady na životní prostředí a maximalizace použití recyklovatelných a obnovitelných materiálů. Nová budova – i když to vzhledem k použití hliníkových prvků na fasádě není patrné – byla postavena pomocí dřevěných trámů.

16.10.2012
AGROP NOVA a.s., výrobce systému NOVATOP

Moderní úspornou dřevostavbu, postavenou v obci Halouny, si můžete přijít prohlédnout na vlastní oči v sobotu 20. 10. 2012 mezi 9 - 17 hod. Na vaše dotazy budou připraveni odpovídat zástupci společností NOVATOP a 3AE. Budou zde přítomni i majitelé domu, kteří se s vámi rádi podělí o své zkušenosti se stavbou i užíváním. Pokud se chystáte stavět, je to určitě jedinečná příležitost získat informace z první ruky.

3.10.2012
EUROPANEL s.r.o.

Lze pořídit špičkovou kvalitu za rozumnou cenu? Lze postavit nízkoenergetický dům za 1.299.000 Kč včetně DPH a na klíč? Díky filozofii výstavby Light Building to jde. Dům se jmenuje NANO a se svým o sto tisíc korun dražším bráškou domem LUPO je tím nejlepším řešením v segmentu trhu malých rodinných domů.

24.9.2012
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Magdaléna Dufková, Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Chování dřeva za požáru je velmi dobře předvídatelný jev. Pomocí zjednodušených výpočetním metod lze stanovit nosnou a dělicí funkci konstrukcí. U tyčových nosných prvků se jedná o parametr R (únosnost a stabilita), u plošných – svislých nebo vodorovných konstrukcí jde o mezní kritéria R, E, I (nosnost, celistvost, izolace). V mnoha případech je velmi obtížné a dle Eurokódu 5 (1–2) téměř nemožné stanovit čas počátku zuhelnatění dřevěného prvku pod protipožární ochranou a čas porušení protipožární ochrany.

21.9.2012
redakce

Ročenku časopisu Dřevo&Stavby – PROFIspeciál 2012 připravila společnost PRO VOBIS s.r.o. ve spolupráci s portálem TZB-info u příležitosti stavebního veletrhu FOR ARCH 2012 v tištěné a on-line verzi. Časopis je k dispozici zdarma.

4.9.2012
Ondřej ORSÁG, Jan Valíček, Radek ONDRUCH, úprava redakce

Lepené lamelové dřevo umožňuje použití pro nejrůznější účely, přičemž dokonale spojuje funkci statickou a estetickou. Lze vyrábět prvky velkých profilů, délky jsou limitovány pouze dopravou, nosníky je možné ohýbat ve více směrech. V následujícím textu představíme dvě zajímavé stavby, kde lepené lamelové dřevo našlo své uplatnění.

3.9.2012
prof. Ing. Anton Osvald, CSc., Žilinská univerzita v Žiline, Fakulta špeciálneho Inžinierstva, prof. Ing. Jozef Štefko, PhD., Technická univerzita vo Zvolene, Drevárska fakulta

Novodobé konstrukční systémy pro nízkoenergetickou výstavbu, v pasivním a nulovém standardu nebo energeticky autonomní budovy, jakož i zvýšená popularita konstrukcí z masivního dřeva znamenají zásahy do samotné konstrukce, její statiky, stavební fyziky, ale i protipožárních vlastností. Některé prototypové konstrukční řešení nejsou ověřená, ať už zkouškám, hodnověrnou výpočetní analýzou nebo ověřením při dlouhodobém užívání stavby.

13.8.2012
doc. Ing. Bohumil Straka, CSc., Ing. Milan Šmak, Ph.D., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav kovových a dřevěných konstrukcí

Z množství realizovaných dřevostaveb a pozitivních zkušeností s jejich užíváním je zřejmé, že dřevo a materiály na bázi dřeva patří k efektivním konstrukčním materiálům pro střešní konstrukce, stropní i stěnové konstrukce domů. V příspěvku jsou shrnuty poznatky a závěry z teoretického řešení, navrhování a realizace nosných dřevěných konstrukcí domů řešených na Ústavu kovových a dřevěných konstrukcí Fakulty stavební VUT v Brně.

30.7.2012
Ing. Eva Dvořáková, Ing. Anna Kuklíková, Ph.D., Katedra ocelových a dřevěných konstrukcí, Stavební fakulta ČVUT v Praze

Předmětem této práce je numerická analýza chování dřevobetonové kompozitní stropní konstrukce, tvořené betonovou deskou a dřevěnými nosníky z lepeného lamelového dřeva. Hlavním cílem je posoudit možnost využití betonové desky, která spolupůsobí s dřevěnými trámy a pomocí modelů v programu ANSYS vyšetřit její chování v zatížené stropní konstrukci. Přesnost numerické analýzy dřevobetonových konstrukcí plně závisí na použitých materiálových modelech, proto budou provedené materiálové modely později ověřeny na základě experimentálních výsledků.

30.7.2012
Ing. Roman Zoufal, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., prof. Ing. František Wald, CSc., Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Při řešení požární bezpečnosti staveb je třeba znát hodnoty požární odolnosti stavebních výrobků a konstrukcí a navrhovat konstrukce, které požadované hodnoty požární odolnosti splní. Při realizaci staveb lze rozlišit dvě kategorie prvků: stavební výrobky a stavební konstrukce.

23.7.2012
Ing. Kamila Horová, prof. Ing. František Wald, CSc., ČVUT Praha, fakulta stavební

Stanovení rozvoje požáru v požárním úseku s následným zjištěním teploty v jednotlivých částech konstrukce vyžaduje znalost mnoha parametrů. Nejdůležitějším krokem je stanovení návrhového požárního scénáře, který nejlépe odpovídá mimořádné požární situaci. Na základě návrhového požáru lze popsat průběh teplot v požárním úseku a určit přestup tepla do konstrukce. Podívejme se na několik modelů a na tepelná a mechanická zatížení konstrukcí.

23.7.2012
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Společnost DOMY D.N.E.S. z Třebíče realizuje v průběhu jara letošního roku na místě původního venkovského stavení zajímavou dřevostavbu, která využívá jak moderní technologie, tak i původní materiály. Cihly z původního stavení našly uplatnění v interiérech domu, v nosné konstrukci byly přitom použity špičkové materiály FERMACELL včetně desek FERMACELL greenline a FERMACELL Vapor.

20.7.2012
AGROP NOVA a.s., výrobce systému NOVATOP

Článek podrobně popisuje montáž stěnových panelů NOVATOP, a to od přípravy základové desky a rozměření polohy panelů, přes osazení jednotlivých typů panelů NOVATOP až po jejich kotvení a řešení detailů z hlediska dosažení vzduchotěsnosti. Vypsáno je i potřebné nářadí a pomůcky.

27.6.2012
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Ve středu 16. května 2012 proběhla v certifikované zkušebně v Batizovcích požární zkouška, která měla názorně demonstrovat odolnost dřevostaveb před požárem. Ve zkoušeném domku byla část stěnových konstrukcí ze systémů FERMACELL a zkouška byla součástí dlouhodobého úsilí změnit normu, která je v současné době platná na Slovensku.

20.6.2012
Vlastimil Růžička

O rychlosti stavby rodinného domu a o dalších výhodách ekologických konstrukčních systémů se mohli přesvědčit návštěvníci na červnové prezentaci konceptu Natura Space v obci Dobříň u Roudnice nad Labem. Následovalo i pozvání na konferenci Light Building (26. 6. 2012 v Liberci).

18.6.2012
Ing. Anna Kuklíková, Ph.D., Ing. Pavel Nechanický, Katedra ocelových a dřevěných konstrukcí, Stavební fakulta ČVUT v Praze

Dřevobetonové stropy se používají především při zesilování stávajících stropů s dřevěnými stropními nosníky. Velkou perspektivu však mají i v případě prefabrikovaných dřevobetonových stropů vícepodlažních dřevostaveb. Provedením betonové desky, kterou spřáhneme s dřevěnými nosníky pomocí různých spřahovacích prostředků, výrazně zvýšíme tuhost i únosnost stropní konstrukce. Dřevobetonové stropní konstrukce mají též lepší parametry kročejové a vzduchové neprůzvučnosti a požární odolnosti oproti tradičním dřevěným stropům.

12.6.2012
EUROPANEL s.r.o.

Sendvičové panely Europanel jsou součástí stejnojmenného uceleného stavebního systému pro panelové dřevostavby. Montáž domu není pro zkušeného stavebníka náročná. Zhlédněte video, ve kterém uvidíte krok za krokem, jak probíhá sestavení dvoupodlažního domu ze sendvičových panelů Europanel.

4.6.2012
Ing. Ivana Nohová, Ing. Robert Prix, prof. František Wald, ČVUT Praha

Kvality požární ochrany se dosahuje vhodnou výchovou a vzděláváním, výzkumem, investicemi do technického řešení a vybavením budov, legislativou, standardy a prací profesionálních i dobrovolných hasičských sborů. Česká republika se, v evropském i celosvětovém statistickém porovnání, dlouhodobě pohybuje na předních místech v úspěšnosti požární ochrany osob a majetků. Článek je důležitým shrnutím možností v návrhu požární odolnosti konstrukcí v národních předpisech.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama