Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Nízkoenergetické stavby
Archiv článků od 27.5.2020 do 22.7.2020

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

22.7.2020
Ing. arch. Štěpán Mančík, Ph.D., ČVUT Praha, pracoviště UCEEB, Ing. Antonín Lupíšek, Ph.D., ČVUT v Praze, pracoviště UCEEB

Projekt TiCo hodlá využít výhod prefabrikace při výstavbě bytových domů a spojit dva běžné systémy a jejich silné stránky – nosný železobetonový skelet a dřevěný panelový systém pro obvodové pláště a vnitřní dělicí konstrukce.

10.7.2020
redakce

Zákazníci společnosti Xella i projektanti znají systém jednovrstvého zdiva Lambda YQ i zateplení Multipor. Jaké možnosti zvolit pro splnění nových požadavků na budovy s téměř nulovou spotřebou energie a dotované pasivní domy? Co dalšího hraje roli při výběru zdiva? Dozvíte se v rozhovoru s Ing. Michalem Vavřínkem, technickým poradcem společnosti Xella CZ, s.r.o.

5.7.2020
VELUX Česká republika, s.r.o.

Ondřej Bradávka z Opavy zopakoval své loňské prvenství ve středoškolské soutěži King of Daylight s originálním návrhem podzemního rodinného domu. Kvůli koronaviru celá soutěž poprvé proběhla online a zájem o účast předčil očekávání.

3.7.2020
Xella CZ, s.r.o.

Minerální desky Multipor jsou jedním z nejpopulárnějších stavebních řešení pro vnitřní zateplení, díky němuž není třeba zasahovat do vzhledu fasády například u historických budov.

2.7.2020
redakce

Podzimní veletržní sezóna začíná dříve než obvykle a veletrhy budou rozšířeny. Veletržní podzim v Letňanech přinese nově i strojírenské a průmyslové obory. Informace zazněly na mimořádné tiskové konferenci ABF, která se konala 2. 7. 2020.

27.6.2020
GEOSAN DEVELOPMENT s.r.o.

Zatímco stínění dříve sloužilo především jako ochrana proti intenzivnímu světlu, dnes už funguje i jako bariéra proti teplu, hluku a pronikání nečistot z ulice, jako je třeba prach či pyl. Stále více se stává také zajímavým designovým doplňkem.

16.6.2020
GT Energy s.r.o.

Aplikace „Projektuj tepelná čerpadla“ společnosti GT Energy řeší výběr tepelného čerpadla, návrh přípravy teplé vody, aktivní nebo pasivní chlazení, otázky hluku, schéma zapojení a prezentuje časté chyby. Pracuje s 21 typy elektrických a plynových TČ. Článek se zaměřuje na přípravu teplé vody.

16.6.2020
Ing. Radek Červín, doc. Ing. Tomáš Matuška, Ph.D.

Recenzovaný Předmětem zkoumání je větrací jednotka s tepelným čerpadlem zajišťující podtlakové větrání v konkrétním RD. Ze získaných parametrů byla zpracována celoroční energetická bilance provozu. Pro celkovou tepelnou ztrátou 5 kW byl vyhodnocen sezónní topný faktor SPF celého systému na úrovni 2,5.

© johannesspreter - Fotolia.com
10.6.2020
Ing. Michal Čejka, PORSENNA o.p.s.

Odborný Novela vyhlášky o energetické náročnosti (nově vyhláška č. 264/2020 Sb.) mění požadavky na budovy s téměř nulovou spotřebou energie (tzv. NZEBy). Od roku 2022 se zvyšuje důraz na koncepční přístup architekta či projektanta. Ke splnění nových požadavků vede cesta přes kvalitnější obálku budovy, instalaci úsporných technologií či využití obnovitelných zdrojů nebo jejich vzájemnou kombinaci. Reálný dopad změn je nezbytné posuzovat v kontextu návrhu energeticky úsporných opatření na skutečném rodinném domě.

Příklad kombinace druhů tepelných čerpadel
9.6.2020
GT Energy s.r.o.

Aplikace „Projektuj tepelná čerpadla“ společnosti GT Energy řeší výběr tepelného čerpadla, návrh přípravy teplé vody, aktivní nebo pasivní chlazení, otázky hluku, schéma zapojení a prezentuje časté chyby. Pracuje s 21 typy elektrických a plynových TČ. Článek se zaměřuje na určení výkonu.

© johannesspreter - Fotolia.com
8.6.2020
Ing. Michal Čejka, PORSENNA o.p.s.

Odborný Novela vyhlášky o energetické náročnosti (nově vyhláška č. 264/2020 Sb.) mění požadavky na budovy s téměř nulovou spotřebou energie (tzv. NZEBy). Od roku 2022 se zvyšuje důraz na koncepční přístup architekta či projektanta i důraz na využití obnovitelných zdrojů energie. Zpřísnění požadavků zasáhne především rozlehlé, nekompaktní a nevhodně orientované budovy. Ty svůj „energetický handicap“ budou muset dohnat realizací úspornějších technologií nebo obnovitelných zdrojů energie. Budovy s kvalitním energetickým konceptem naopak změny požadavků zasáhnou jen okrajově. Nově tak budou investiční náklady novostavby více závislé na šikovnosti a kvalifikaci projekčního týmu.

3.6.2020
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Jako první se ukládají cihly HELUZ do rohu stavby a do ostění stavebních otvorů. Podél napnuté šňůry, natažené mezi cihelnými bloky na koncích stěn. Cihly se ukládají těsně k sobě na sraz, posouváním per po drážkách. Pro zdění z broušených cihel HELUZ se používají systémové malty (SBC, SB, PU pěna, SIDI) a k tomu určené pomůcky.

2.6.2020
GT Energy s.r.o.

Aplikace „Projektuj tepelná čerpadla“ společnosti GT Energy řeší výběr tepelného čerpadla a jeho výkon, návrh přípravy teplé vody, aktivní nebo pasivní chlazení, otázku hluku, schéma zapojení a představuje časté chyby. Pracuje s 21 typy elektrických a plynových TČ.

30.5.2020
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Na začátku obvykle bývá přání postavit si dům, teprve pak se pro jeho realizaci hledá vhodný pozemek. U jedné jihočeské rodiny zafungoval myšlenkový proces opačně.

Přemístěný pavilon EXPO ověnčený mnoha cenami
29.5.2020
KOMA MODULAR s.r.o.

Uvažujete o pořízení objektu z prostorových modulů? Zaujaly vás výhody, které tato metoda nabízí? Chcete využívat budovu z prostorových modulů rychle a ekonomicky výhodně a není vám lhostejná ochrana životního prostředí? Hlodá ve vás však pochybnost a nevíte na co si dát pozor tak, aby modulární objekt splnil vaše představy? Když se budete řídit níže uvedenými doporučeními, určitě se připojíte k fanouškům modulární výstavby.

27.5.2020
HELUZ cihlářský průmysl a.s.

Zdění zdiva z broušených cihel HELUZ začíná důležitým vyrovnáním zakládací malty a založením první řady zdiva. Malta se nanáší mezi vodící lišty přípravku vyrovnávací soupravy a stahuje se do roviny hliníkovou latí. Rovinnost malty v rámci půdorysu domu se kontroluje pomocí nivelačního přístroje. První řada zdiva z broušených cihel HELUZ se doporučuje zakládat do jeden den vyzrále malty. V případě zakládání do čerstvého zavadlého vyrovnaného maltového lože se první den doporučuje vyzdít max. 3 řady. Pata zdiva se chrání proti stojící vodě na podkladní betonové desce.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama