Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Nízkoenergetické stavby
Archiv článků od 20.7.2019 do 2.10.2019

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

Národní muzeum v Praze, pohled ze střešní kupole, foto redakce
2.10.2019
FENIX Trading s.r.o.

Zajímavou realizací pro Fenix a kabely ECOFLOOR je ohřev velkých měděných žlabů a odtoků na střeše zrekonstruované historické budovy Národního muzea, který chrání celý systém před mrazem, sněhem a ledem. Zajímavé jsou i speciální aplikace a novinky FENIX pro 2020.

30.9.2019
Ing. Ondřej Horák, prof. Ing. Karel Kabele, CSc.

Recenzovaný Příspěvek se věnuje srovnáním reálných spotřeb energie s hodnotami vypočtenými v průkazu energetické náročnosti (PENB), a to u dvou budov: Novostavby nízkoenergetického rodinného domu a staršího bytového domu. V obou případech se jedná o dřevostavby. Následně jsou formou koeficientů užití domu definovány základní rozdíly mezi průkazem a realitou z hlediska spotřeby energie.

Ilustrační obrázek © djama - Fotolia.com
16.9.2019
prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD., Technický a skúšobný ústav stavebný, n.o., Bratislava

Recenzovaný Postupné sprísňovanie hodnoty súčiniteľa prechodu tepla obalových stavebných konštrukcií zohľadňuje požiadavky smernice EÚ na zlepšenie energetickej hospodárnosti budov pri súčasnom rešpektovaní nákladovo optimálnych podmienok. Požiadavky na normalizovaný súčiniteľ prechodu tepla odrážajú situáciu na trhu so stavebnými výrobkami (najmä oknami). Zohľadňujú sa aj hygienické parametre, požiadavky na tepelnú pohodu a požiadavky na zníženie potreby energie na vykurovanie z obnoviteľných zdrojov. Návrh normalizovaných požiadaviek podľa konsolidovaného textu zohľadňuje súhrn požiadaviek na zhotovovanie stavieb, obnovu budov, ale aj spotrebu energie pri výrobe stavebných materiálov, najmä tepelných izolácií.

11.9.2019
redakce

Následující přehled zajímavostí vybírá z nabídky stánků letošního veletrhu FOR ARCH. Může nasměrovat kroky návštěvníků nebo alespoň stručně informovat o novinkách ty, kdo se na veletrh nedostanou. Veletrh FOR ARCH se koná na výstavišti PVA EXPO PRAHA Letňany ve dnech 17. – 21. září 2019.

3.9.2019
Xella CZ, s.r.o.

Xella, výrobce systému Ytong, představí své i další výrobky na jubilejním 30. ročníku veletrhu For Arch, který se koná od 17. do 21. září na výstavišti v Leťnanech. Navíc nabídne materiál za speciální veletržní cenu. Odborná veřejnost se pak může setkat také v největších krajských městech, kde se v říjnu koná Ytong Dialog, zaměřený na nové normy roku 2020.

3.9.2019
Veletrhy Brno, a.s.

Hlavním tématem veletrhu bude vnitřní prostředí budov a tepelný komfort. Věnovat se bude také zeleným střechám a fasádám. Přihlaste se do 15. října 2019 a získejte nejvýhodnější ceny i větší možnost výběru plochy v novém pavilonu V!

25.8.2019
E.ON Česká republika, s.r.o.

Ekologická soutěž E.ON Energy Globe každoročně sbírá a oceňuje zajímavé projekty, které přispívají k ochraně přírody. Letos v kategorii Stavba nominovala odborná porota do užšího finále projekt mateřské školky v obci Sedlejov, která dokonale zapadá do okolní vesnické zástavby a využívá moderní technologie v podobě tepelného čerpadla či větrání pomocí rekuperace.

20.8.2019
tisková zpráva SFŽP ČR

TZB-info doporučuje Uvažujete o podpoře z Nové zelené úsporám a chybí vám informace? Semináře se konají poblíž bydliště zájemce, přednáší odborníci ze SFŽP, odpovídají na otázky, a to vše zdarma. Podívejte se na nejbližší termíny.

12.8.2019
Ing. Kateřina Kubrichtová, prof. Ing. Karel Kabele, CSc.

Recenzovaný Článek se zabývá technologií BIM v součinnosti s projektováním TZB. Téma je rozděleno do dvou částí. V první části je popsána komplexní problematika týkající se technologie BIM a její zavedení v TZB praxi. V druhé části je znázorněno porovnání výpočtu tepelných ztrát dle ČSN EN a pomocí BIM nástroje.

Ing. Jiří Novák, Ph.D.
5.8.2019
Ing. Jiří Novák, Ph.D., ČVUT Praha, Fakulta stavební, katedra konstrukcí pozemních staveb

Recenzovaný V této studii se dlouhodobá spolehlivost vzduchotěsnicích opatření ověřovala opakovaným měřením vzduchotěsnosti čtyř pasivních domů s dřevěnou konstrukcí v průběhu jedenácti let. Studie je jedinečná tím, že všechny zkoušky vzduchotěsnosti realizoval stejný technik stejným postupem a stejným měřicím zařízením. Většina zkoušek byla realizována ve stejném ročním období. Rozdíly mezi výsledky opakovaných zkoušek tedy především odrážejí vliv „stárnutí“ SVO případně vliv zásahů uživatelů.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama