Modelové výpočty UCCEB při ČVUT v Praze pro stanovení podílu OZE u novostaveb s elektrickým vytápěním po roce 2020.
Newsletter
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám každý týden pošleme přehled toho nejlepšího z TZB-info!
více o newsletteru
Letní vedra opět udeřila svou největší silou, a tak každý z nás hledá stinné a chladné útočiště, kam se před horkem schovat. Pomineme-li vychlazená obchodní centra a přeplněná koupaliště, nabízí kýžené pohodlí chladného a svěžího vzduchu pasivní domy. A to dokonce bez využití klimatizace, která je mnohdy až nepříjemná. Jak to dělají? Chytře a jednoduše. Za vším je precizní návrh, který zvažuje veškeré potřeby pro komfortní a zdravý život v klimatických podmínkách, kde dům bude stát.
Recenzovaný Příspěvek prezentuje výsledky studie potenciálu snížení emisí CO2 českého fondu budov v období do roku 2075. Model byl založen na datech aliance Šance pro budovy, která modelovala pět různých scénářů úspor energie v budovách ČR podle hloubky energetických sanací a rychlosti aplikace úsporných opatření. Výsledky byly porovnány s uhlíkovým rozpočtem nastaveným tak, aby byly dodrženy závazky mezinárodní Pařížské klimatické dohody.
Podniky v dohledné době čeká nová povinnost: Na svých parkovištích budou muset vybudovat dostatek vyhrazených stání a dobíjecích stanic pro elektromobily a zajistit přívody elektřiny ke stáním, kde dobíjecí stanice zatím nejsou. Na koho se tyto nové požadavky budou vztahovat? A co všechno bude třeba splnit? Prozkoumali jsme dostupné informace a poradíme, jak se na nová pravidla co nejlépe připravit.
Odstartovalo hlasování o vítězích 11. ročníku ekologické soutěže E.ON Energy Globe. V Praze dnes byly slavnostně představeny nominované projekty v pěti kategoriích. O vítězích soutěže bude nyní prostřednictvím online hlasování rozhodovat veřejnost. Hlasující mohou vyhrát auto ŠKODA SUPERB iV s plug in hybridním pohonem na tři měsíce zdarma. Češi už do soutěže celkem přihlásili 2 660 projektů.
Odborný Vnější stínící prostředky oken nabývají na významu v souvislosti s přibýváním počtu tropických období v ČR a se zvyšováním jejich četnosti. Letní měsíce posledních let ukazují, že bez ochrany proti nadměrnému přehřívání interiéru lze obtížně dosahovat pohodové teploty v pobytových místnostech.
Mezi projekty, které byly podpořeny v programu TRIO, je i celá řada inovací z oblasti stavebnictví a TZB. Výsledkem by měl být prototyp, software, poloprovoz, ověřená technologie, užitný nebo průmyslový vzor či patent. Na podrobnosti jsme se zeptali zástupců firem, kteří ve veřejné soutěži uspěli. Ve hře je i nový program MPO ČR.
Zvažujete, jakou zvolit technologii vytápění, aby vás zimní sezóna nevyšla zbytečně draho? Nebo přemýšlíte, jestli si na léto pořídit klimatizaci? V obou případech čtěte dál. Máme pro vás tip na řešení, které vám zajistí tepelnou pohodu během celého roku a zároveň sníží vaše provozní náklady na minimum. Řeč je o kombinaci střešní fotovoltaiky a tepelného čerpadla.
S nástupem standardu budov s téměř nulovou potřebou energie souvisí potřeba utěsnit v domě všechny spáry, včetně těch nacházejících se okolo komína. Požárně bezpečné řešení nevyplývá ze štítkového zařazení komína podle norem, ale opírá se o doporučený způsob daný výrobcem, říká v rozhovoru pro TZB-info Ing. Vrba.
Zatímco donedávna české domácnosti přistupovaly k pořízení střešní fotovoltaiky s určitou opatrností a většina hleděla především na brzkou návratnost investice, v posledních dvou letech se situace značně proměnila. Klíčovým rozhodovacím faktorem už není pořizovací cena, ale především touha po větší energetické nezávislosti.
V nízkoenergetických domech nebo novostavbách s tepelnou ztrátou do 10 kW je ideálním řešením pro vytápění využití elektrokotle. Tam, kde jsou tepelné ztráty vyšší, se spíše vyplatí uvažovat o pevných palivech (např. automatických kotlích na pelety nebo uhlí), protože roční náklady na palivo při využití elektřiny ve srovnání s tuhými palivy jsou už příliš vysoké.