Nejnavštěvovanější odborný portál
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Projekt na pěnovém skle se uchází o cenu v soutěži Adapterra Awards

Adapterra Awards je soutěž, která hledá inspirativní projekty pomáhající přizpůsobit města, domy, nebo krajinu klimatické změně. Přihlásit se se svým projektem může jak odborník z řad architektů a projektantů, tak i kutil ze soukromé sféry.

Kritériem je, aby daný projekt byl citlivý k životnímu prostředí a aby představoval adaptaci na změnu klimatu. Posuzuje se funkčnost, závažnost, nebo skutečnost, zda je dané řešení přenositelné i na další projekty a lokality.

Soutěží se v kategoriích Volná krajina, Zastavěná území, Pracovní prostředí a Náš domov. V poslední zmiňované kategorii soutěží i Ing. arch. Martin Krč z Vize Ateliér, s.r.o. se svým projektem Pasivní dům Z. Návrh domu využívá výhody centrální dispozice, je navržen v energeticky pasivním standardu, základová deska leží na teplém polštáři z granulátu pěnového skla, zdivo je tvořeno z vápenopískových cihel a neposledně dřevo-hliníková okna propojují interiér se zahradou. Dům je neustále větrán rekuperační vzduchotechnickou jednotkou. Roční náklady na vytápění se pohybují kolem cca 7 000 Kč.

Jsme velmi potěšeni, že se tak prestižní soutěže zúčastní i dům, jehož základová deska je izolována pěnovým sklem. Uspět v soutěži mohou opravdu jen ty projekty, které jsou dlouhodobě citlivé k životnímu prostředí,“ říká Martina Coníková, obchodní ředitelka společnosti Refaglass, jedné z firem, která pěnové sklo v České republice vyrábí. „Již samotná účast dokazuje, že pěnové sklo se řadí k trvale udržitelným materiálům. Je vyrobené ze skla, je 100% ekologické a šetrné k životnímu prostředí. Zároveň svými parametry splňuje nároky na tepelné izolace,“ dodává Coníková.

Projekty posuzuje porota z řad předních odborníků na životní prostředí, klimatologů, urbanistů či ekologů.

V současné době probíhá hodnocení projektů a 4. listopadu 2021 budou vyhlášeni vítězové jednotlivých kategorií. Vše se koná pod záštitou Ministerstva životního prostředí České republiky, za podpory obchodních partnerů Nestle, hlavního města Prahy, Plzeňského Prazdroje a odborného garanta Integra Consulting.

Tvorba „polštáře“ z pěnového skla
Tvorba „polštáře“ z pěnového skla

Tvorba „polštáře“ z pěnového skla
Tvorba „polštáře“ z pěnového skla

Na obrázku je vidět tvorba „polštáře“ z pěnového skla. Základová železobetonová deska se tak ocitne uvnitř tepelné obálky a pomůže domu s akumulací tepla. Tuto koncepci pasivního domu „Z“ navrhl Ing. arch. Martin Krč (Vize Ateliér, s.r.o.), foto: Ing. arch. Martin Krč

RECIFA a.s.
logo RECIFA a.s.

Pěnové sklo REFAGLASS nabízí moderní řešení tepelné izolace základových desek, zelených střech, balkonů nebo bazénů. Pěnové sklo REFAGLASS je izolace vyrobená ze stoprocentně recyklovatelného skla, je vysoce únosné, nenasákavé, nenamrzavé, nehořlavé, ...