Jaký by měl být standard pro projektanty při posuzování vzduchotěsnosti? Dozvíte se na on-line semináři společnosti CIUR.
Tradiční každoroční konference s názvem IZOLACE se poprvé uskutečnila virtuálně a potvrdila, že "izolatéři" nechtějí být dlouho "izolováni". Věří, že se situace brzo změní a konference se vrátí k tradičnímu formátu. Nové zkušenosti a ohlasy hodnotí ve své glose zástupce organizátora akce Ing. Marek Novotný, Ph.D.
Dnes je použití hydroizolace pod dlažbou balkónů a koupelen samozřejmostí. Na trhu je celá škála produktů na cemento-polymerové bázi, většinou dvousložkových nebo jednosložkové na disperzní bázi, které jsou v kbelících již připraveny k okamžitému použití. Ve spojení s kvalitním flexibilním cementovým lepidlem pak tvoří systémové řešení.
Odborný Text rekapituluje vývoj nízkoenergetického stavění a připomíná kategorie energetické náročnosti budov ve společenských souvislostech. Zdůrazňuje potřebu koncepčního přístupu při přípravě změn staveb tak, aby bylo možné efektivně pracovat i po etapách s ohledem na dostupné finanční prostředky.
Již zítra začíná webinář IZOLACE 2021, který představí technické podklady výrobců izolací a izolačních systémů a konstrukčních prvků určených pro izolační systémy. Navazuje tak na tradiční každoroční konferenci, která se obyčejně koná v rámci veletrhu Střechy (letos bude též online 26.–27. 2.). Pořadatelé věří, že se brzo k tradiční formě vrátí.
Zelené střechy zadržují dešťovou vodu a díky jejímu odpařování ochlazují své okolí. Snižují množství dešťové vody, která končí bez užitku v kanalizaci. V současné době mohou na výstavbu zelené střechy získat dotaci majitelé domů, úřady, instituce i podnikatelé. MŽP a SFŽP chystá na období 2021–2027 širokou nabídku finanční podpory i legislativní změny.
Komfort bydlení je v současném stavebnictví spojován s různými parametry, které ovlivňují kvalitu interiérů rodinných domů. Jedním z nich je akustický komfort, na který se při navrhování domu často zapomíná. Proč je tento parametr tak zásadní, že výrobci stavebních materiálů vymysleli tzv. akustické cihly?
Novostavba rodinného domu nedaleko Lince disponuje opticky maximálně odlehčenou konstrukcí respektující své okolí. Díky své unikátnosti přesto zaujme nejpozději na druhý pohled. Kovové obklady exteriéru i interiéru, v kombinaci se sklem a masivním dřevem odkazují na návrat do modernismu minulého století, kdy hlavním heslem bylo „méně znamená více“.
Recenzovaný Příspěvek se zabývá poškozením staveb a stavebních materiálů v důsledku nezvládnutí režimu srážkových vod. Dopady jsou členěny podle místa poškození. Nejprve je prezentováno poškození střech a krovů, které následují příklady poškození obvodových stěn. Největší pozornost, včetně numerického 3D modelování, je věnována poškození základových konstrukcí a základů.
V Zeeburgerbaai na okraji Amsterdamu nedávno vyrostl unikátní komplex bytových domů. A vyrostl přímo z vody: domky, totiž působí jako by doslova pluly po mořské hladině. Tento koncept vytvořila architektonická kancelář Attika Architekten v čele se Susanne Anibovou. Ta vytvořila unikátní a jedinečnou plovoucí idylku také díky fasádě PREFALZ od společnosti PREFA Aluminiumprodukte.