Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Odborné recenzované články

Hrubá stavba / od 24.6.2013 do 23.12.2013


zpět na aktuální články

23.12.2013
Doc. Ing. Jan Vodička, CSc., Ing. Václav Ráček, Ing. Josef Fládr, FSv ČVUT v Praze

Drátkobetony s vyššími hmotnostními koncentracemi drátků jsou stále pro investory finančně nezajímavé. Příspěvek uvádí možnosti využití kovového odpadu k výrobě drátků, stále ještě vhodných k výrobě drátkobetonu, avšak s nižší cenou oproti známým typům drátků nabízených současnými výrobci.

9.12.2013
Ing. Ondřej Anton, Ph.D., Ing. Věra Heřmánková, Ph.D., VUT v Brně, Fakulta stavební, Ústav stavebního zkušebnictví

Nedílnou součástí současných staveb jsou různé typy dřevěných konstrukcí krovů. Příspěvek zachycuje diagnostický průzkum, jehož účelem bylo odhalení příčiny výrazných akustických jevů v nedávno dokončené konstrukci dřevěného vazníkového krovu v objektu rodinného domu.

11.11.2013
Ing. Michal Batelka, Prof. Ing. Jiří Adámek, CSc., Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav stavebního zkušebnictví

Jednou z možností zpracování černouhelných hlušin je výroba nového druhu umělého kameniva na principu samovýpalu. Cílem prací bylo poukázat na možnosti využití tohoto kameniva v betonových konstrukcích. Předmětem příspěvku jsou nejen výsledky dosažené po 360 dnech zrání, ale také jejich porovnání s vlastnostmi běžně vyráběných betonů.

4.11.2013
MVDr. Ilona Kukletová, Ph.D., MVDr. Hana Štegnerová, Ing. René Čechmánek, Výzkumný ústav stavebních hmot Brno

Ekonomické a ekologické nakládání s odpady vyžaduje rozvoj nových technologií pro jejich využití. Jednou z možností je zpracování průmyslových odpadních materiálů jako surovin pro stavební hmoty a výrobky. Pro tento účel je nezbytné sledování jejich technologické a ekologické vhodnosti během vlastní výroby a následně i po ukončení procesu zrání a tvrdnutí hmoty.

28.10.2013
Ing. Radovan Nečas, Mgr. Martin Boháč, Ph.D., Vladimír Persaň, Výzkumný ústav stavebních hmot Brno

Článek popisuje zkoušky, které v závěru prokázaly, že použití historicky doložených organických přísad do vápenných kaší výrazným způsobem ovlivňuje jejich reologii a další fyzikální vlastnosti.

21.10.2013
Ing. Lenka Smetanová, Ph.D., Ing. Michal Frank, Ing. Romana Zavřelová, Výzkumný ústav stavebních hmot Brno

Sádrové stavební materiály nelze pro jejich vysokou porozitu a s tím související vysokou nasákavost použít v exteriéru. Přitom použití sádrových stavebních prvků v interiéru přináší řadu pozitiv.

14.10.2013
doc. Ing. Ján Kanócz, CSc., Katedra architektúry, FU TU v Košiciach, Ing. Peter Platko, PhD., Ústav inžinierskeho staviteľstva, SvF TU v Košiciach

V 70. a 80. rokoch minulého storočia bolo vyvinutých viacero typizovaných nosných konštrukčných sústav na báze dreva, ktoré vyrábali vtedajšie štátne drevo spracovateľské závody. Viacero z týchto sústav bolo cielene vyvinutých pre oblasť poľnohospodárstva.

7.10.2013
Ing. Eva Caldová, Ing. Anna Kuklíková, Ph.D., ČVUT Praha, Ing. Petr Vymlátil, VUT Brno

Článek popisuje experimentální výzkum spřažených dřevobetonových konstrukcí s rozptýlenou výztuží. Únosnost a tuhost spřažení byly získány z výsledků protlačovací zkoušky, provedené podle ČSN EN 26891. Z provedených protlačovacích zkoušek vzorků byly zjištěny závislosti zatížení na posunutí, ze kterých byly určeny návrhové hodnoty modulu prokluzu spojovacího prostředku a jeho maximální návrhová únosnost. Na základě těchto provedených zkoušek byl kalibrován numerický model. Bylo docíleno velmi dobré shody mezi experimentem a numerickou simulací.

30.9.2013
Ing. Petr Agel, doc. Ing. Antonín Lokaj, Ph.D., Ing. Roman Fojtík, Katedra konstrukcí, Fakulta stavební, VŠB-Technická univerzita Ostrava

Dnešní dřevobetonové kompozitní konstrukce jsou pro spojení dobrých vlastností obou materiálů vhodným řešením pro novostavby i rekonstrukce stropních konstrukcí obytných, či občanských budov. Cílem této práce bylo navrhnout technologicky nenáročný způsob spřažení, otestovat jeho únosnost a porovnat výsledky s jiným obdobným systémem spřažení.

23.9.2013
Ing. Milan Šmak, Ph.D., VUT Brno, doc. Ing. Bohumil Straka, CSc., VUT Brno

Článek popisuje některé typické vady nosných dřevěných konstrukcí a dále, na konkrétních příkladech demonstruje důsledky nedostatečného konstrukčního návrhu a chybné výroby, které vyústily – v relativně krátké době užívání objektu – k závažným poruchám, vedoucím k dílčí havárii konstrukce a dále uvádí příklady sanace takto postižených dřevěných konstrukcí.

16.9.2013
doc. Ing. Daniela Tesařová, Ph.D., Mendelova univerzita Brno

Příspěvek se zabývá požadavky na fyzikálně-mechanické a chemické vlastnosti dřevěných stupnic schodů a faktory, které ovlivňují tyto vlastnosti při dlouhodobém užívání dřevěných stupnic schodů. V článku je sledován zejména vliv teploty prostředí a jejích střídání a působení UV záření jako složky slunečního záření na kvalitu nátěrových filmů povrchových úprav.

9.9.2013
doc. Ing. Ján Kanócz, CSc., Katedra architektúry, FU TU v Košiciach, Ing. Viktória Bajzecerová, PhD., Ústav inžinierskeho staviteľstva, SvF TU v Košiciach

Spriahnutie drevenej nosnej konštrukcie stropov s tenkou betónovou vrstvou sa objavuje čoraz častejšie u moderných drevostavieb. Takto vytvorená stropná konštrukcia má rad výhodných vlastností oproti bežným dreveným stropom. Spriahnutím sa zvýši predovšetkým statická odolnosť a tuhosť konštrukcie stropu a zlepšia sa jej viaceré stavebnofyzikálne a protipožiarne vlastnosti.

26.8.2013
Ing. Tereza Pavlů, Katedra konstrukcí pozemních staveb, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Článek pojednává o možnosti využití upraveného konstrukčního a demoličního odpadu jako částečné náhrady kameniva při výrobě betonových prvků. Platná legislativa upravuje použití tzv. recyklovaného kameniva do betonu a předepisuje jeho vlastnosti.

19.8.2013
Ing. Roman Fojtík, Dr. Ing. Tomáš Novotný, Ing. Jan Hurta, VŠB-TUO, FAST, Katedra konstrukcí Ostrava

Pro ztužení štíhlých vysokých ocelových konstrukcí byl vyvinut obručový ztužující systém, který využívá předpětí pro zvýšení tuhosti, kterou je možné měnit, a tím získat požadované vlastnosti ztužujícího prvku. Zmenšené modely 1/20 jsou podrobovány statickým a později i dynamickým zatěžovacím zkouškám, které mají prokázat nebo vyvrátit teoretické předpoklady funkčnosti ztužujícího prvku a stanovit nejvhodnější způsoby předpínání.

5.8.2013
doc. Dr. Ing. Luboš Podolka, VŠTE České Budějovice, kadedra stavebnictví, Ing. Patrik Štancl, Ph.D., TOBRYS Praha

Příspěvek popisuje zkušenosti získané při projektování, návrhu a provádění sanace železobetonové konstrukce, která je tvořena ve spodní části železobetonovým skeletem, od 3.NP stěnovou soustavou T06B s ohledem na přitížení dalším nadzemním podlažím.

22.7.2013
Ing. Pavel Heinrich, HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Zdicí prvky s integrovanou izolací jsou známy poměrně dlouho dobu. Z těchto prvků vynikají cihly z pálené hlíny, protože technologie výroby umožňuje optimalizovat geometrii prvku v souladu s nízkou hodnotou součinitele tepelné vodivosti základního materiálu. Díky přidání izolace do dutin cihel došlo k výraznému zvýšení tepelněizolačních vlasností. Článek se zabývá popisem vlastností cihel bez izolace a s integrovanou izolací uvnitř zdicích prvků.

15.7.2013
Ing. Karel Šeps, doc. Ing. Jan Vodička, CSc., Katedra betonových a zděných konstrukcí, Fakulta stavební ČVUT v Praze

Článek se zabývá ohybovou zkouškou trámců se čtyřbodovým podepřením a jejím výsledkem v podobě diagramu odolnosti vláknobetonu vyrobeného výhradně s použitím recyklátů jako plniva. Jsou zde ukázány rozdíly mezi různým množstvím vláken, různých rychlostí zatěžování při provádění zkoušky a různých délkách vláken.

8.7.2013
Ing. Václav Ráček, doc. Ing. Jan Vodička, CSc., doc. Ing. Jiří Krátký, CSc., Katedra betonových a zděných konstrukcí, FSv ČVUT v Praze

V příspěvku budou uvedeny výsledky testování závěrečného klenáku segmentového ostění na tlak, který rozhoduje o únosnosti prvků ostění. Popsány budou i pevnostní charakteristiky zkoušených vláknobetonových segmentů. Vláknobetonový klenák s navrženou hmotnostní dávkou 50 kg/m3 byl porovnáván s klasickým železobetonovým klenákem.

1.7.2013
Ing. Dita Jiroutová, Ph.D., Ing. Miroslav Vokáč, Ph.D., doc. Ing. Petr Bouška, CSc., doc. Ing. Jiří Kolísko, Ph.D., Oddělení experimentálních a měřicích metod, Kloknerův ústav, ČVUT v Praze

V práci jsou uvedeny experimentální výsledky dlouhodobého sledování poměrného přetvoření dvou předem předpjatých přímých betonových pražců typu B91 S výrobce ŽPSV a.s. Pro dlouhodobé monitorování objemových změn byly použity optovláknové extenzometry SOFO.

24.6.2013
Ing. Ivan Hollý, prof. Ing. Juraj Bilčík, PhD., Katedra betónových konštrukcií a mostov, SvF STU v Bratislave

Z dôvodov nezohľadnenia degradácie materiálov došlo v minulosti k mnohým predčasným, či náhlym zlyhaniam stavebných konštrukcií. Kvalita navrhovania, zhotovovania a údržby stavebných konštrukcií je vážny problém i v súčasnosti. V článku sa uvádzajú pravdepodobnostné modely porušovania betónu, ktoré vyvolávajú depasiváciu výstuže.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama