Nástavba s nosnou konstrukcí LindabConstruline a opláštěním deskami Fermacell

Nástavba a rekonstrukce lázeňského domu Janáček, Teplice nad Bečvou
Datum: 26.4.2011  |  Autor: z materiálů Ing. Petra Hynšta, technického manažera společnosti Lindab CZ  |  Organizace: Fermacell GmbH, org. složka  |  Firemní článek

Veškerá nosná konstrukce je provedena z tenkostěnných ocelových profilů LindabConstruline. Obvodové stěny, nosné vnitřní stěny i stropy jsou opláštěny sádrovláknitými deskami FERMACELL a důvodem jejich použití bylo zajištění dostatečné statické odolnosti konstrukcí, požárních vlastností a požadované akustiky.

Nástavba 6.NP lázeňského domu Janáček v Teplicích nad Bečvou má půdorysnou plochu cca 600 m2, je jednopodlažní a má valbovou střechu s přesahy 1,2 m přes nově vzniklé lodžie. Desky FERMACELL byly dodány v tloušťkách 12,5 + 15 mm a v celkovém objemu cca 2 000 m2. Investor ocenil zejména prezentovanou rychlost výstavby, suchý proces, technické vlastnosti skladeb a nízkou hmotnost celé nástavby.

Nástavba lázeňského domu obsahuje obvodové nosné stěny z profilů se štěrbinami RY/SKY šířky 150 mm pro minimalizaci tepelných mostů, vnitřní nosné stěny z profilů Lindab C a U šířky 120 mm, nosné stropy a konstrukci krovu z dalších profilů Lindab tvaru Z, C a U. Nosná konstrukce je navržena tak, aby kopírovala nosný systém stávajícího objektu a nevnášela do něj síly a zatížení jiným způsobem a v jiných místech, než na což byl objekt v minulosti projektován. Obvodové stěny obsahují 150 mm izolace mezi profily, 45 mm ve vnitřním instalačním roštu a 50 mm kontaktního zateplení na fasádě. Součinitel prostupu tepla stěnou je pak 0,18 W/m2K. Strop obsahuje celkem 200 mm minerální izolace mezi profily, a 2x50 mm v půdním prostoru. Jako střešní krytina je použita imitace taškové krytiny - tašková tabule LindabTopline v tmavě šedé barvě, která je doplněna odvodněním LindabRainline ve stejném barevném odstínu.

   

V únoru 2010 byla oslovena firma Lindab projektantem Ing. Jurákem ze společnosti Projekt-Invest Zlín, o zpracování návrhu technického řešení, pro vypracování studie nástavby 6.NP lázeňského domu Janáček. Spolu s technickým návrhem byl zpracován hrubý výkaz výměr a orientační nacenění celé hrubé stavby.

   

Technický návrh systému LindabConstruline společně se skladbami odzkoušenými se společností Fermacell byl prezentován projektantovi a zástupci investora, proběhla i návštěva právě probíhající realizace nástavby domova seniorů v Uherském Hradišti. Investor následně koncem února zadal zpracování projektu pro stavební řízení se zahrnutím technologie LindabConstruline + FERMACELL. Zájem vzbudila zejména prezentovaná rychlost výstavby, suchý proces, technické vlastnosti skladeb a nízká hmotnost celé nástavby.

V průběhu měsíců březen a duben byla zpracována dokumentace pro stavební povolení, v květnu pak prováděcí dokumentace se zadávací dokumentací pro výběr generálního dodavatele a realizační firmy. Lindab dodal kompletní výrobní a montážní dokumentaci ocelové konstrukce nástavby a zastřešení krytinou LindabTopline s odvodněním LindabRainline.

   

Výběrové řízení na dodavatele stavby proběhlo na konci měsíce července. Generálním dodavatelem se stala společnost Sofizo s.r.o., mající za sebou zkušenosti z několika realizací systémů LindabConstruline a LindabRoof. První část dodávky materiálu nosné konstrukce proběhla v prvním srpnovém týdnu do dílen společnosti Sofizo v Čelechovicích, kde započalo sestavování jednotlivých modulů stěn a vazníků střechy. Mezitím započaly přípravné stavební práce na staveništi v Teplicích nad Bečvou - likvidace stávajících střešních souvrství a prozatímní izolování stropu proti vodě. Nutno připomenout, že stavba probíhá za plného provozu ubytovacích kapacit v nižších podlažích. První stěnové moduly byly převezeny do Teplic nad Bečvou ve třetím srpnovém týdnu a v následujících dnech byly vztyčeny a byla zahájena montáž stropů a pokládka střešních vazníků. V průběhu měsíce září bylo kompletně dokončeno zastřešení a odvodnění nástavby, zateplení stropů, opláštění a zateplení obvodových stěn. Ještě koncem září tak mohly být zahájeny práce na rozvodech elektřiny, vzduchotechniky, topení a vody, současně probíhaly práce na všech opláštěních stěn deskami FERMACELL a vnějším zateplení objektu. Realizace byla dokončena v závěru loňského roku 2010, tedy cca 4 měsíce od převzetí staveniště. Po rekonstrukci a nástavbě se zvýšila kapacita celého komplexu na 240 lůžek, nové pokoje s krásným výhledem poskytují ubytování i náročnějším klientům. Celá budova je navíc nyní zateplena, má novou fasádu, okna i střechu.

 

Datum: 26.4.2011
Autor: z materiálů Ing. Petra Hynšta, technického manažera společnosti Lindab CZ
Organizace: Fermacell GmbH, org. složkaSdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk Poslat e-mailem Hledat v článcích 


 
 

Aktuální články na ESTAV.czLuxusní a inteligentní bydlení ze staré prádelny vzniklo v BrněLesy ČR zvýší investice do vodních staveb o polovinu na 300 mil.Webinář: Otázky a odpovědi z Wienerberger fóra 2018 - Tepelná technikaČisté tržby mezinárodního koncernu Lindab v roce 2017 vzrostly na 826,6 mil. EUR