Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Řešení pro přehrátá města – fasáda s nano nátěrem ochladí povrch stavby a ušetří za klimatizaci

Jak využít energii slunce k udržení čisté fasády a ochlazení města? Odpověď jsme našli v USA u Americké rady pro zelené budovy, která podporuje udržitelnost při navrhování, výstavbě a provozu budov.

foto pixabay
foto pixabay

Je známo, že povrch světlých barev se tolik nezahřívá. Novinkou pro nás ale je, že existuje nátěr, který fasádu nejen dlouhodobě ochrání a udrží čistou, ale jeho povrch odráží zpět do vesmíru tepelné i solární záření.

S nano nátěrem technologie FN NANO® si můžete vytvořit s klidným svědomím i bílou fasádu, která zůstane dlouhodobě čistá a zároveň bude její povrch v letním období chladnější. To se významně projeví na komfortnosti bydlení i na Vašich nižších výdajích za užívání klimatizace.

Funkce samočisticího nátěru jsou založeny na čistém a ekologicky velmi šetrném fyzikálním způsobu – fotokatalýze. Ochranný nátěr FN NANO® využívá energii slunce, kterou převádí na ekologický efekt přirovnatelný k horké plotýnce, která na sobě pálí špínu a škodlivé látky.


Fyzikální jev se nedá zpochybnit a díky němu lze pochopit, proč jsou povrchy dlouhodobě čisté. Ale jak je to s tou chladnější fasádou? Odpověď jsme našli v USA, kde byly prováděny testy nano nátěru technologie FN NANO® a zde je výsledek:

Produkt FN NANO® získal CERTIFIKÁT COOL ROOF RATING COUNCIL


Cool Roof Rating Council je součástí U.S. Green Building Council (Americká rada pro zelené budovy), která podporuje udržitelnost při navrhování, výstavbě a provozu budov. Cool Roof Rating Council je nezisková organizace, která vyvíjí přesné a důvěryhodné metody pro hodnocení a označování radiačních vlastností střešních a vnějších stěnových výrobků.

Posuzovala produkt FN®2 technologie FN NANO® a jeho schopnost odrážet tepelné a solární záření.

Z uvedeného výsledku měření, testů a závěrečného potvrzení bylo vyhodnoceno, že nano nátěr FN®2 odráží téměř 80 % tepelné energie zpět do vesmíru. Pokles odrazivosti při stanovení akcelerovaného stárnutí za 3 roky je 16 %.


Proti každé tmavé ploše má technologie FN NANO® řešení. Bílé plochy s FN®2 zůstanou dlouhodobě čisté a pomohou zpět ochladit město. Tato technologie kombinuje ekologické i ekonomické efekty. V letním období nejen že ochlazuje města a čistí ovzduší od toxických látek, ale v takto ošetřených domech není nutno pouštět klimatizaci anebo jen ve velmi malé míře, což má za následek nemalou finanční úsporu.

Vzhledem k mimořádně vysoké fotokatalytické účinnosti funkčních nátěrů FN NANO® si výrobce může dovolit poskytnout garanci na funkci dlouhodobě čistého vzhledu povrchů v délce trvání min. 10 let s tím, že jeho životnost lze odhadnout na několik dekád. Ochranná vrstva vytvořená funkčním nátěrem FN NANO® zároveň účinně a dlouhodobě zamezuje růstu řas a plísní a v neposlední řadě plní environmentální funkcičistí okolní vzduch od nebezpečných látek jako je benzo-a-pyrén, oxidy dusíku, ozón a některé skleníkové plyny.

Je to jednoduché, dlouhodobé a ekologické řešení

I Vy si můžete vytvořit bezúdržbovou samočisticí fasádu na Vašem domě. Budete mít desítky let čistou fasádu, a ještě dobrý pocit, že děláte něco pro své prostředí.

Podívejte se, jak se chová ošetřená a neošetřená fasáda

Více informací o této české patentované technologii naleznete na www.fn-nano.com


FN-NANO s.r.o.
logo FN-NANO s.r.o.

FN NANO® je technologie 21. století, která dokáže čistit vzduch a zajišťuje vysokou sanitárnost prostředí. S touto technologií zůstávají povrchy dlouhodobě čisté bez virů, bakterií či plísní. Z ovzduší odstraňuje jedovaté látky, alergeny i zápachy.