Stavba rodinného pasivního domu je hledání nových řešení jak z hlediska použitého materiálu, tak z hlediska montáže.
Newsletter
Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám každý týden pošleme přehled toho nejlepšího z TZB-info!
více o newsletteru
Pórobeton YTONG se intenzivně uplatňuje zejména při výstavbě bytových a občanských staveb, a to díky svým velmi dobrým stavebně fyzikálním vlastnostem. Jde zejména o pozitivní tepelně izolační schopnosti, dostatečnou akumulaci tepla a z toho vyplývající letní i zimní setrvačnost stavby, nebo zdravotní nezávadnost a příhodné difuzně vlhkostní vlastnosti.
Dvojitá transparentná fasáda budovy Národnej banky Slovenska v Bratislave. Prirodzený fyzikálny medzipriestor a kvantifikácia jeho parametrov metódou experiment in-situ. Meracia technika. Ukážka spracovania klimaticky závislých výsledkov experimentu. Dokumentovanie čiastkových výsledkov experimentu z kritického letného obdobia.
Originální stavební technologie VELOX byla vyvinuta před padesáti lety v Rakousku. Při výrobě se z 89 % používá přírodní surovina dřevo a míchá se s cementem, vodou a vodním sklem. Speciální výrobní technologie a desítkami let zkušeností prověřené know-how činí štěpkocementové desky VELOX jedinečnými a nezaměnitelnými.
V současnosti je trendem použití lehkých stavebních materiálů jak pro vnitřní tak i vnější konstrukce. Místnosti, jejichž obvodové konstrukce jsou vytvořeny z lehkých materiálů, často nesplňují požadavky na tepelnou stabilitu v letním období. Zvýšení tepelně akumulačních schopností stavebních materiálů má velký vliv na tepelnou stabilitu vnitřního prostředí.
Vnikání vody do porézních materiálů zabudovaných do stavebních konstrukcí, může být zapříčiněno vlivem různých okolností a vnějších podnětů. Především jsou to neprovedené nebo špatně provedené hydroizolace, vyčerpání životnosti hydroizolace, srážková voda a špatně provedené odvodnění stavby, vliv difuze vodních par a jejich kondenzace v konstrukci, ale také vliv mimořádných událostí jako jsou poruchy vodovodního řádu, záplavy a povodně.
Vlhkost porézních materiálů zásadním způsobem ovlivňuje jejich charakteristiky. Především se jedná o tepelnou vodivost, objemovou hmotnost a mechanické vlastnosti. Pomocí fyzikálních a experimentálních hledisek jsou v následujícím článku řešeny účinky vlivů vlhkosti a teploty na chování stavebních materiálů při vysoušení.
Vlhkost ve stavebních konstrukcích představuje velice negativní faktor, který degraduje fyzikální i mechanické vlastnosti stavebních materiálů, z nichž je konstrukce tvořena a významným způsobe i snižuje velmi často jejich životnost. Rychlé lokalizování stavu vlhkosti ve zdivu (rozložení vlhkosti ve zdivu a stanovení míry zavlhčení) je velmi složité. Aplikací stavení termografie je možné určit poměrně přesně a velmi rychle určit distribuci vlhkosti po ploše stavební konstrukce. Velkou výhodou je snadné vytvoření vlhkostní mapy a monitorování vlhkosti konstrukce v závislosti na čase.
Poprvé ve své historii postaví firma Heluz cihlářský průmysl v.o.s. výrobní podnik na zelené louce. Výrazné zvýšení produkce, na dvou a půl násobek, proběhne v Hevlíně u Znojma, kde již firma jednu stávající cihelnu vlastní. Jde o lokalitu s vysoce kvalitní hlínou, od které si v Heluzu slibují nejkvalitnější produkty na trhu. Nová investice, ve výši 850 milionů korun, bude zaměřena na výrobu tepelněizolačních bloků.
Mezibytové stěny ze sádrokartonu? Proč ne. Rigips je má a říká jim bezpečnostní příčky. Při zachování všech výhod systémů suché výstavby, jako jsou nízká hmotnost, vysoké hodnoty akustické izolace či požární odolnosti a v neposlední řadě i rychlost výstavby, přinášejí bezpečnostní příčky Rigips oproti standardním systémům i bezpečnost proti neoprávněnému vniknutí a navíc i úsporu místa a finančních prostředků.