Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Difuzně otevřená konstrukce s deskami FERMACELL VAPOR je součástí pasivního domu RD Rýmařov

Pasivní dům s difuzně otevřenou konstrukcí vznikl na bázi typového projektu domu Kubis Lumio

Není žádnou novinkou, že náš největší výrobce dřevostaveb, společnost RD Rýmařov, využívá již několik let v konstrukcích svých rodinných a bytových domů materiály FERMACELL. Z pohledu společnosti Fermacell i jejího zákazníka, RD Rýmařov, je však významným předělem v historii vzájemné spolupráce výstavba pasivního rodinného domu, která byla zahájena v pondělí 9. listopadu 2009.

Již ve standardním provedení snoubí dům Kubis Lumio z produkce RD Rýmařov moderní architekturu se současnými požadavky na účelné řešení interiéru. Podkroví není zmenšeno o zkosení střechy, proto má stejně plnohodnotnou obytnou plochu jako přízemí, dvě pultové střechy proti sobě umožňují pomocí světlíku nestandardní osvětlení schodiště. Díky modernímu architektonickému řešení tak může investor získat velký byt v malém domku.

RD Loděnice - pohledy
RD Loděnice - pohledy (po kliknutí se obrázek zvětší)

Když se k tomu přidají další atributy domů z Rýmařova - rychlost výstavby, dostupná a garantovaná cena, 30letá záruka na konstrukční systém, který je navíc již ve standardu nízkoenergetický a který je charakteristický i vysokou zvukovou neprůzvučností, variabilitou a možností realizace individuálních představ - je na světě dům, který láká každého, kdo fandí aktuálním trendům individuálního bydlení. Takovým je i investor - pan Otakar Jiránek, ředitel firmy Country Life (provozovatel jídelen s vegetariánským občerstvením a obchodů, zaměřených na produkty ekologického zemědělství), jehož firemní sídlo, známé také jako "Archa v Nenačovicích", byla vůbec prvním domem v pasivním standardu, který byl v České republice postaven.

RD Loděnice - řez
RD Loděnice - řez (po kliknutí se obrázek zvětší)

A právě v novém domě postaveném na základě typového objektu Kubis Lumio bude od letošních Vánoc bydlet i pan Jiránek. Jeho rodinný dům bude, podobně jako sídlo jeho firmy, opět činem průkopníka - bude pasivním rodinným domem, postaveným na základě typového projektového domu. To je velmi podstatné, zejména v současnosti, kdy se o pasivních domech hodně mluví a píše, díky jejich malého počtu je však s nimi - podobně jako před mnoha lety s dřevostavbami - spojeno hodně mýtů a polopravd. A RD Rýmařov jako největší výrobce dřevostaveb u nás opět potvrzuje pozici lídra a ukazuje, že pasivní domy jsou realizovatelné s typovými projekty, i bez přemrštěných nároků na rozpočet a že jsou dostupné každému, kdo chce bydlet energeticky maximálně úsporně.

RD Loděnice - skladby
RD Loděnice - skladby (po kliknutí se obrázek zvětší)

Čím se tento pasivní dům liší od běžného domu Kubis Lumio? Na první pohled jsou viditelné změny ve velikosti a vnitřním uspořádání, které reflektují individuální potřeby investora - půdorys domu je 13,5 x 8 metrů a proti typovému projektu tak dům narostl do délky i šířky. Díky zvětšení zastavěné plochy narostla i celková užitná plocha domu, která představuje v obou nadzemních podlažích (dům je nepodsklepen) plochu 83,5 m2, celkem tedy 167 m2.

   

Méně viditelnou, ale velmi podstatnou změnou pro dosažení parametrů pasivního domu jsou skladby konstrukcí. Zatímco u typového domu má například obvodová stěna tloušťku 265 mm a součinitel prostupu tepla U = 0,18 W/m2K, atypický dům má tloušťku 387 mm a součinitel prostupu tepla U = 0,14 W/m2K. Vnitřní i vnější opláštení všech stěn je podobně jako u typového domu ze sádrovláknitých desek FERMACELL, u pasivního domu jsou však navíc u obvodových stěn využity parobrzdné sádrovláknité desky FERMACELL VAPOR, které jsou součástí difuzně otevřené konstrukce domu. Významnou novinkou ve skladbě obvodové stěny je i montážní předstěna s tepelnou izolací z dřevovlákna.

   

Obvodová stěna (U = 0,14 W/m2K) má složení:

 1. sádrovláknitá deska FERMACELL 12,5 mm
 2. montážní předstěna s tepelnou izolací z dřevovlákna 60 mm
 3. parobrzdná sádrovláknitá deska FERMACELL Vapor 15 mm
 4. nosný rám s tepelnou izolací z dřevovlákna 120 mm
 5. sádrovláknitá deska FERMACELL12,5 mm
 6. tepelná izolace z dřevovlákna 160 mm
 7. difuzně otevřený fasádní systém

Střešní konstrukce (U = 0,11 W/m2K) je tvořena:

 1. sádrokartonová deska 15mm
 2. podhledové latě s tepelnou izolací z dřevovlákna 60 mm
 3. parozábrana
 4. krokve 60 x 24 mm s tepelnou izolací z dřevovlákna 240 mm
 5. nadkrovní tepelná izolace z dřevovlákna 100 mm
 6. kontralatě, provětrávaná mezera
 7. střešní latě
 8. dřevotřísková deska OSB
 9. střešní krytina tizanzinek

Výhodou použité difuzně otevřené konstrukce pro energeticky pasivní dům je vysoká úroveň prefabrikace, minimální náklady na vytápění a chlazení, použití ekologických materiálů, rychlost a přesnost výstavby a po předání investorovi vysoký komfort bydlení. Dům odpovídá požadavkům programu Zelená úsporám a díky tomu může investor žádat při jeho výstavbě o státní podporu. Použitá konstrukce navíc neobsahuje žádné stavební prvky, které by byly zdrojem formaldehydů (jako např. OSB desky), deskové materiály FERMACELL jsou nehořlavé s třídou reakce na oheň A2. První z měření těsnosti blower door testem (zjištění objemu vzduchu, který uniká netěsnostmi v plášti budovy) přineslo výsledek n50 = 0,45/h, což je výrazně lepší než požadovaná hodnota n50,N= 0,6/h.

 

James Hardie Europe GmbH, o.s.
logo James Hardie Europe GmbH, o.s.

Fermacell - systémy suché výstavby. * Výroba a prodej sádrovláknitých desek fermacell a cementovláknitých desek POWERPANEL. * Produkty jsou určeny pro dřevostavby, nízkoenergetické domy a systémy suché výstavby bytových, administrativních a i průmyslových ...