Nejnavštěvovanější odborný portál pro stavebnictví a technická zařízení budov

Dětské centrum v Jihlavě se zdařilým architektonickým ztvárněním a výborným vnitřním prostředím

Dětské centrum v Jihlavě je státním zařízením, které poskytuje komplexní interdisciplinární péči dětem, jež jsou ohroženy ve svém vývoji. Stávající budova již několik let nevyhovovala náročnému provozu Dětského centra spojeným s chodem rehabilitačního zařízení pro rodiny, které docházejí s dětmi pravidelně rehabilitovat.

Již při prvotním plánování přístavby musel být brán zřetel na specifické nároky objektu, který bude primárně sloužit těm nejmenším dětěm do tří let. Zdravotní a hygienické požadavky na vnější konstrukci, vnitřní dispozici a vybavení byly natolik přísné, že do užšího kola veřejného výběrového řízení na realizační firmu se probojovaly jen opravdu prověřené stavební společnosti. Výběrové řízení vyhrála společnost PSJ, a.s., která je držitelem celé řady prestižních ocenění, mezi které patří i Stavba roku. „Realizace přístavby probíhala za plného provozu stávajícího dětského centra. Tomu jsme museli přizpůsobit i náš postup stavebních prací. Naštěstí jsme ale měli celý průběh výstavby pečlivě naplánován, a proto napojení stávajícího objektu na novou přístavbu omezilo režim Dětského centra jen minimálně, což bylo také jednou z klíčových podmínek zadavatele,“ prozradila nám projektová manažerka společnosti PSJ, a.s., Ing. Jaroslava Fajmonová.

Přístavba centra byla financována za podpory zřizovatele příspěvkové organizace, kterým je Kraj Vysočina. Konkrétní podobu měl projekt získat za asistence osoby v otázkách dětského rozvoje nejpovolanější, ředitelky Dětského centra. „Nápad na rozšíření centra měla již moje předchůdkyně, primářka Karlová. Stávající budova byla pro provoz rehabilitačního a zároveň dětského centra nevhodná. Chodí k nám rehabilitovat rodiče s malými dětmi i s dětmi na vozíku. Maminky procházely prostory, které jsou obývané našimi pacienty a docházelo k mísení našeho provozu s ambulantním, navíc ani nabyla respektována klidová zóna našich pacientů. Schválení projektu vybudování nové přístavby proběhlo v rekordně krátkém čase, zhruba osmi měsíců, a to i přes to, že jsme žádali jako příspěvková organizace o dotaci a muselo tak proběhnout náročné výběrové řízení,“ objasňuje dřívější neuspokojivou situaci ředitelka Dětského centra, MUDr. Ivana Ryglová.

Na začátku byla jasná představa ředitelky centra o tom, jak má nová budova vypadat, co v ní určitě nesmí chybět a jaké zázemí musí dětem poskytnout. Z této představy se během 10 měsíců stavebních prací zrodilo místo se třemi odděleními, s vlastní hernou, ložnicí a krytou terasou. Součástí prostoru s kapacitou pro 42 dětí je i mléčná kuchyň, kuchyň pro pacienty, prádelna, šatny, provozní místnosti, pokoje pro maminky s dětmi a dokonce i bezbariérový pokoj a vodoléčba s vířivkou. Počet ubytovaných dětí na jednotlivých odděleních se odvíjí od aktuální situace, protože každé dítě má své specifické potřeby, tedy i jeho nároky na prostor se různí. Obvykle ale bývá na oddělení 5-10 pacientů. „Od počátku spolupráce s firmou PSJ, a.s. jsem měla velmi mnoho možností vyjádřit se k návrhům. Věděla jsem, že potřebujeme nový prostor pro rehabilitační zařízení, návštěvní a školicí místnosti, pracovnu lékaře a psychologa, tělocvičnu pro naše děti. Požadavky jak na přesnou práci, tak i kvalitní materiály byly na nejvyšší úrovni,“ komentuje MUDr. Ryglová.

Přísné hygienické normy si vyžádaly bedlivý výběr materiálů. Firma PSJ, a.s. změnila oproti původnímu projektu konstrukční řešení. Systém Velox byl nahrazen stavební soustavou Ytong s použitím tepelněizolačních desek Ytong Multipor pro zateplení budovy a tvárnicemi Silka pro vytvoření akustických stěn. Difúzně otevřený systém Ytong umožnil díky minimalizaci mokrého procesu výstavbu v zimních měsících. „S tvárnicemi Ytong je velmi jednoduchá manipulace. A protože jsme na celou realizaci měli jen 10 měsíců, tak úspora času při zdění byla opravdu znát. Odborníci z Ytongu pro nás vytvořili nejen výhodnou cenovou nabídku a pomohli nám svými technickými konzultacemi s řešením projektu, který musel být kvůli náhradě systému Velox přepracován, ale podíleli se i na samotné realizaci stavby. Jejich odborná práce na stavbě, rychlé a nenáročné srovnání zdiva před nanesením tenkovrstvých sádrových omítek nám umožnilo snížit náklady na spotřebu dalšího omítkového materiálu. Pro každou stavbu je navíc prospěšnější použít jeden kompletní stavební systém, stejně jako v tomto případě,“ říká Ing. Fajmonová.

Místnosti plné dětí musí svým obyvatelům dopřát nejen bezpečný interiér, ale i optimální vnitřní klima s tepelnou pohodou. Tepelný komfort byl důvodem, proč se investor i realizační firma shodli na zateplení objektu. Aby bylo dosaženo homogennosti stavby a ta i po zateplení mohla tzv. dýchat, byly na zateplení budovy použity tepelněizolační desky Ytong Multipor. „I když jsou desky Ytong Multipor na trhu stále novinkou, padla volba právě na tento materiál kvůli jeho masivní konstrukci, která je zároveň velmi lehká, takže se s obklady dobře pracuje. Velkou roli hrála i mechanická odolnost, nehořlavost materiálu a deklarovaný tepelný odpor. Navíc se desky Ytong Multipor vyznačují stoprocentně přírodním složením a jejich použití zabraňuje tvorbě plísní a škodlivin a vytváří ideální mikroklima. Místní děti tak vyrůstají v opravdu zdravém vnitřním prostředí s výhledem do zelené okolní krajiny,“ uzavírá Ing. Fajmonová.


Více informací o společnosti Xella a výrobním sortimentu najdete na www.xella.cz a www.ytong.cz.

Xella CZ, s.r.o.
logo Xella CZ, s.r.o.

Kompletní stavební systém Ytong nabízí ucelené řešení celé hrubé stavby i povrchových úprav. Zahrnuje tepelněizolační řadu tvárnic Lambda YQ, s níž je možné dosáhnout hodnot pasivní výstavby i jednovrstvým zděním bez zateplování.