„Když stavíte střechy téměř 40 let, naučíte se jako klempíř nedělat kompromisy v kvalitě materiálů a instalačních prací,“ říká Jaroslav Morgenstein, kterého k řemeslu přivedl jeho děda a se kterým jsme si povídali v jeho rodném Tachově.
Když HELUZ uvedl na trh keramické cihly s polystyrenovou výplní v dutinách, byla to ve stavebnictví malá revoluce. Tyto cihly totiž splňovaly svými tepelněizolačními vlastnostmi parametry pro stavbu nulových, pasivních a nízkoenergetických domů bez dodatečného zateplení. Nyní byly provedeny zkoušky pro ověření trvanlivosti jejich polystyrenové výplně.
Odhlučněné systémy vnitřní domovní kanalizace jsou již v současnosti běžným standardem jak v bytových a rodinných domech, tak zejména pak v hotelích, administrativních nebo polyfunkčních objektech a nemocnicích. Odlhučněné potrubí se stále častěji používá při rekonstrukcích. Právě hluk z odpadního potrubí je problémem například u panelových domů a starších objektů.
Výsledky projektu porovnání energetické efektivity reálných domů dokázaly, že zateplení rodinného domu snížilo náklady na vytápění o 45 %. Lze výsledky tohoto pokusu aplikovat v Česku? Experiment se uskutečnil v Maďarsku od září 2013 do března 2014 a byly pro něj vybrány dva téměř totožné domy vzdálené od sebe jen 6 km.
Pod názvem „Ekologický pokoj“ realizovala hamburská nemocnice dva nemocniční pokoje s vybavením pro omezení množství škodlivin. Pokoje slouží pro pacienty s MCS syndromem a pacienty s civilizačními chorobami. Použity byly jen předem odzkoušené zdravotně nezávadné stavební materiály. Konstrukce stěn se realizovaly pomocí desek fermacell greenline.
Kvalitní fasáda by měla splňovat veškeré požadavky na odolnost, prodyšnost, snadnou údržbu, životnost i estetickou hodnotu. Stavebnicový systém odvětrané fasády Novabrik funguje na bázi aktivně ochranného pláště, který pomocí tzv. komínového efektu udržuje stěny a interiér domu včetně plnohodnotného zateplení.
Současná architektura a moderní výstavba se bez sádrokartonu prostě neobejde. Těch důvodů je mnoho, ale jeden mezi nimi vyčnívá. Za pomoci sádrokartonu mohou architekti navrhovat tvarově i konstrukčně zajímavá řešení, která by nebylo možné z jiných materiálů vzhledem k nákladům vůbec realizovat. Příkladem za všechny je v březnu otevřená Galerie Teplice.
Význam a obliba dřevostaveb v České republice dlouhodobě stoupá, především z důvodu rychlosti stavby a nízké energetické náročnosti hotového domu. Pro laboratorní měření stěžejního akustického parametru – vážené vzduchové neprůzvučnosti – byla navržena konstrukce stěny dřevostavby, jež by měla splňovat požadavky příslušných norem.
V první části článku byly představeny obecné požárně technické požadavky na vnější kontaktní zateplovací systémy (VKZS), tj. na novostavby a stávající objekty. Druhá navazující část se zaměří na atypické požární úpravy části fasády s hořlavým tepelným izolantem, dále na aktuální změny v požární legislativě a jiné souvislosti.
Ve stavbách občanské vybavenosti se stále můžeme setkat s nevyhovujícími realizacemi hygienického zázemí pro osoby s omezenou schopností pohybu. Podívejme se podrobněji na některé z nich. Pražská organizace vozíčkářů s tímto cílem a ve spolupráci s ČVUT FA a Sjednocenou organizací nevidomých pořádá v nové budově ČVUT – Fakulty architektury již 12. ročník takto zaměřeného odborného projektu Překonejme bariéry 19.–20. 11. 2014. Ve středu 19. 11. odpoledne se plánuje workshop.
Aktuální problematiku radonu řešil říjnový stavební seminář v Clarion Congress Hotelu v Ústí nad Labem. Měl název Ochrana proti radonu v kontextu energetické úspornosti budov a pořádal jej Státní úřad pro jadernou bezpečnost ve spolupráci s Ministerstvem pro místní rozvoj ČR. Zváni byli především projektanti a stavební inženýři.
V showroomu o rozloze 300 m2 na vás čeká prezentace nejnovějších technologií v sortimentu oken, vchodových dveří, posuvných systémů, zimních zahrad, garážových vrat a stínicí techniky. Společnost DAFE - PLAST tento exkluzivní prostor vytvořila za spolupráce společností SCHÜCO, REHAU, PERITO a ISOTRA.