Investoři i architekt stáli před nelehkým úkolem: jak řešit dům na pozemku u rušné ulice s projíždějícími auty, který je z druhé strany obrácen do zahrady? Jak rodině zajistit dostatek soukromí, a přitom ji neuzavřít do ulity?
Je tu podzim a s ním přicházející chladné a nevlídné dny. Více času začínáme trávit doma než na procházkách, a proto se chceme cítit doma příjemně a pohodlně, hlavně abychom neměli pocit chladu. Hlavně od nohou je to nepříjemné a ani teplé ponožky nám vždy nepomohou. Sice máte již zapnuté topení, ale stále to není to pravé ořechové. Jak je to možné?
Zhlédli jste se ve střeše s nízkým sklonem? Pak musíte respektovat slabiny takového řešení. Sníh ani voda z takové střechy nespěchají, sklon je k tomu nenutí. Mají tak dostatek času nakouknout spárami i pod krytinu. Zvlášť, když jim v tom pomůže vítr a vlhkost do spár šikovně zafoukne. Bezpečné řešení? Velkoformátové plechové tabule, které ohrožená příčná napojení v ploše nemají.
Když staví projektant, vznikne doslova vzorový pasivní dům. Jeden takový vyrostl na kraji jihočeské obce Myslkovice z cihel HELUZ Family 50 2in1, tedy z materiálu, který i bez dodatečného zateplení dosahuje nejlepší tepelněizolační parametry na trhu. Samozřejmostí byly i roletové a žaluziové překlady HELUZ, aby venkovní stínění, další stavební kámen (cihlového) pasivního domu, nerušilo na fasádě.
Recenzovaný Článek uvádí možnosti výpočetních odhadů vybraných charakteristik požárů havarijně uniklých plynů a kapalin, konkrétně tryskových požárů, mžikových požárů (vzplanutí), požárů kaluží a ohňových koulí. Člení modely požárů a výbuchů na empirické, fenomenologické a CFD s příklady konkrétních typů dostupných modelů a kategorizace pozemních staveb podle normových tříd následků. V závěru je zdůrazněn význam těchto výpočtů pro kvantitativní hodnocení rizik výbuchů a následných požárů. Článek navazuje na předchozí text s názvem Empirické modely charakteristik výbuchů a požárů a jejich scénáře, který shrnuje scénáře havarijních úniků plynů a kapalin.
Recenzovaný Příspěvek pojednává o obsahu připravené revize ČSN 73 2902:2020 Vnější tepelně izolační kompozitní systémy (ETICS) – Navrhování a použití mechanického upevnění pro spojení ETICS s podkladem. Specifikuje provedené změny z hlediska obsahu normy a popisuje obsah nových ustanovení, doplněných za účelem komplexního posouzení stability ETICS.
V září se na náměstí Přemysla Otakara II. ve Vysokém Mýtě tradičně potkali učni stavebních oborů na desátém ročníku soutěže ŘEMESLO/SKILL 2020, aby předvedli, co se již naučili ve svých domovských školách. Budoucí mistři zedníci, obkladači, montéři suchých staveb, instalatéři a truhláři přijeli nejen z českých škol, ale i ze Žiliny. Celkem se na mezinárodní soutěži v řemeslných dovednostech, jejíž partnerem je tradičně i cihlářská společnost HELUZ, představilo 17 škol z České republiky a Slovenska.
„Co zápraží? Vybetonujeme.” Tato slova Zdeňka Svěráka z filmu Vesničko má středisková se při spojení „zahrada a beton” vybaví řadě lidí. Ve skutečnosti ale beton do zahrady krásně pasuje. Stačí jen zapomenout na jednolitou betonovou desku a sáhnout po betonové dlažbě, zídkách a dalších zahradních prvcích.
Už po šiestykrát diskutovali v Bratislave poprední odborníci na BIM. Tentokrát však kvôli epidemiologickej situácii v Európe presunuli organizátori túto medzinárodnú konferenciu zo sály do online priestoru. Vďaka tomu sa online formou stretlo 13 rečníkov, ktorí v troch tematických blokoch hovorili o BIM. Vďaka virtuálnej forme sledovalo túto konferenciu viac ako 180 účastníkov zo svojich kancelárií či domovov. Organizátorom bolo tradične vydavateľstvo Eurostav, ktoré túto medzinárodnú konferenciu organizuje pod záštitou Ministerstva dopravy a výstavby SR.
Nejen oblečení střídáme podle ročních období – analogicky třeba při stavbě domu zohledňujeme počasí při výběru zdicí malty. Stavební sezona od jara do podzimu patří tekuté maltě HELUZ SIDI, s kterou lze zdít s broušenými cihlami HELUZ při teplotách nad +1 °C. Ani nižší teploty však nemusejí stavbu zastavit, s příchodem zimy lze zdít se zimními maltami HELUZ, které jsou určené pro teploty mezi −5 °C a +15 °C. Stejně tak je pro chladné dny vhodná i systémová zdicí pěna HELUZ.