Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Architektura staveb
Archiv článků od 13.5.2004 do 10.10.2006

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

10.10.2006
PSM CZ, s.r.o.

Pozvánka na seminář, který se uskuteční dne 24. října 2006 (úterý) v 8.00 hod. v budově Hospodářské komory ČR. Správné použití zdícího systému, vliv tepelné izolace či vhodná volba komínového systému jsou hlavní témata semináře.

9.10.2006
Ing. Roman Šubrt, Ing. Jan Tilinger, Energy Consulting

Co má společného malá isolovaná vesnice Kargyak ležící v Malém Tibetu vysoko v Himalájích se stavební fakultou ČVUT a nízkoenergetickým stavěním? Informace o zajímavém projektu, který může podpořit každý z nás a řadu fotografií reality místního stavebnictví naleznete v následujícím článku.

7.10.2006
Centrum pasivního domu

"Rozmach výstavby pasivních domů, tedy domů s extrémně nízkou potřebou tepla na vytápění, je doslova dech beroucí. Tedy především v německy mluvících zemích. Jiné, včetně České republiky, jsou spíše v začátcích." Slovy doc. Ing. Jana Tywoniaka, CSc. přijměte pozvánku na druhý ročník konference.

2.10.2006
doc. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT v Praze - Fakulta stavební

Integrace fotovoltaických systémů do obvodových plášťů budov může dále posunout hranice jejich energetické náročnosti. V nejzazším případě je tak reálná vize domu energeticky nulového. Kromě příznivého environmentálního dopadu mají tato řešení další výhodu - značnou míru energetické nezávislosti.

4.9.2006
Ing. arch. Mojmír Hudec, Atelier ELAM

Prudký nástup nízkoenergetické a pasivní výstavby domů přináší spoustu nových paradoxů, omylů a mýtů. Některé postřehy a zamyšlení přináší následující článek autora, který se zabývá návrhy nízkoenergetických a ekologických domů více než 20 let.

10.8.2006
Ing. Václav Kratochvíl, Ph.D., Ing. Šárka Navarová, Ph.D., KRASO - požárně technický servis

Požadavky na prostupy požárně dělicími konstrukcemi jsou součástí požadavků na stavební konstrukce. Jsou obsaženy v ČSN kodexu norem požární bezpečnosti staveb. Splnění těchto požadavků může být v případě požáru rozhodujícím faktorem ve vztahu k bezpečnosti osob, popřípadě k možnosti rozšíření požáru.

16.6.2006
Ing. Jaroslav Winkler, Energy Centrum České Budějovice

Podpora výstavby nízkoenergetických a pasivních domů u nás odpovídá limitě blížící se nule. Zcela jiná situace je ovšem v sousedním Rakousku. Jaká nám napoví následující zpráva z exkurze za pasivními domy.

15.4.2006
Ing. Dagmar Kopačková

Společnost HET s.r.o. slaví 15. výročí založení. Díky neustálému růstu výroby a prodejů se z firmy stal jeden z nejvýznamnějších výrobců interiérových a fasádních nátěrů u nás s velmi širokým výrobkovým portfoliem. O společnosti i obchodní strategii hovoří marketingový ředitel společnosti HET Mgr. Jiří Sokol.

3.4.2006
Daniel Makovička, Daniel Makovička ml., ČVUT v Praze - Kloknerův ústav; Statika a dynamika konstrukcí - Kutná Hora

Příspěvek je zaměřen na analýzu vlivu technické seismicity na konstrukce budov nebo halových konstrukcí a způsob snižování vibrací uvnitř konstrukce odpružením konstrukce jako celku nebo jeho části. Seismické zatížení konstrukce je závislé především na intenzitních i frekvenčních charakteristikách zdroje.

27.2.2006

Malý klub pro potřeby golfového hřiště vznikl v kopcovité krajině Jižních Čech, v oblasti, které se říká "Česká Sibiř". Svůj název "Čertovo břemeno" převzal od jména blízké skály, kterou tam podle pověsti rozsypal čert.

16.12.2005
Tisková zpráva

Na konci listopadu byla na tiskové konferenci vyhlášena soutěž Dřevěný dům. Cílem soutěže je vybrat nejlepší návrhy dřevěných domů z hlediska architektonického, ekologického a dalších kritérií. Pro vítězné návrhy jsou připraveny finanční odměny za více než 1 milion korun.

21.11.2005
RNDr. Jana Plamínková

Diskusní seminář s tímto názvem uspořádaly Liga ekologických alternativ a Calla, sdružení pro záchranu prostředí, dne 11. listopadu 2005 v Českých Budějovicích v rámci veletrhu ForArch. Následující článek dokládá, že byl opravdu zajímavý.

14.11.2005
Bc. Stanislav Němec, ČVUT, Fakulta strojní, Ústav techniky prostředí

Využití solárních soustav s fasádními velkoplošnými kolektory v panelové zástavbě lze u nás přiřadit k nevídaným prozatím spíše ojedinělým jevům. Článek je výtahem z bakalářské práce s možností zajímavého potenciálu využití takovéto soustavy v panelové zástavbě konkrétně pražského sídliště Barrandov. Zajímavá je i myšlenka v opakovatelnosti v panelových sídlištích u nás.

24.10.2005
Ing. Milan Bechyně

V prvním dílu popisu stavby realizované v roce 2004 je popsána příprava stavby, základní architektonické řešení a technické řešení hlavních stavebních uzlů z pohledu investora domu. Cílem článku je pokusit se předat některé zkušenosti ze stavby budoucím stavebníkům.

1.8.2005
Ing. Juraj Diabelko

Institut pro marketing a trendové analýzy v rakouském Gutau blízko Linze není jen obyčejná kancelářská budova, ale objekt, v jehož plášti je integrováno na 200 m2 fotovoltaických panelů a je koncipován jako tzv. "energeticky nulový" dům.

15.11.2004
Akad. arch., B. Arch., Josef Horný

Josef Horný (nar. 1944), autorizovaný architekt v České republice a ve státě Viktorii v Austrálii. Patří mezi české architekty, kteří opustili socialistické Československo a dokázali se prosadit i v tvrdé konkurenci v zahraničí. Mnoho let žil v Austrálii, kde podle svých návrhů postavil řadu rodinných domů. Na univerzitě v Melbourne vyučoval stavební technologii a praxi. V 90. letech se vrátil a aktivně působí jako pedagog na ČVUT v Praze, projektant i jako hlasatel nových, originálních pohledů na výstavbu.

14.5.2004
Ing. Vladimír Jirka, CSc., Ing. Jozef Korečko, ENKI, o.p.s., Ing. Jiří Čáp, Ph.D., ČVUT-FSI, Praha, Ing. Bořivoj Šourek, Ph.D., Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze

Za finanční podpory Grantové agentury České republiky probíhal v posledních třech letech další vývoj lineárních optických rastrů pro stavebnictví a architekturu, který byl započat na počátku 80. let vývojem a výrobou lineární Fresnelovy čočky ze skla. Optickým rastrem je pro naše účely míněn lineární opakující se geometrický vzor, nanesený za tepla na skleněnou tabuli metodou kontinuálního lití.

13.5.2004
Ing. Naďa Langová, PhD., doc. Ing. Jozef Víglaský, CSc.

Približne 40 % ročnej spotreby energie na Zemi je využívané na vykurovanie objektov v komunálnej sfére. V tejto hodnote je ukrytá veľká rezerva umožňujúca šetrenie energie, ktoré môže byť dosiahnuté aj progresívnou architektúrou. Túto označujeme ako "slnečnú" (solárnu) architektúru.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama