Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Architektura staveb
Archiv článků od 11.9.2006 do 28.4.2008

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

28.4.2008
Prof. Dr.h.c. Ing. Milan Bielek, DrSc., Doc. Ing. Boris Bielek, PhD., Mgr. Daniel Szabó, STU - Stavebná fakulta Bratislava

Dvojitá transparentná fasáda budovy Národnej banky Slovenska v Bratislave. Prirodzený fyzikálny medzipriestor a kvantifikácia jeho parametrov metódou experiment in-situ. Meracia technika. Ukážka spracovania klimaticky závislých výsledkov experimentu. Dokumentovanie čiastkových výsledkov experimentu z kritického letného obdobia.

31.3.2008
Redakce

Pasivní domy jsou někdy mylně chápány, jako spíše experimentální stavby s nezvyklým vzhledem, které si nechávají stavět investoři s velmi individuálním přístupem k bydlení. Projekt domků v obci Koberovy ukazuje, že i několik pasivních domů pohromadě může působit harmonickým přirozeným dojmem i v prostředí tradiční české obce a splňovat požadavky běžných uživatelů.

17.3.2008
Ing.Petr Kotek, EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Jak ovlivní geometrie objektu energetickou náročnost? Existuje jiný ukazatel (koeficient) geometrie stavby, než je současně používaný faktor tvaru FT=A/V?

14.1.2008
Mgr. František Macholda, MBA, EkoWATT, Centrum pro obnovitelné zdroje a úspory energie

Postavení energeticky úsporného domu není ani tak otázkou vyšších investičních nákladů, ale spíš otázkou správného přístupu architektů, projektantů, úředníků a investorů.

7.12.2007
Nadace dřevo pro život a Česká komora architektů

Byl vyhlášen již druhý ročník soutěže návrhů nízkoenergetických dřevěných domů ve dvou kategoriích – rodinný dům a bytový dům.

16.7.2007
Doc. Ing. Ivana Žabičková, CSc.

Drhá část článku zabývajícím se nepálenou hlínou jako obnovitelnou surovinou na přírodní bázi se věnuje našemu území, kde se postupně vyvinuly dva základní typy hliněných domů. Článek seznamuje čtenáře s historickým využitím těchto materiálů a poukazuje na nový nástup nepálené hlíny.

2.7.2007
Doc. Ing. Ivana Žabičková, CSc.

Přírodní materiály (u nás tradičně kámen, dřevo, hlína) jsou užívané pro stavby od nepaměti. Nepálená hlína jako stavební materiál se užívala pro výstavbu masivních hliněných stěn prakticky na celém světě a odhaduje se, že v hliněných domech žije polovina současné světové populace.

28.5.2007
Ing. Markéta Hofmanová,

Balkóny a lodžie jsou v současnosti hojně užívaným architektonickým prvkem. Jedná se o velmi vítané rozšíření vnitřního prostoru, jeho propojení s venkovním prostředím a tím i jeho zhodnocení. Autorka upozorňuje na řešení otázek statiky, hydroizolací a negativní vliv na osvětlení vnitřních prostor.

18.10.2006
Ing. Jitka Řehořová, Střechy Praha s.r.o.

Tradičně největší odborný veletrh střešních krytin, materiálů, doplňků, izolací, řemesla a služeb pro stavbu a renovaci střech proběhne spolu s výstavou Úspory energií a obnovitelné zdroje ve dnech 25. - 27. ledna 2007 na Výstavišti v Praze Holešovicích.

14.10.2006
Juraj Bondora

Mimořádně příznivé hodnocení obdržela během výstavy Art & Interiér v Praze expozice energeticky pasivních domů. Představitelé Únie estonských architektů prijali další nabídku od Slovenského národního muzea a od 10. 10. do 5. 11. 2006 tato výjimečná výstava probíhá v Bratislavě.

10.10.2006
PSM CZ, s.r.o.

Pozvánka na seminář, který se uskuteční dne 24. října 2006 (úterý) v 8.00 hod. v budově Hospodářské komory ČR. Správné použití zdícího systému, vliv tepelné izolace či vhodná volba komínového systému jsou hlavní témata semináře.

9.10.2006
Ing. Roman Šubrt, Ing. Jan Tilinger, Energy Consulting, Energy Consulting

Recenzovaný Co má společného malá isolovaná vesnice Kargyak ležící v Malém Tibetu vysoko v Himalájích se stavební fakultou ČVUT a nízkoenergetickým stavěním? Informace o zajímavém projektu, který může podpořit každý z nás a řadu fotografií reality místního stavebnictví naleznete v následujícím článku.

7.10.2006
Centrum pasivního domu

"Rozmach výstavby pasivních domů, tedy domů s extrémně nízkou potřebou tepla na vytápění, je doslova dech beroucí. Tedy především v německy mluvících zemích. Jiné, včetně České republiky, jsou spíše v začátcích." Slovy doc. Ing. Jana Tywoniaka, CSc. přijměte pozvánku na druhý ročník konference.

2.10.2006
doc. Ing. Jan Tywoniak, CSc., ČVUT v Praze - Fakulta stavební

Integrace fotovoltaických systémů do obvodových plášťů budov může dále posunout hranice jejich energetické náročnosti. V nejzazším případě je tak reálná vize domu energeticky nulového. Kromě příznivého environmentálního dopadu mají tato řešení další výhodu - značnou míru energetické nezávislosti.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama