Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Architektura staveb
Archiv článků od 21.11.2009 do 17.5.2010

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

17.5.2010
Ing. arch. Miloš Solař, Národní památkový ústav

"Pokud je výtvarný potenciál fotovoltaiky spojován s obrazem nových měst, pak je vše v pořádku. Vznik nové výtvarně kvalitní a energeticky úsporné architektury je žádoucí. Hodnota architektonického dědictví je však spojena se "starými" formami. Změna architektonického obrazu pro ně není vítězstvím."

17.5.2010
doc. Ing. arch. Hana Urbášková, Ph.D.

Okno v pasivním domě je výrazným výtvarným prvkem ovlivňujícím celkový charakter domu a zároveň ovlivňujícím i jeho energetickou spotřebu. Okna i dveře jsou díky slunečním ziskům klíčovým prvkem vnějšího obvodového pláště, zejména v pasivním domě.

12.5.2010
Wienerberger s.r.o.

Uspořádání briefingu o nízkoenergetickém stavění, představení odborné publikace pro projektanty a zisk ocenění za provedení. To vše si připsala na svoje konto společnost Wienerberger na veletrhu IBF 2010.

1.5.2010

V 10. ročníku prestižní soutěže Fasáda roku 2009, kterou pořádá společnost Baumit, se jediným zástupcem historických budov stala rekonstrukce bytového domu v Karlových Varech, která uchvátila precizními detaily a střídmým barevným pojetím. Porota ji ocenila 3. místem v kategorii rekonstrukce.

28.4.2010
Knauf Praha s.r.o.

Prostředí zahrad, chodníků, zídek, teras a jiných prostor v okolí svých domů chceme mít pěkné na pohled, ale současně vysoce funkční a bezpečné. Abychom toho docílili, potřebujeme kvalitní zpracovatelské materiály. Společnost Knauf přichází nyní s novinkou, kterou je výrobková řada Gartenbauprogramm.

23.4.2010
Schiedel, s.r.o.

V rámci stavebního veletrhu IBF v Brně jsou i letos vyhlašovány výsledky soutěže Můj rodinný dům. Třetí ročník této soutěže zaměřené na studenty středních odborných škol v ČR, kteří se připravují na povolání projektanta či architekta, vyhlásily koncem roku 2009 společnosti Schiedel, a.s., a Cegra.

20.4.2010
Lindab střešní krytiny

Střecha chrání váš dům jako štít a zároveň ho zdobí jako koruna. Představuje jeho nejdůležitější část, která 24 hodin každý den v roce musí odolávat všem rozmarům počasí - srážkám sněhovým i dešťovým, krupobití, vichřicím, střídání teplot i chemickým exhalacím. Nechejte si poradit u odborníků!

13.4.2010
KSB - PUMPY + ARMATURY s.r.o., koncern

S průměrnými teplotami nad 30°C po více než polovinu roku - a při více než 40 stupních v létě - vyžaduje chlazení nejvyšší stavby na světě "Burj Dubai" spolehlivá řešení nejvyšší kvality. Jako jeden z čelních světových dodavatelů čerpadel, armatur a systémů pro vodní hospodářství představovala společnost KSB Corporation vysoce kompetentního a efektivního partnera.

2.4.2010
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

První Multi-Komfortní dům v ČR byl realizován v Srchu u Pardubic a jedná se o dům firem skupiny Saint-Gobain působících v ČR (Isover, Rigips, Weber-Terranova). Základem je splnění požadavků kladených na pasivní domy dle deklarace Passive House Institutu v Darmstadtu a jejich ověření kalkulačním nástrojem PHPP 2007 a praktickým testem vzduchotěsnosti (Blower door test).

29.3.2010
akad. arch. Aleš Brotánek, Centrum pasivního domu

U pasivních staveb je problém s překonáváním konzervativních postojů a je třeba volit řešení, která často nenavazují zkušenostmi na ustálenou praxi. Pokud navíc statik prohlásí kategoricky "tak pod takové řešení bych se nepodepsal", nezbývá architektovi než volit kompromis. Podívejme se na některé příklady z praxe.

18.3.2010
VOÏVO - dřevěné okenice, žaluzie, rolety

S prvními jarními paprsky začíná mnoho lidí řešit otázku zastínění. V závislosti na podnebí, klimatických podmínkách, ve kterých se budova nachází a její orientace vůči světovým stranám, lze navrhnou důmyslný systém stínicí techniky, tak aby splňoval nejen nároky na vhodné zastínění celého interiéru, ale i termoregulaci budovy.

8.2.2010
Ing. Jana Menšíková

Příspěvek se v širších souvislostech zabývá otázkou kvality bydlení v panelových domech. Řeší dlouhodobý potenciál využití panelových domů především z pohledu architektonického. Přílohou článku jsou ukázky tří architektonických návrhů komplexní regenerace vybraného objektu, které prezentují různé přístupy k problematice. Článek vznikl jako výstup výzkumného projektu VAV-SP-3g5-221-07 – Komplexní rekonstrukce panelových domů v nízkoenergetickém standardu.

14.1.2010
Josef Vališka, Vlastimil Růžička, redakce

Zelený a chytrý – tak by se dal ve zkratce nazvat objekt vídeňského Siemens City. Tento unikátní komplex v sobě zahrnuje zajímavou architekturu, zdravé pracovní prostředí a nejmodernější technologie. Díky nim se může pyšnit nálepkou Zelená budova, kterou od Evropské komise získávají stavby, jež spotřebovávají o čtvrtinu méně energie, než určují zavedené standardy.

4.1.2010
prof. Ing. Jan Tywoniak, CSc.

V českém tisku můžeme pozorovat výrazně vyšší frekvenci výrazů jako je pasivní dům, energeticky úsporná výstavba, zejména ve spojení s dotačním programem Zelená úsporám. Stále ale platí, že realizovaných domů v pasivním standardu je velmi málo, navíc u některých takto označovaných domů mohou být jistě i pochyby o skutečných vlastnostech. Nejbližší období ukáže, jak reálný je požadavek Evropského parlamentu zavést pasivní domy jako běžný standard novostaveb. Spíše než o technický problém se zřejmě jedná o problém společenský, problém připravenosti odborníků, akceptování veřejností apod.

14.12.2009
Ing. Miloš Lain, Ph.D.

Autor prezentuje koncepci využití stropního sálavého chlazení s kumulací do stavební konstrukce (tzv. aktivace betonu) pro nově budovanou Národní technickou knihovnu. Počítačovou simulací byly ověřeny teploty v knihovně při různých režimech provozu aktivace betonu. Je uveden postup simulace od stavby modelu, řešení parametrů zasklení, vnitřních zisků a modelu chlazené stropní konstrukce. Jsou prezentovány i výsledky simulace a doporučené režimy provozu. Článek je stručně doplněn o první zkušenosti při uvádění budovy do provozu.

21.11.2009
redakce

Vítězství v soutěži Stavba roku 2009, velmi dobré reference v zahraničí, obdiv veřejnosti i odborníků. Taková je Studijní a vědecká knihovna v Hradci Králové. Architektonické soutěže se v roce 2009 zúčastnilo dvaašedesát architektů a architektonických ateliérů. První cena byla udělena návrhu společnosti Projektil architekti Praha ve složení Roman Brychta, Adam Halíř a Petr Lešek.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama