Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál

Střechy
Archiv článků od 17.9.2016 do 5.12.2016

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

5.12.2016
Ing. Klára Nečadová, Ing. Petr Selník, Ing. David Bečkovský, Ph.D., doc. Ing. Jan Pěnčík, Ph.D.

Recenzovaný Zelená či vegetační střecha je v současné době velmi diskutovaným tématem s ohledem na řešení retenčních vlastností městských celků. V článku jsou popsány experimentální varianty testovacích ploch zelených střech, které jsou aplikovány na testovacím objektu EnviHUT v brněnském výzkumném areálu AdMaS. Každá skladba vegetačního souvrství reprezentuje nejen rozdílné stavebně-fyzikální charakteristiky, ale i rozdílné vlastnosti z pohledu biologického a botanického. S ohledem na tyto parametry je též nezbytné navrhnout takový typ zelené střechy, který by chováním a dlouhodobou stabilitou odpovídal lokálním parametrům. Článek se dále věnuje diskuzi mezi jednotlivými účastníky realizačního procesu vegetačních částí stavby včetně návaznosti na problematiku stavební legislativy.

4.12.2016
Ing. Peter Werner, Mgr. Soňa Ballókova

V poslednej dobe nachádzame v Čechách a na Slovensku stále častejšie pekné príklady ľahkých membránových konštrukcií. Prírodné svetlo difunduje cez povrch technických textílií, ktoré umožňujú veľké rozpony stavieb, unikátne tvary a kombináciu s ostatnými typmi materiálov ako sú kovy, drevo, betón a železo. Technické textílie sú v porovnaní s ostatnými stavebnými materiálmi veľmi ľahké, napriek tomu sú vďaka svojej štruktúre schopné prenášať veľké sily a dajú sa využívať na zaujímavé aplikácie.

25.11.2016
KM Beta, a.s.

Vysoká kvalita provedení, velké množství barevných variant a doplňků a trvanlivost až sto let. To jsou hlavní důvody, proč je v Česku dlouhodobě nejoblíbenější skládaná střešní krytina. Podle nedávných průzkumů si Češi za kvalitní střechu neváhají připlatit a právě skládanou krytinu by v případě stavby nebo rekonstrukce střechy volilo až 90 % z nich.

23.11.2016
CIUR a.s., Ing. Miroslav Straka

Odizolování ploché dvouplášťové střechy je kapitola sama o sobě. Řešení může být snadné i ekonomicky zajímavé. Stávající bytové domy trpí řadou neduhů, jedním z nich je problematika zateplení dvouplášťových rovných střech. Původní koncepce dnešním požadavkům na energetickou úspornost nestačí.

21.11.2016
Bramac střešní systémy spol. s r. o.

Před 25 lety byla v České republice zahájena výroba moderních betonových tašek. Její počátky jsou spojeny s rakouskou značkou Bramac, která u nás v roce 1991 založila dceřinou firmu a otevřela první výrobní závod v Chrudimi. Od té doby firma Bramac ušla velký kus cesty a dostala se na špici ve výrobě střešních krytin. Ve svém oboru je synonymem pro nejvyšší kvalitu, špičkovou technologii a aktuální trendy.

14.11.2016
HPI-CZ spol. s r.o.

Důkladně zkontrolovat střechu před zimou, případně později zjistit, jaké škody napáchal sníh, nelze bezpečně bez pochůzného střešního systému. Díky novince v sortimentu HPI-CZ si cestu po střeše vytvoříte během chvilky a bez vrtání do krytiny.

12.11.2016
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V pátek 18. listopadu bude vyhlášena nová výzva programu Nová zelená úsporám podporující novostavby bytových domů s velmi nízkou energetickou náročností a také změny bytových domů na energeticky úsporné budovy. Podporovány budou zelené střechy a využití tepla z odpadní vody. Změní se podpora fotovoltaiky. Podporovány budou veřejné budovy.

9.11.2016
Mgr. Jiří Zilvar, redakce

Cílem Tesly po akvizici dceřiné společnosti SolarCity bude, aby většina střech – minimálně na rodinných domech – vyráběla elektřinu. Kromě toho by měla dobře vypadat a málo stát. Spolu s novou generací baterie Powerwall vzbudilo uvedení solární střechy zasloužený rozruch, ale vyvolalo také řadu otázek.

4.11.2016
CIUR a.s., Ing. Miroslav Straka

Jednoznačně vlhkost! Podstatu tohoto problému a jeho východiska odhaluje dlouhodobá studie Kamila Staňka. Studie s názvem „Tepelně vlhkostní chování dvouplášťové ploché střechy panelového domu s dřevěným horním pláštěm po sanaci metodou foukané tepelné izolace“ vznikla v UCEEB ČVUT v Praze a vychází z podrobného průběžného měření tepelně vlhkostních poměrů ve střešním plášti panelového domu v období 2014–2015.

24.10.2016
Jan Rypl

Recenzovaný V roce 2011 byla ustanovena tzv. Řemeslná rada Cechu KPT ČR, která po téměř 3leté mravenčí práci mimo jiné zpracovala nová „Pravidla pro navrhování a provádění střech“, jež byla schválena 28. 3. 2014 a oficiálně veřejně „pokřtěna“ dne 12. 9. 2014. Tato nová Pravidla tedy nahrazují původní Pravidla z roku 2000. Nová Pravidla úplně nekopírují aktuální německé tabulky, ale výrazně se jim podobají.

7.10.2016
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Isover

Pro komfortní bydlení s malou spotřebou energie je mimo dobré tepelné izolace nutno zajistit i vzduchotěsnost obvodového pláště. Parobrzda VARIO® KM Duplex UV umožňuje „dýchání“ budovy a představuje tedy milník ve výstavbě domů. Parobrzda omezuje vnikání vlhkosti z interiéru do konstrukce během zimního období.

18.9.2016
Ing. Bohumil Koželouh, CSc., soudní znalec

Představujeme s pomocí zahraničních zdrojů jednu z nejdelších souvislých dřevěných střech, kde byla použita pro spojení nadzemní konstrukce stanice londýnské železniční sítě Crossrail. Jedná se o největší dopravní projekt v Evropě.

17.9.2016
Alfagreen s.r.o.

Výběr střechy není v dnešní době jednoduchý úkol. Příklad z města Veselíčko v Olomouckém kraji ukazuje, že výstavba zelené střechy disponuje mnoha ojedinělými výhodami. Mezi ty hlavní patří zejména chladící efekt v létě, zadržování tepla v zimě, zpomalování odtoku dešťové vody, zvuková izolace, extrémně dlouhá životnost a v neposlední řadě také ekologické a estetické aspekty.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama