Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavební fyzika
Archiv článků od 7.10.2013 do 19.2.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

19.2.2014
IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o.

Infračervená termografie je zajímavý vědní obor, který se zabývá analýzou rozložení teplotního pole na povrchu tělesa, a to bezkontaktním způsobem. K tomu nám pomáhá termovizní kamera. V oblasti stavebnictví nám termokamera dokáže spolehlivě objevit zvýšené tření nebo namáhání konstrukčních materiálů.

14.2.2014
TESTO, s. r. o.

Odpovězte na tři otázky a máte šanci vyhrát termokameru testo 870-1. Termokamera testo 870-1 byla vyvinuta spolu se specialisty z oboru topenářství, stavebnictví, údržby a správy budov například pro odhalení úniků, lokalizaci tepelných mostů nebo zviditelnění přehřátých spojů.

10.2.2014
Doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., Ing. Zdeněk Peřina, Ph.D., Ing. Filip Čmiel, Ing. Radek Fabian, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební

Při zjišťování hodnot povrchových teplot stavebních konstrukcí pomocí infračerveného radiometrického dlouhovlnného systému působí celá řada okolních vlivů. Na Fakultě stavební VŠB-TU Ostrava zkoumají technické zařízení, které jednoduše a spolehlivě odražené záření při měření termokamerou eliminuje. Funkčnost byla ověřena praktickými měřeními.

13.1.2014
Ing. Jiří Nováček, Ph.D., Stavební fakulta, ČVUT v Praze

V článku je provedeno vzájemné porovnání vybraných výpočtových postupů pro stanovení vzduchové a kročejové neprůzvučnosti mezi místnostmi. Na základě výsledků výpočtů je pro referenční vzorek obytných budov stanoven teoretický vliv bočního přenosu zvuku na celkový přenos zvuku mezi místnostmi. Dále jsou představeny nové zjednodušené postupy pro odhad korekcí na boční přenos zvuku a kročejového zvuku v běžných případech.

16.12.2013
Prof. Mgr. Jan Toman, DrSc., Ing.Tomáš Korecký, Katedra materiálového inženýrství a chemie, Stavební fakulta ČVUT Praha

V dnešní době je v materiálovém inženýrství trend vyvinout materiály s cílenými vlastnostmi. To umožňují kompozitní materiály, kde se do základní matrice přidávají další složky, které vylepšují její vlastnosti. Podívejme se podrobněji na některé z nich včetně příslušných zkoušek.

Knauf insulation, akustické řešení hudebního klubu
10.12.2013
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

V bývalé továrně v Klatovech vznikl hudební klub. Řešení prostoru okolo pódia mělo zajistit snadné a kvalitní zvučení prostoru, současně omezit výrazné pronikání zvuku do zbylé části klubu a mimo něj. Konstrukce musela také splňovat požární předpisy a nakonec vydržet každodenní provoz.

29.11.2013
A-Z výstavba fotovoltaických elektráren
na klíč od PRE

K detailnímu zjištění úniku tepla se stále častěji používá termovizní měření. Jedná se o bezkontaktní způsob kontroly kvality stavebních prací a odhalení vad stavebních konstrukcí a prvků. Měření umožňuje získat přehled o rozložení povrchových teplot v jednotlivých bodech snímaného povrchu.

26.11.2013
, Jan Sova

Článek se věnuje krátkému přehledu aplikací termokamer ve stavebnictví s odkazem na ukázky z praxe. Dále je diskutována problematika volby vhodné termokamery a software pro tuto aplikaci. V závěru článku je krátká pozvánka do Centra termografie s přehledem pořádaných školení.

25.11.2013
Doc. Ing. Jiří Dohnálek, CSc., Betonconsult Praha, Ing. Pavel Dohnálek, Ph.D., Betosan Praha

Příspěvek popisuje důvody pro ověřování vlhkosti podkladních vrstev a upozorňuje na nelogičnost stávajícího přístupu, kdy je ověřována pouze vlhkost relativně tenké povrchové vrstvy v tloušťce 10 až 20 mm a zcela je opomíjen vliv vlhkosti, uzavřené v celém objemu podkladu. Příspěvek doporučuje používat in situ měření dynamické vlhkosti podkladu tak, jak to například popisují americké normy ASTM F1869-11 a ASTM D4263-83. Pouze takto zjištěné vlhkosti umožní zhotovitelům, ale i investorům vyhnout se často fatálnímu dodatečnému selhání povrchových úprav.

4.11.2013
Ing. Ondřej Jelínek, Ing. Lucie Vendlová, Ing. Petr Blasinsky, doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D.

Článek prezentuje výsledky odborné práce autorů při řešení kritické situace spojené se záporným stanoviskem dotčeného orgánu KHS a hrozícího zákazu zkušebního provozu stavby spojené s negativními akustickými dopadu provozu stavby na okolní zástavbu objektu.

23.10.2013
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

Je známo, že tepelné izolace plní svoji funkci pouze tehdy, jsou-li suché. V dnešních dnech se v souvislosti s důsledky povodní vyskytlo množství dotazů, co se stane s vláknitou izolací, je-li vystavena působení kapalné vlhkosti, například zatopením zařízení povodňovou vodou.

14.10.2013
CIUR a.s.

Pravděpodobně každý, kdo bydlí v bytovém domě nebo řadovém domku, musel čelit situaci, kdy od sousedů poslouchal hluk, který mu nebyl zrovna příjemný. Ať již někdo zkoušel hru na piano, pouštěl nahlas domácí kino nebo na dřevěné podlaze dováděly děti. V současné uspěchané době je relaxace a odpočinek velmi důležitý.

14.10.2013
Ing. Lenka Janečková, ČVUT Praha, fakulta stavební, Ing. Daniela Bošová, Ph.D., ČVUT Praha, fakulta architektury

Nejslabším článkem panelových objektů jsou především jejich obvodové pláště, proto většina regenerací souvisí právě s rekonstrukcí stávajících obvodových plášťů. Jedná se zejména o výměnu okenních otvorů, dodatečné zateplení či úpravy předsazených konstrukcí.

7.10.2013
Ing. František Vlach, Ing. Petr Jelínek

Tento článek se věnuje popisu tepelně vlhkostního chování světlovodů instalovaných v budově střediska ekologické výchovy Kaprálův mlýn. Zabývá se rizikem výskytu povrchové kondenzace ve vrchlíku střešní kopule světlovodu a na povrchu izolačního zasklení v chladné části světlovodu, osazeného do tepelně izolačního bloku.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama