Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavební fyzika
Archiv článků od 29.6.2013 do 27.9.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

27.9.2013
Ing. Roman Šubrt, VŠTE České Budějovice

Tepelné mosty jsou důležitým místem tepelných ztrát objektů, a proto musí být zohledňovány. Velikost tepelných mostů lze získat buď výpočtem nebo z katalogů. Jedním z nich je i elektronický katalog tepelných mostů, který prodává firma KCAD.

26.9.2013
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Laická i odborná veřejnost bude mít v průběhu října možnost dozvědět se praktické poznatky ze stavby pasivního domu z cihel bez dodatečného zateplení. Důležité aspekty úsporného stavění představí na celkem šesti konferencích „HELUZ – řešení nejen pro nulové domy“ přední odborníci.

24.9.2013
Knauf Praha s.r.o., Miroslav Nyč

Kouzlo desek Knauf Diamant a Knauf Silentboard spočívá nejenom ve vysoké hodnotě vážené vzduchové neprůzvučnosti (čím větší, tím lepší). Jako v pohádkové truhle je v nich skryta schopnost posouvat zvukově kritické chování akustické konstrukce mimo pro člověka slyšitelné pásmo.

23.9.2013
Ing. Jakub Vrána, Ph.D., VUT Brno, Ústav TZB, Ing. Vladimír Valenta

V chladném období odtéká dešťovým odpadním potrubím studená dešťová voda, která s sebou strhává studený venkovní vzduch. Je nutné, z důvodu tepelných ztrát a zabránění kondenzace na vnějším povrchu trub, dešťová odpadní potrubí vedená uvnitř budovy tepelně izolovat?

23.9.2013
Ing. Roman Jirák, Ph.D., Decoen

Tento příspěvek se zabývá časovým úsekem, kdy dochází v průběhu dne ke kondenzaci vodních par na vnitřním povrchu, a závažností tohoto jevu. Ke kondenzaci na povrchu konstrukce dochází v případě, že její povrch je ochlazen na nebo pod teplotu rosného bodu, který je funkcí teploty, relativní vlhkosti a atmosférického tlaku prostředí.

9.9.2013
Ing. Ondřej Jelínek, doc. Ing. Aleš Rubina, Ph.D, Ing. Petr Blasinski, Vysoké učení technické v Brně, Fakulta stavební, Ústav technických zařízení budov

Rozličné elementy zařízení vzduchotechniky při své funkci generují nežádoucí hluk, který je příčinou stížnosti uživatelů, i když předepsané mikroklima je zajištěno. Mimo užití aktivních prvků útlumu hluku aplikovaných přímo na vzduchotechnická zařízení lze také využít pasivních prvků.

2.9.2013
Ing. Libor Šteffek, Ing. Milan Ostrý, Ph.D., VUT Brno

Tepelnou stabilitu místností ovlivňuje lokální charakteristika území, geometrie budovy, orientace ke světovým stranám, akumulační schopnost konstrukcí, způsob a intenzita větrání, ale především velikost a vlastnosti transparentních ploch a s nimi spojené jejich stínění. Nejefektivnějším způsobem, jak tedy zabránit přehřívání místnosti, je omezit zisky přes průsvitné konstrukce, a to zastíněním.

19.8.2013
Ing. Vladimír Plaček, Ph.D., Technický a zkušební ústav stavební Praha, pobočka Ostrava, Ing. Pavel Rubáš, Ph.D., Technický a zkušební ústav stavební, pobočka Teplice

Nároky na akustické vlastnosti budov se mění s vývojem lidstva a jeho technických aktivit. Jde zejména o požadavky na potlačení nežádoucích účinků zvuku a v určitých případech též naopak, o požadavky na zajištění slyšitelnosti a srozumitelnosti zvuku. Článek seznamuje s měřením neprůzvučnosti R [dB] u stěn v laboratorních podmínkách bez vedlejších cest šíření zvuku.

12.8.2013
Ing. arch. Marcela Jonášová, Ing. Karel Sedláček, Ph.D.

ČSN 73 0540 definuje deklarované, návrhové a charakteristické tepelné hodnoty stavebních materiálů a popisuje poměrně složitý postup přepočtu z hodnot deklarovaných přes charakteristické na návrhové. Většina projektantů použije raději návrhové hodnoty λ z informativní přílohy normy nebo v případě minerálních izolací zhorší deklarovanou hodnotu o 10 až 15 %. Ani jedna z těchto variant bohužel neodpovídá reálným hodnotám.

11.8.2013
ABF, a.s.

17.9. 2013 proběhne konference „Zásady a opatření na stavbách v povodňových územích“ o možnostech prevence před velkou vodou a následném minimalizování škod. Odborníci představí protipovodňové a vsakovací systémy, způsoby vysoušení, montované protipovodňové zábrany, energeticky úsporný dřevěný rodinný dům se zaplavovacím suterénem.

5.8.2013
prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD.

Od 1. januára 2013 nadobudli účinnosť nové právne a technické predpisy, ktoré majú dopad ma zvýšenie požiadaviek na potrebu energie na vykurovanie a tým aj na zvýšenie požiadaviek na potrebu tepla na vykurovanei a chladenie. Tieto požiadavky nie sú prísnejšie iba na nové budovy, ale aj na významne obnovované budovy.

31.7.2013
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Letos na trh uvedená akustická cihla HELUZ 17,5 MK potvrdila své kvality tím, že byla za vysoký zvukový útlum oceněna na stavebních veletrzích (Brno, Bratislava). Zdivo z těchto cihel má hodnotu vážené vzduchové neprůzvučnosti Rw = 53 dB, což je při tloušťce s oboustrannou omítkou 20,5 cm hodnota, kterou nenabízí žádný produkt jiného výrobce cihel v ČR.

29.7.2013
Ing. Vladan Panovec, VŠB - TU Ostrava

Stávající postupy stanovení přenosu tepla v zemině. Měření teplot v zemině pod podlahou experimentálního domu MSDK na VŠB v Ostravě. Rozdíl mezi vypočtenými teplotami v zemině pod podlahou a skutečně naměřenými hodnotami. Teplotní pole v zemině teoretické a skutečné.

28.7.2013
Dipl. Ing. Jaroslav Benák, Fermacell GmbH

Tento příspěvek si nestanovuje za cíl podrobně vysvětlit teorii akustiky a zahltit čtenáře množstvím rovnic a výpočtů. Pro člověka z praxe, který má na starosti vedení a úspěšné provedení stavby, jsou však jen jednou částí komplexní otázky: Jak kvalitně a přitom ekonomicky stavět? Tento příspěvek má za cíl objasnit základní akustické pojmy a má být praktickou ukázkou řešení různých situací v akustice dřevostaveb.

22.7.2013
Ing. Pavel Heinrich, HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Zdicí prvky s integrovanou izolací jsou známy poměrně dlouho dobu. Z těchto prvků vynikají cihly z pálené hlíny, protože technologie výroby umožňuje optimalizovat geometrii prvku v souladu s nízkou hodnotou součinitele tepelné vodivosti základního materiálu. Díky přidání izolace do dutin cihel došlo k výraznému zvýšení tepelněizolačních vlasností. Článek se zabývá popisem vlastností cihel bez izolace a s integrovanou izolací uvnitř zdicích prvků.

10.7.2013
VELUX Česká republika, s.r.o.

Často se při řešení kvantity denního osvětlení uchylujeme k zjednodušujícímu pravidlu 1/10 prosklenné plochy vůči ploše místnosti. Z následujícího posudku, který zpracovala FAST VUT Brno jasně vyplývá, že toto pravidlo není vždy zárukou správně navrženého osvětlení místnosti.

1.7.2013
Ing. Roman Šubrt, VŠTE České Budějovice a Asociace energetických specialistů

Součinitel prostupu tepla je důležitým parametrem v energetickém hodnocení budov. Je jistě zajímavé věnovat se vlivu tohoto parametru na energetické hodnocení. V tomto článku je toto spočítáno na reálném domě. Ten je vyprojektován jako pasivní.

30.6.2013
VELUX Česká republika, s.r.o.

LichtAktiv Haus je německým příspěvkem k evropskému experimentu společnosti VELUX a jejích partnerů pod názvem VELUX Model Home 2020. Dům prošel výraznou rekonstrukcí a modernizací a to především zevnitř. Podobných domů se po celém Německu nachází přes 13 milionů.

29.6.2013
VELUX Česká republika, s.r.o.

VELUX se svým experimentálním projektem Model Home 2020 ukazuje cestu ve vývoji udržitelného stavění. Aktivní domy, které z tohoto projektu vzešly, jsou CO2 neutrální, využívají v maximální míře obnovitelných zdrojů energie a pokrývají tak své energetické nároky ze svých vlastních zdrojů. Navíc všechny tyto budovy mají zdravé vnitřní prostředí.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama