Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavební fyzika
Archiv článků od 18.4.2014 do 21.6.2014

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

21.6.2014
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Detaily zateplovacích systémů vyžadují speciální řešení, a to nejen z důvodů konstrukčních, ale také z důvodu požární bezpečnosti. Jedná se zejména o detaily založení zateplovacího systému, detaily nadpraží a ostění. Řešení s využitím fenolické pěny a prefabrikovaných prvků nabízí společnost HPI-CZ.

17.6.2014
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting, Ing. Pavlína Charvátová, VŠTE České Budějovice

Tepelné mosty a tepelné vazby jsou jedním z důležitých parametrů každého konstrukčního systému staveb. Jejich vliv se zahrnuje do výpočtů již od 70. let minulého století, pokaždé však jiným způsobem. Seriál se postupně věnuje vlivu tepelných vazeb u 4 typů zdicích systémů HELUZ.

14.6.2014
VELUX Česká republika, s.r.o.

Na slavnostním udílení cen prvního ročníku mezinárodní soutěže VELUX International Design Award (VIDA), které se konalo 22. května 2014 na Design Academy v nizozemském Eindhovenu, byli představeni dva vítězové a uděleno pět čestných uznání. První cenu získala Hyunjeong Kim z Univerzity umění v Berlíně za svůj neotřelý design rolet „Ferro Fluid Scales“.

10.6.2014
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting, Ing. Pavlína Charvátová, VŠTE České Budějovice

Tepelné mosty a tepelné vazby jsou jedním z důležitých parametrů každého konstrukčního systému staveb. Jejich vliv se zahrnuje do výpočtů již od 70. let minulého století, pokaždé však jiným způsobem. Seriál se postupně věnuje vlivu tepelných vazeb u 4 typů zdících systémů HELUZ.

9.6.2014
Ing. František Vlach

Výpočet lineárního činitele prostupu tepla je obvykle založen na řešení 2D teplotního pole pomocí počítačových simulací FEM. V projekční praxi rozšířené výpočetní nástroje ovšem obvykle pracují pouze v kartézském souřadnicovém systému.

6.6.2014
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Konference Historické budovy a jejich nízká energetická náročnost je zaměřena na památkové, stavební a technické možnosti úprav historických budov a příklady z praxe. Požádali jsme o komentář zástupce společností, které účast na konferenci přijaly. Vyjádřili se zástupci čtyř společností: Weber, Rako, Xella CZ a Atrea.

5.6.2014
Ing. Roman Šubrt, Energy Consulting, Ing. Pavlína Charvátová, VŠTE České Budějovice

Tepelné mosty a tepelné vazby jsou jedním z důležitých parametrů každého konstrukčního systému staveb. Jejich vliv se zahrnuje do výpočtů již od 70. let minulého století, pokaždé však jiným způsobem. Série článků se podrobně věnuje vlivu tepelných vazeb u 4 typů zdících systémů HELUZ.

30.5.2014
VELUX Česká republika, s.r.o.

Přehřívání, hlučné krupobití nebo déšť, komáři či ostré slunko mohou narušit pohodu v podkroví. Společnost VELUX radí, jak si i v letních dnech v podkroví odpočinout a načerpat potřebnou energii.

30.5.2014
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s.

Pri stavbe domu je nutné venovať veľkú pozornosť výberu materiálu, ktorý na stavbu použijeme. Základom je samozrejme kvalitné tepelnoizolačné murivo, napríklad z brúsených tehál, kvalitná výplň okenných a dverových otvorov a dostatočná izolácia podláh aj strechy – pozornosť je však potrebné venovať aj ďalším používaným materiálom.

19.5.2014
LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Začne-li se s tepelnou izolací už u základové desky, přinese to v budoucnu nemalé finanční úspory při užívání domu. Založení stavby na tepelně izolačním zásypu nepředstavuje žádnou extrémní finanční investici. Naopak, ještě před dokončením stavby díky němu dochází k úsporám, protože není nutná další podlahová izolace.

12.5.2014
Doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., VŠB-TU Ostrava, Fakulta stavební

V pórovitých materiálech, ke kterým patří také dřevo a materiály vyrobené na bázi dřeva, je obsaženo vždy určité množství vody. A to v závislosti na teplotě, vlhkosti a tlaku okolního vzduchu. Jedná se o vodu fyzikálně vázanou. Ta může být ve dřevě obsažena jak v buněčných stěnách (tzv. voda vázaná), tak také v buněčných dutinách (tzv. voda volná).

12.5.2014
ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o., Jan Rak

Lidský život je závislý na příjmu kyslíku. Parametry vzduchu se však radikálně mění, zejména jedná-li se o vzduch v uzavřených budovách, jehož složení je ovlivňováno přítomností osob - jejich produkcí oxidu uhličitého, spotřebou kyslíku, produkcí vlhkosti, atd.

9.5.2014
VELUX Česká republika, s.r.o.

Jak přinést do podkroví ještě více denního světla a zároveň zajistit menší energetické výdaje? A to vše v elegantním promyšleném designu? Společnost VELUX na tyto otázky odpovídá Novou generací střešních oken. Je navržena tak, aby splnila představy všech domácností a zároveň vyšla vstříc všem rodinným rozpočtům.

Florentinum
8.5.2014
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

V průběhu posledních dvou let vyrostla na pražské Florenci v blízkosti Severojižní magistrály nová dominanta. Jde o administrativní komplex Florentinum s inteligentním systémem regulace a monitorování spotřeb energií.

5.5.2014
Ing. Jan Schwarzer, Ph.D., energetický specialista, Ing. Jiří Ježek, Oknotherm s.r.o.

Obsahem příspěvku je určení vlivu sálání na kvalitu vnitřního prostředí v zimním období při zasklení izolačním dvojsklem a izolačním trojsklem. Vliv sálání otvorovými výplněmi a stavebními konstrukcemi je hodnocen na základě znalostí střední radiační teploty a operativní teploty v prostoru.

Izolace okna VELUX ThermoTechnologyTM
26.4.2014
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Je to nejlepší okno, jaké jsme kdy měli, zaznělo na představení nové generace střešních oken VELUX. U nové generace střešních oken VELUX došlo k zúžení okenního rámu i křídla. Výsledkem je až o 10 % větší prosklená plocha při stejné velikosti okna a tím pádem více denního světla v interiéru.


zpět na aktuální články
 
 
Reklama