Nejnavštěvovanější odborný web
pro stavebnictví a technická zařízení budov
estav.tvnový videoportál
Stavební fyzika
Archiv článků od 1.12.2014 do 19.1.2015

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

19.1.2015
Ing. arch. Marcela Kubů, Asociace výrobců minerální izolace

Příspěvek se zabývá problematikou stanovení návrhových hodnot součinitele tepelné vodivosti minerálních izolací. Asociace výrobců minerální izolace provedla na toto téma průzkum mezi projektanty a popsala jednotlivé možnosti postupu výpočtu a stanovení těchto hodnot a rozdíly mezi nimi.

12.1.2015
doc. Ing. Jaroslav Solař, Ph.D., Ing. Filip Čmiel, VŠB TU Ostrava

Praktické zjištění povrchové teploty a emisivity u lesklých materiálů pomocí infračervené termografie se v současné době provádí tak, že se jejich povrch opatří materiálem se známou hodnotou emisivity. Uvedené veličiny je však možno určit bez pomoci materiálů se známou hodnotou emisivity. A to na základě infračerveného záření, které se od měřené lesklé plochy odrazí a následně je termografickým zařízením detekováno.

11.1.2015
redakce

Konference se koná 14. 1. 2015 od 9 hodin v Paláci Charitas v Praze. Pořádá ji Asociace akustiky. Obsah konference je určen zejména odborné stavební veřejnosti pro získání užitečných informací ve vztahu ke stavební akustice a klidnému bydlení.

7.1.2015
Bc. Jan Pitner

Při výběru vhodného izolantu do dutiny trámového stropu je třeba zohlednit fyzikální vlastnosti izolantů, technologické postupy a bezpečnostní opatření. Návrh je třeba posoudit i z hlediska prostupu vodní páry a nebezpečí kondenzace vody přímo v konstrukci trámového stropu.

7.1.2015
Deceuninck, spol. s r.o.

Když pomineme fakt, že pohled na orosená okna příliš nenadchne, nastává otázka, jestli lze kondenzaci považovat jen za „kosmetickou“ vadu, nebo závažný problém. Odpověď je nasnadě, všude tam, kde se dlouhodobě koncentruje vlhkost, hrozí riziko vzniku plísní.

Konference Vytápění Třeboň 2013
7.1.2015
STP - Společnost pro techniku prostředí

23. konference Vytápění Třeboň 2015 se bude konat 19. až 21. května tradičně v kongresovém a kulturním centru Roháč v Třeboni.

5.1.2015
Ing. Jan Tripes, TZÚS Praha, s.p.

V současné době existují dvě cesty, jak umístit ETICS na trh ČR – národní a evropská certifikace. Oproti evropské certifikaci platné po celé Evropské unii, národní opravňuje výrobce k prodeji výrobku pouze na území České republiky. Tento příspěvek dále uvádí základní specifika každého z těchto certifikačních procesů.

30.12.2014
Energy Centre České Budějovice, Ing. Jiří Veselý, energetický poradce ECČB

Při pohledu na rozestavěná sídliště pozorovatele upoutá, jak český stavebník preferuje tradiční zděné technologie, zatímco dřevo, jako stavební materiál, vidíme především u krovů. Lehká stavba s dřevěnou konstrukcí má řadu výhod, ale diskutovat lze o tom, jak se obecně uváděné klady v praktické stavbě skutečně uplatní.

17.12.2014
Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., Divize ISOVER

Ještě na sklonku letošního roku se rodina produktů divize Isover, jež je součástí skupiny Saint-Gobain, rozrostla o siláka v podobě čedičové tepelněizolační desky s názvem Isover TOPSIL s lambdou 0,033 Wm−1K−1.

17.12.2014
Ing. Viktor Zwiener, Ph.D., DEKPROJEKT s.r.o.

Nařízení 11/2014 Sb. vstoupilo v platnost 1. října 2014. Ještě před vydáním a i v průběhu jeho platnosti se ozývaly kritické hlasy k některým ustanovením. Jedním z nich je také § 45 týkající se denního a umělého osvětlení. Jako spoluautor uvedeného paragrafu jsem byl autory Nařízení 11/2014 Sb. požádán o vysvětlení, jak některá ustanovení vznikla.

15.12.2014
Ing. et Ing. Richard Hlaváč, Ing. Jiří Souček, ČVUT Praha, katedra Konstrukcí pozemních staveb, Ing. Petra Tichá, Ph.D., Ing. Tereza Bendová, ČVUT Praha, katedra Fyziky

Dřevo samotné, i velká část materiálů na bázi dřeva, jsou materiály s relativně vysokou propustností pro vodní páry. Jako ochranu dřevěných konstrukcí používáme různé prostředky založené na odlišných principiálních základech. Tato ochrana však zvyšuje nepropustnost dřevěných konstrukcí pro vodní páry, což může ovlivnit vlhkostní bilanci jednotlivých obvodových konstrukcí.

12.12.2014
Ing. Milan Zápotocký - soudní znalec

Ve své praxi soudního znalce nebo TDI se setkávám často s poruchami funkce oken, rosením, zamrzáním a u dřevěných oken i s poruchami laku. Jestliže je výrobek z tepelnětechnického hlediska zabudován v geometricky správné poloze a plní požadavky na vlastní tepelnou izolaci, bývá příčinou těchto defektů nesprávné provedení připojovací spáry.

11.12.2014
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Ve srovnání s posledním vydáním z listopadu 2013 obsahuje nová publikace 56 nových stěnových konstrukcí s hodnotami pro vzduchovou neprůzvučnost a požární odolnost. Oživením publikace jsou vizualizace základních konstrukcí s pojmenováním jejích jednotlivých složek.

10.12.2014
KNAUF INSULATION, spol. s r.o.

Program je sestaven tak, aby vyhovoval novým účastníkům i absolventům předchozích ročníků. Půldenní program Akademie se bude věnovat praktickým výpočtům a pomůckám, rekonstrukcím, dodatečnému zdvojení ETICS, difuzně otevřeným dřevostavbám, suché výstavbě, aktuální a plánované stavební legislativě, dotačním titulům a návrhovému optimu.

10.12.2014
Denisa Markovičová, redakce, s využitím tiskové zprávy URSA

Společnost URSA, přední evropský výrobce stavebních izolačních materiálů, představila inovovanou minerální izolaci URSA PUREONE. Patentovaná technologie vychází z předchozí produktové řady a umožňuje dosáhnout nadstandardních izolačních vlastností při naprosté zdravotní nezávadnosti a nehořlavosti.

8.12.2014
doc. Ing. Martin Jiránek, CSc., ČVUT Praha

Navrhování a provádění protiradonových opatření je spojeno s celou řadou stavebních souvislostí, které je třeba respektovat. Cílem protiradonového opatření podle ČSN 73 0601 je zajistit, aby koncentrace radonu v každé místnosti pobytového prostoru stanovená průzkumným měřením při ventilačních podmínkách splňující požadavky stavební fyziky a hygieny byla menší než směrné hodnoty pro koncentraci radonu ve vzduchu stanovené vyhláškou SÚJB.

8.12.2014
Ing. arch. Marek Janatka, Ph.D., Katedra urbanismu a územního plánování Fakulta stavební ČVUT v Praze

Pražské stavební předpisy aktuálně představují diskutované a kontroverzní téma jak mezi odborníky, tak mezi veřejností. Jedná se o nové pojetí právního předpisu, do kterého jsou významnou měrou implementovány základní poznatky urbanistické teorie i praxe. V článku jsou shrnuty základní principy nového předpisu v oblasti požadavků na stavby. Doplněn je stručný komentář k některým ustanovením.

7.12.2014
Vlastimil Růžička, redakce

Tradiční konference na půdě brněnské stavební fakulty, zabývající se problematikou sanace a rekonstrukce staveb, vstoupila již do svého šestatřicátého ročníku. Také v letošním roce spojila své síly s mezinárodní konferencí CRRB, která se tematicky týkala stejné problematiky, avšak byla vedena v anglickém jazyce.

4.12.2014
VELUX Česká republika, s.r.o., Zerozero, Ing. arch. Irakli Eristavi, Ing. arch. Pavol Šilla, Ing. Gabriel Boženík, Dr. Art. Marcel Benčík, Ing. arch. Milan Vlček, Ing. arch. Silvia Šillová

Rekonstrukcí bývalých kasáren z 19. století a jejich proměnou v Kulturpark získali obyvatelé Košic nové centrum kultury, odpočinku a vzdělávání v blízkosti historického centra.

1.12.2014
Allplan Česko s.r.o.

Využijte výjimečnou nabídku u příležitosti 30. výročí: speciální edice CAD/BIM systému ALLPLAN 30 Year Edition do 15. 12. 2015 za mimořádnou cenu! BIM systém Allplan je komplexní software pro architekty a stavební inženýry. Ve svém 3D modelu, vytvářeném z konstrukčních prvků, nabízí Allplan perfektní základ pro Building Information Modeling (BIM).


zpět na aktuální články
 
 
Reklama